Glazura - jak ją układać w kuchni, a jak w łazience?

in360.pl 5 lat temu

Jak ułożyć glazurę w kuchni?

Czasy, kiedy ściany w kuchni zdobiły jednakowe kafle z centymetrową fugą - od podłogi, aż po sam sufit przechodzą do lamusa. Przestrzenie kuchenne przestają więc przypominać basen, a raczej stają przytulnymi, eleganckimi wnętrzami, w których domownicy chętnie przygotowują posiłki i spędzają wolny czas. Jedno się jednak nie zmieniło, a mianowicie to, iż glazura musi być odpowiednio ułożona, ponieważ ma to duży wpływ na montaż mebli kuchennych i ogólnie wygląd całego pomieszczenia. Najważniejsza zasada: mniej, znaczy więcej. Układamy płytki tylko tam, gdzie zajdzie taka potrzeba.

Jeżeli glazura ma posłużyć jako materiał, który wypełni przestrzeń między szafkami wiszącymi, a blatem, wówczas bardzo istotne jest to, aby utrzymać odpowiednią wysokość mierzoną od podłogi. Początkiem układania płytek jest góra blatu, a szerokość powstałego pasa zależy już od konkretnego projektu mebli. Z reguły jest to 60 cm. o ile blat ma być pod płytkami, a szafki wiszące mają być na nich oparte, to analogicznie, do poprzedniego wariantu, zaczynami je układać od ściśle określonej wysokości. Inaczej jednak wygląda kwestia szerokości pasa. W tym wypadku szafki będą opierały się o płytki.

Glazura do łazienki - jak układać?

Fugi i narożniki - to ulubione przestrzenie w których najczęściej rozwijają się mikroorganizmy. Mają w końcu sprzyjające warunki - wodę, wysokie stężenie wilgoci oraz parę. Z tego względu bardzo dobrą praktyką jest wykonywanie spoin o zmniejszonej nasiąkliwości, a ponadto takich, których adekwatności ograniczają rozwój zarodników grzybów i pleśni. Z pomocą przychodzi więc efekt prelenia, gdzie zamiast fugi wzdłuż narożników używa się silikonu. Bardzo istotną kwestią jest także to, aby odpowiednio zabezpieczyć podłoże przed wodą. Dobrym rozwiązaniem jest płynna folia. Nie jest konieczne to, aby uszczelnienie pokrywało wszystkie powierzchnie, jednak zawsze musi znaleźć się na podłodze i być wyciągnięte 15 cm na ściany.

Glazura łazienkowa musi być ułożona w odpowiedni sposób, aby spełniała swoje adekwatności. jeżeli mamy w salonie kąpielowym kabinę prysznicową, wówczas płytki na ścianie należy układać do jej górnej krawędzi. o ile w pobliżu znajduje się wanna, albo umywalka, wówczas warto je położyć w tych miejscach do wysokości 2 m. jeżeli nie posiadamy kabiny, to ułóżmy płytki na wysokość blisko 120 cm, biorąc za punkt odniesienia umywalkę. Jednak nie musimy koniecznie skupiać się na umywalce. Wysokość ułożenia płytek może determinować inny, pełen element. Mowa na przykład o drzwiach czy podciągu pod sufitem.

Układając glazurę, nieistotne czy to będzie kuchnia czy łazienka, bardzo ważne jest to, aby podłoże było suche oraz gładkie. o ile pojawią się na nim nierówności, wówczas z pomocą przychodzi wyrównująca je zaprawa. O jej ilości decyduje przede wszystkim rodzaj płytek oraz miejsce, w którym będziemy je układać. Kolejne warstwy możemy nałożyć dopiero wtedy, jak poprzednia całkowicie wyschnie. Przystępując do układania, jako pierwsze powinny iść płytki w wyższym rzędzie. Płytki kładziemy na pomocniczych listwach używając krzyżyków. Następnie lekko je dociskamy, tak, aby dokładnie przylegały do warstwy klejącej.

Idź do oryginalnego materiału