Ghosting – co to za zjawisko i jak je rozpoznać?

kobietanaczasie.pl 2 lat temu

Jeśli ktoś decyduje się odejść bez słowa wyjaśnienia, nie odpowiada na wiadomości i znika z Twojego życia z dnia na dzień – wiedz, iż prawdopodobnie masz do czynienia ze zjawiskiem znanym w świecie psychologii. Ghosting stał się pojęciem używanym znacznie częściej, od kiedy budowanie relacji w mediach społecznościowych przychodzi nam z łatwością. Dlaczego? Tego rodzaju postępowanie jest szczególnie często praktykowane na portalach randkowych. Jak reagować na ghosting, aby unikać go zarówno w internecie, jak i w rzeczywistości? W jaki sposób rozpoznać, iż ktoś unika konfrontacji i próbuje usunąć się z naszego życia? W poniższym artykule przychodzimy z odpowiedzią.

Zniknąć bez słowa wyjaśnienia – na czym to polega?

Ghosting jest jedną z metod na zakończenie relacji z drugim człowiekiem. Nazwa tego zjawiska nawiązuje do sposobu, w jaki bliska osoba decyduje o nagłym zerwaniu kontaktu. Taki człowiek przestaje odpowiadać, znika bez zapowiedzi z naszego życia i nie odbiera telefonów. Ci, którzy dopuszczają się ghostingu, swoim zachowaniem dają do zrozumienia, iż z ich punktu widzenia relacja została zakończona. Ghosting wydaje się czymś, co dotyka wyłącznie relacje romantyczne. W istocie to zjawisko występuje również w sferze koleżeńskiej, rodzinnej czy sąsiedzkiej.

Jak ghosting wpływa na poczucie własnej wartości?

Osoby, które zostały ofiarami ghostingu, często zmagają się z traumatycznym doświadczeniem. Z tego względu trudno skupić się na pozytywnych aspektach całej sytuacji – efekty takiego zachowania prędzej pogłębią frustrację zranionej strony. Warto więc poznać przyczyny ghostingu, aby lepiej zrozumieć, dlaczego ktoś stracił zainteresowanie drugim człowiekiem. Zwłaszcza iż osoba porzucona często walczy z poczuciem winy, obwinia się za zaistniałą sytuację i towarzyszy jej niskie poczucie własnej wartości. Czy słusznie? Wręcz przeciwnie! Jeśli relacja została zakończona bez naszej wiedzy i jakiejkolwiek ingerencji, szukanie winy w swoim zachowaniu nie jest racjonalne.

Ghosting – przyczyny

Warto podkreślić, iż to ci, którzy stosują ghosting, postąpili w niewłaściwy sposób. Co za tym idzie – wina leży po ich stronie. W efekcie budowany obraz osoby, z którą planowaliśmy wspólną przyszłość, zmienia się diametralnie. Dlaczego ludzie znikają bez słowa? Poniżej przedstawiamy najczęstsze powody takiego zachowania:

  • Partnerowi towarzyszą silne emocje, z którymi nie umie się skonfrontować. Zamiast zaradzić problemom, szuka od nich ucieczki i decyduje się na gwałtowne zakończenie relacji.
  • Często ktoś znika bez słowa, bo nie jest nastawiony na tworzenie poważnych relacji. Osoby stosują ghosting także wtedy, gdy szukają idealnych partnerów, którzy w pełni spełnią ich oczekiwania. Często są nastawieni na znajomości, zapewniające im określone korzyści. Być może przekonamy się, iż od początku chodziło o zaspokojenie ich potrzeb i osiągniecie zamierzonych celów, aby w dalszej kolejności móc z nas zrezygnować.
  • Dla niektórych jest to sposób rozwiązywania problemów, który najlepiej się u nich sprawdza i jest skutecznym rozwiązaniem. Działa to w ten sposób, iż osoba unika konfrontacji i nie chce doprowadzić do przejęcia odpowiedzialności np. w sytuacji, w której nie jest pewna jakiejś relacji. W tym wypadku łatwiej wycofać się bez słowa niż dalej tkwić w relacji i pozorować zaangażowanie.
  • Ghosting stał się sposobem na tymczasowe wycofanie się z danej relacji. Dlaczego? Niektórzy mają problem z wyrażaniem swoich uczuć i nie chcą zdobyć się na szczerą rozmowę. W efekcie liczą, iż gdy zaczną po czasie na nowo się odzywać, druga strona przyjmie ich z otwartymi ramionami i zapomni o problemie.
  • Niekiedy brak odpowiedzi uznaje się za wystarczającą odpowiedź. Co to oznacza? jeżeli osoba nie odbiera telefonu, znika bez słowa wyjaśnienia i nie odpisuje na wiadomości, można spodziewać się, iż w ten sposób stara się przekazać informację o zakończeniu znajomości. Osoby stosujące ghosting myślą, iż są to najlepsze metody, aby nie ranić dalej swojego partnera i wycofać się z relacji.
  • Ghosting to dobre rozwiązanie dla tego, kto nie jest pewien statusu swojego związku i traktuje tego typu wyjście jako bezpieczną opcję. Znika bez słowa, gdyż w innym wypadku nie mógłby zmierzyć się z wyrazem zawodu lub oceniającym spojrzeniem.

Czy można doszukać się jakichkolwiek pozytywnych efektów ghostingu?

W sytuacji gdy ukochana osoba traci zainteresowanie i wycofuje się z naszego życia, trudno skupić się na pozytywnych aspektach całej sytuacji. Dla osoby skrzywdzonej ghosting to niezwykle krzywdzące traktowanie, przez co silnie odczuwa się jego skutki. Oprócz tego, iż osoba porzucona ma poczucie winy, może również zamykać się na nowe relacje. Kiedy jest się ofiarą ghostingu, często można usłyszeć od kobiet: „nie zaufam żadnemu facetowi”. Z drugiej strony, doszukując się pozytywnych efektów, można dojść do wniosku, że ktoś, kto nie był wart naszej uwagi, w samą porę zniknął z naszego życia. Toksyczne zachowanie to w końcu jedna z gorszych rzeczy, jakie można odczuć na własnej skórze.

Poznaj sposoby na to, jak podnieść samoocenę.

Ghosting – jak sobie z nim poradzić?

Osoby, które zostały ofiarami ghostingu i zmagają się z traumatycznym doświadczeniem, mogą szukać sposobów, jak zaradzić jego skutkom? Poniżej przedstawiamy 5 prostych wskazówek na radzenie sobie z ghostingiem:

  1. Pozwól na odczuwanie różnych emocji i szukaj wsparcia u specjalisty lub bliskich osób.
  2. Zaakceptuj sytuację i skup się na teraźniejszości – nie rozpamiętuj przeszłości, aby móc ruszyć do przodu ze swoim życiem.
  3. Skup się na sobie i swoim samopoczuciu.
  4. Wyciągnij z zaistniałej sytuacji cenną lekcję na przyszłość i ucz się z własnego doświadczenia.
  5. Nie próbuj wracać do toksycznej relacji – wyjaśnij przed sobą, iż decyzja o jej zakończeniu była słuszna.

Idź do oryginalnego materiału