Gdzie wyrzucić opakowanie po przyprawach, a gdzie po budyniu i kisielu? Na to trzeba zwrócić uwagę

g.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: Fot. istockphoto.com/ autor Ralf Liebhold


Wiele osób zachodzi w głowę, do którego kubła powinni wyrzucić poszczególne odpady. W tym artykule podpowiemy, gdzie wyrzucić opakowanie po pieprzu, cukrze wanilinowym czy galaretce. Rozwikłamy również zagadkę, do jakich śmieci wyrzucić opakowanie po budyniu.
Ustawa dotycząca obowiązku segregowania śmieci ma na celu pomóc obywatelom naszego kraju w zminimalizować zagrażającą życiu i zdrowiu masową produkcję zanieczyszczeń. Dzięki sortowaniu odpadów proces recyklingowy przebiega znacznie prościej i szybciej. I choć minęło już kilka lat odkąd Ministerstwo Klimatu i Środowiska wprowadziło owe rozporządzenie, utylizacja niektórych produktów wciąż wiąże się z niemałymi wątpliwościami. Sprawdź, gdzie należy wyrzucać niewielkie opakowania po przyprawach, galaretkach czy kisielach.


REKLAMA


Zobacz wideo Jak przestaliśmy kochać big tech [Co to będzie odc.18]


Gdzie wyrzucić opakowanie po cukrze wanilinowym? Odpowiedź wcale nie jest oczywista
Dla jednych to już rutyna, dla innych wciąż przykra rzeczywistość. Segregowanie śmieci, choć nie należy do skomplikowanych zadań, wciąż potrafi przysporzyć wiele problemów. Najczęściej komplikacje związane z utylizacją pojawiają się, kiedy produkt jest stworzony z materiałów różnego pochodzenia. Jednym z przykładów może być opakowanie po dezodorancie, czy też pudełko po pizzy. Podobnie jak karton po włoskim przysmaku, skomplikowaną konstrukcję mają saszetki z przyprawami, budyniem, galaretkom i kisielem. I choć większość z nas najprawdopodobniej wrzuciłaby te wszystkie opakowania do jednego kontenera, tak naprawdę każde z nich może się od siebie różnić. Zobacz, gdzie powinny wylądować następujące opakowania.


Gdzie wyrzucić opakowanie po galaretce? Mówi się, iż diabeł tkwi w szczegółach
Znaczna ilość opakowań po przyprawach czy też budyniach, kisielach i galaretkach, na pierwszy rzut oka jest do siebie łudząco podobna. Okazuje się jednak, iż poszczególne saszetki można podzielić na trzy kategorie:


foliowa - powinny trafić do kosza na plastik
papierowa bez foliowego wypełnienia - przeznaczone do utylizacji w kuble na papier
papierowa z foliowym wypełnieniem - wyrzucamy do pojemnika na odpady zmieszane


Prawidłowe segregowanie śmieci nie tylko poprawia stan naszej planety, ale także wpływa na obniżenie opłat wywozu śmieci. Niestosowanie się do przepisu może wiązać się z nałożeniem na mieszkańców kary finansowej.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału