Gdzie wyrzucić papier do pieczenia zużyty lub niezużyty? Nie wyrzucaj go na chybił trafił!

g.pl 10 godzin temu
Papier do pieczenia jest produktem o szerokim zastosowaniu w kuchni. Po wykorzystaniu do wypieków staje się odpadem, który należy prawidłowo zutylizować. Gdzie wyrzucić papier do pieczenia? Podpowiadamy, co zrobić z tego rodzaju odpadem kuchennym.
Segregacja niektórych produktów jest bardziej problematyczna, innych mniej. W przypadku papieru do pieczenia możemy mieć np. do czynienia z produktem zużytym, który jednak na pierwszy rzut oka nie daje oznak, iż znajdował się w piekarniku (np. nie ma tłustych plam i wydaje się suchy). Czy papier do pieczenia wykorzystany, ale bez widocznych zabrudzeń powinien trafić do niebieskiego pojemnika na śmieci? Sprawdzamy.


REKLAMA


Zobacz wideo Co się dzieje z naszymi śmieciami? Gazeta.pl z wizytą w sortowni BYŚ


Papier do pieczenia - segregacja śmieci na ratunek planecie. Przekonaj się, czy robisz to prawidłowo
Gotowanie i pieczenie generuje wiele rodzajów odpadów, a jednym z nich jest papier do pieczenia. Segregacja tego rodzaju śmieci może być nieco wątpliwa i nie zawsze mamy pewność, iż robimy to prawidłowo. Papier do pieczenia nie nadaje się do recyklingu. Jest on zwykle pokryty warstwą silikonu, którego zadaniem jest łatwiejsze wyciąganie wypieków z formy. W związku z tym jest to produkt, który powinniśmy umieszczać w czarnym worku lub koszu na odpady zmieszane. choćby jeżeli nie ma na nim tłustych zabrudzeń, nie powinniśmy go wrzucać do niebieskiego pojemnika na papier.
Co ważne, jeżeli mamy wątpliwości co do konkretnego produktu, to warto dowiedzieć się, co na ten temat mówią lokalne przepisy dotyczące adekwatnej segregacji śmieci.


Papier do pieczenia - gdzie wyrzucić inne popularne odpady kuchenne, np. opakowanie z proszku do pieczenia?
Z uwagi na wspomnianą wyżej warstwę silikonu, zaleca się, aby do czarnego worka wrzucać nie tylko zużyty, ale także niezużyty papier do pieczenia. Gdzie wyrzucić inne podobne śmieci, które są generowane w naszych gospodarstwach domowych każdego dnia? Do odpadów zmieszanych powinny trafić także m.in.:


papier po maśle i margarynie
naczynia jednorazowe
zużyte ręczniki kuchenne
opakowania po produktach spożywczych wykonane z papieru lakierowanego (np. proszek do pieczenia, budyń)


Dlaczego to takie ważne? Do niebieskiego pojemnika na papier często trafiają niewłaściwe odpady, które przenoszą zanieczyszczenia na inne produkty znajdujące się w koszu i utrudniają proces recyklingu. W niebieskim koszu powinien znaleźć się jedynie czysty, suchy i niezatłuszczony papier. jeżeli np. część opakowania tekturowego jest zanieczyszczona, to najlepiej oddzielić ją od reszty, która po obróbce może być ponownie wykorzystana.


Zobacz też: Opakowanie po maśle - gdzie wyrzucić tego rodzaju odpadki? Czy trzeba je myć? To wcale nie jest takie oczywiste
Idź do oryginalnego materiału