Gdzie spotkamy żaglowce? Oto najważniejsze imprezy 2023 roku

zaglowce.info 1 rok temu

Jaki będzie rok 2023 w świecie żaglowców? Które porty gościć będą regatową flotę The Tall Ships Races? Jakie zloty żaglowców odbędą się w Polsce? Zapraszamy na przegląd najciekawszych wydarzeń najbliższych 12 miesięcy.

Krzysztof Romański, 1.01.2023 r.
Najpierw Australia

Sezon wielkich imprez żaglowcowych tym razem rozpocznie się na Antypodach. Od 10 do 13 lutego w Hobart na Tasmanii zacumuje flota żaglowców uczestniczących w Australian Wooden Boat Festival. Impreza odbywa się od 1994 roku w cyklu dwuletnim. Początkowo organizowano ją w listopadzie. W 2001 roku zdecydowano się przesunąć wydarzenie na luty (stąd przejście na lata nieparzyste), bo ten miesiąc to w Australii środek lata. Każda edycja przyciąga na nabrzeża wietrznego miasta ponad 200 tys. entuzjastów żaglowców (przeczytajcie naszą relację z 2017 roku). Na przekór nazwie, w zlocie biorą udział także jednostki zbudowane ze stali. Największą gwiazdą, jak zwykle, będzie australijski trzymasztowy bark James Craig. To historyczny 72-metrowy statek z 1874 roku – jego epicki remont trwał niemal cztery dekady i jest najlepszym dowodem na to, iż dopóki jednostka się nie rozpadanie, zawsze jest szansa na jej uratowanie. Do stolicy Tasmanii zawiną też inne australijskie jednostki: Duyfken – replika pełnorejowca z 1606 roku, Young Endeavour – dwumasztowiec podarowany narodowi australijskiemu przez królową Elżbietę w 1988 roku z okazji 200. rocznicy państwowości, Enterprize – szkuner urejony, będący repliką statku, który przywiózł pierwszych osadników europejskich do Melbourne, Lady Helena – replika brygu z 1798 roku, 33-metrowa brygantyna Windeward Bound, dwumasztowe Kerrawyn, One and All, tasmański kecz Julie Burgess, zbudowany w 1949 roku w Danii Soren Larsen oraz replika okrętu James’a Cook’a HMS Endeavour. Uczestniczące w zlocie jednostki będzie można zwiedzać, a na niektórych wypływać też w rejsy. Pierwszego dnia imprezy – 10 lutego – na wokół Hobart będzie można obejrzeć spektakularną paradę żagli.

Potem Stany

Za wielką wodą, w Ameryce Północnej, najwięcej emocji wzbudza Tall Ships Challenge, organizowany przez obchodzące 50-lecie istnienia stowarzyszenie Tall Ships America. To cykl zlotów i towarzyskich regat, który każdego roku odbywa się na innym akwenie: na Wielkich Jeziorach albo na Zachodnim lub Wschodnim Wybrzeżu. Tym razem nadszedł czas na wizytę na Zatoce Meksykańskiej. Od końca marca do końca kwietnia zaplanowano 3 imprezy na południu USA. Wszystko rozpocznie się w St. Petersbugu na Florydzie 30 marca, skąd flota popłynie do Teksasu (Galveston, 13-16 kwietnia), by spuentować intensywny miesiąc w Pensacoli (27-30 kwietnia). Obecność awizują przede wszystkim żaglowce amerykańskie na czele z przepięknym Pride of Baltimore oraz historycznym barkiem Elissa z 1877 roku! kilka młodszy (wybudowany w 1894 roku) jest drewniany szkuner o rybackiej przeszłości Ernestina-Morrisey. Jedynym gościem z zagranicy będzie replika statku Ferdynanda Magellana, pływająca pod banderą Hiszpanii Nao Trinidad. Co ciekawe, wstęp na teren każdego ze zlotów jest biletowany.

Mapa Tall Ships Challenge Gulf Coast 2023 / mat. prasowe Tall Ships America
Armada w Rouen

Sezon w Europie rozpocznie się od mocnego uderzenia. W położonym daleko w głębi lądu Rouen, w dniach 8-18 czerwca odbędzie się spektakularny zlot pod nazwą Armada. To 7. edycja imprezy, która od ponad 30 lat organizowana jest co 5 lub 6 lat. Trwa aż 10 dni, a przy nabrzeżach Sekwany cumują najsłynniejsze jednostki świata (oto nasza relacja z edycji w 2019 roku).

Ostatnia edycja Armady z 2019 roku. Cuauhtemoc, Le Francais oraz Le Marite / fot. Ville de Rouen

Tym razem udział zapowiedziały już: powracający z rejsu dookoła świata norweski bark Statsraad Lehmkuhl, holenderskie Morgenster i Thalassa, brytyjski Tenacious, portugalska Santa Maria Manuela i Nao Victoria – choć jeszcze nieoficjalnie – goście zza oceanu: urugwajski Capitan Miranda oraz meksykański Cuauhtemoc. Gospodarzy reprezentować będą: bark Belem, obchodząca stulecie istnienia, znana z wizyt w Gdańsku i Gdyni, barkentyna Le Marité oraz Etoile du Roi i Le Francais, który niegdyś pływał pod banderą brytyjską jako Kaskelot (o jego przejściu w ręce francuskiego armatora pisaliśmy tutaj). Nie zabraknie też polskich żaglowców na czele z Darem Młodzieży.

KUP KALENDARZ ŻAGLOWCE 2023

Podwójna dawka „tolszipów”

Najbardziej rozpoznawalną doroczną imprezą w Europie jest oczywiście The Tall Ships Races, które w tym roku znów odbędzie się na Morzu Północnym. Flota uczestniczących żaglowców odwiedzi porty w Niderlandach, Wielkiej Brytanii i Norwegii. Najpierw zawinie do Den Helder (29 czerwca – 2 lipca), skąd w pierwszym regatowym etapie popłynie do Hartlepool (6-9 lipca). Z brytyjskiego miasta, w którym znajduje się grób Mamerta Stankiewcza (opiewanego przez Karola Olgierda Borchardta jako „Znaczy Kapitan”), żaglowce wystartują do drugiego wyścigu z metą w norweskim Fredrikstad (15-18 lipca). Po czterodniowym pobycie w tym porcie, jednostki w etapie towarzyskim pożeglują do niewielkiego Lerwick (26-29 lipca) w archipelagu Szetlandów na dalekiej północy Wysp Brytyjskich. Ostatni raz miasto miało przywilej goszczenia The Tall Ships Races w 2011 roku. Trzeci regatowy odcinek to przeskok do norweskiego tolszipowego debiutanta – Arendal, w którym zaplanowano finał (3-6 sierpnia).

Na liście zgłoszonych znajduje się już ponad 10 jednostek klasy „A”. Wśród nich są nasze: Fryderyk Chopin i Dar Młodzieży, norweskie Statsraad Lehmkuhl i Sorlandet, brytyjski Royalist, niemieckie Alexander von Humboldt II i Roald Amundsen oraz mocna reprezentacja Niderlandów: Wylde Swan, Eendracht, Gulden Leeuw. Próżno na razie wśród awizowanych uczestników szukać jednostek z innych kontynentów. Z naszych informacji wynika jednak, iż prawdopodobny jest udział wspomnianych – meksykańskiego barku Cuauthemoc, urugwajskiego Capitana Mirandy oraz brazylijskiej fregaty Cisne Branco. Warto dodać, iż na regaty wybiera się też szkuner Kapitan Borchardt, którego załoga w szczególny sposób upamiętnić wzmiankowanego Mamerta Stankiewicza.

Trasa The Tall Ships Races 2023 / mat. prasowe STI
Tall Ships Races w hołdzie wielkim odkrywcom

Druga „noga” The Tall Ships Races rozpocznie się 15 sierpnia w brytyjskim Falmouth. Będzie to specjalna edycja regat, której motywem jest uczczenie 500-lecia pierwszego rejsu dookoła świata – wyprawy Ferdynanda Magellana i Juana Sebastiana de Elcano. Impreza planowana była pierwotnie na rok 2020, potem 2021, jednak obie te daty storpedowała pandemia koronawirusa. Wygląda na to, iż uda się za trzecim razem. Oprócz Falmouth (15-18 sierpnia), portami-gospodarzami The Tall Ships Races Magellan-Elcano będą także: A Coruna w Hiszpanii (24-27 sierpnia), Lizbona (31 sierpnia – 3 września) i Kadyks (7-10 września). Żaglowce mają się ścigać w dwóch etapach: Falmouth – A Coruna oraz Lizbona – Kadyks.

Trasa The Tall Ships Races Magellan-Elcano / mat. prasowe STI
Zloty w Niemczech

Zapowiadając najważniejsze wydarzenia 2023 roku trzeba wspomnieć o cyklicznych imprezach, na które przypływają żaglowce z całego świata. W tym roku warto pojawić się na dorocznych Kieler Woche w Kilonii (17-25 czerwca, 24 czerwca odbędzie się Windjammerparade) oraz Hanse Sail w Rostocku (10-13 sierpnia).

A co w Polsce?

A co czeka nas w najbliższych miesiącach w Polsce? W Gdyni w ramach Święta Morza tradycyjnie odbędzie się Żeglarska Parada Świętojańska (tak wyglądała w ubiegłym roku), w której wezmą udział dziesiątki jachtów i kilka żaglowców. Dokładnego terminu jednak jeszcze nie znamy. Na początku lipca Gdańsk podejmie uczestników zlotu Baltic Sail, który zaplanowano między 7 i 10 dniem tego letniego miesiąca. Szczecin jak zwykle pod koniec wakacji zaprasza na Żagle, które potrwają od piątku 18 do niedzieli 20 sierpnia. Z kolei jesienią – w październiku – do Gdyni znów przypłyną jachty z duszą w ramach zlotu Próchno i Rdza.

Krzysztof Romański

1.01.2023 r.
Zdjęcie w nagłówku: Valery Vasilevsky
Idź do oryginalnego materiału