Gdzie bije serce domu? Otwarta strefa dzienna w domu jednorodzinnym w Beskidzie Wyspowym

plndesign.pl 11 miesięcy temu

Stół, kuchnia, salon – to tu domownicy wspólnie spędzają czas, odpoczywają, rozmawiają, bawią się i relaksują. Tu bije serce każdego wnętrza. Doskonale zdawała sobie z tego sprawę rodzina, która powierzyła projekt części swojego domu architektce Patrycji Dorczak. 60-metrowa otwarta strefa dzienna w domu jednorodzinnym stała się ciepłą, harmonijną i wygodną przestrzenią. Aranżację z widokiem na malowniczy Beskid Wyspowy sfotografowała Kaja Osikowska-Tasz ze studia PIETRUSZKA fotografia.

Kolorystyka inspirowana malowniczym górskim krajobrazem

Otwarta strefa dzienna w domu jednorodzinnym w Beskidzie Wyspowym została zaprojektowana z myślą o rodzinie, która bardzo ceni sobie harmonię i spokój. Aby wprowadzić te wartości do wnętrza, a tym samym do codzienności domowników, kluczowa okazała się funkcjonalność. Jednym z głównych założeń było więc maksymalne wykorzystanie 60-metrowej przestrzeni, tak aby w wygodny sposób pomieściła ona przestronną kuchnię, dużą strefę wypoczynkową i jadalniany stół idealny do spotkań i rozmów przy wspólnych posiłkach.

Salon ze stołem z okrągłym blatem i kompletem czarnych krzeseł

Równie ważne dla zachowania harmonii były kwestie estetyczne. Jedną z inspiracji architektki stał się widok na Beskid Wyspowy rozpościerający się zza okien. Nawiązując do otaczającej dom natury, wnętrze wypełniły subtelne kolory ziemi – beże, brązy, pomarańcze i przygaszona zieleń. Ich ciepłe tony sprawiają, iż całość jest niezwykle przytulna i kojąca. Ze względu na to, iż pejzaż zmienia się wraz z cyklem przyrody, w danych porach roku poszczególne odcienie wykorzystane w aranżacji stają się bardziej zauważalne.

Otwarta strefa dzienna w domu jednorodzinnym – funkcjonalne i stylowe wyposażenie

Głównym założeniem było zaprojektowanie przytulnej i jednocześnie ponadczasowej bazy, w której właściciele mogliby w razie potrzeby zmienić dodatki i dekoracje. Wszystko po to, aby efekty metamorfozy mogły służyć domownikom przez długie lata, niezależnie od zmieniających się trendów. W aranżacji znalazło się więc wysokiej jakości wyposażenie łączące maksymalną funkcjonalność z wyjątkowym pięknem. Doskonałym przykładem jest dębowy rozkładany stół od marki Kler. Jego okrągły blat o średnicy 115 cm można łatwo rozłożyć, uzyskując owal o długości 155 cm.

Jasna sofa w salonie w odcieniach beżu

Z wyrazistą formą stołu jadalnianego Sykrle, który zawdzięcza swój charakter kolumnowej podstawie o żaluzjowej fakturze, koresponduje umieszczona tuż nad nim lampa. Jej klosz przypomina plisowaną spódnicę tancerki w piruecie, dzięki czemu łączy delikatność i elegancję z zabawną nutą. Wszystko to sprawia, iż nie sposób przejść obok tej formy obojętnie. Lampa Dancing została zaprojektowana przez kopenhaski duet Iskos-Berlin, który traktuje design jako sztukę opowiadania. To właśnie ona stała się wyznacznikiem kierunku doboru pozostałych elementów.

Zabawa nieoczywistą formą – znaczenie detali wykończeniowych

Zainicjowana w strefie jadalnianej zabawa kształtami ma swoją kontynuację w całym pomieszczeniu. Uwagę zwraca także elegancka Witryna Sigi WS2 projektu i produkcji Górnej Półki, która pozwala w usystematyzowany sposób przechowywać wiele różnych przedmiotów – zarówno w części ekspozycyjnej, jak i w pojemnych szufladach. Zastosowane w witrynie szkło zostało wykończone ornamentowym ryflowaniem, które w subtelny sposób odbiera nieco przejrzystości. Dzięki temu mebel intryguje i stwarza aurę niedomówienia.

Biało-drewniana kuchnia z wyspą

Ciekawym detalem jest także ryflowane wykończenie wyspy kuchennej, które nadaje meblowi lekkości. Konsekwentnie stosowane geometryczne formy i zaoblenia sprawiają, iż otwarta strefa dzienna w domu jednorodzinnym w Beskidzie Wyspowym stała się niezwykle spójna. Projekt Patrycji Dorczak wyróżnia duża uważność w doborze kształtów, która w połączeniu z ponadczasową paletą kolorów ziemi zaowocowała lekką, ciepłą i elegancką aranżacją. Dzięki temu rodzina zyskała przestrzeń upragnionej harmonii.

Zabudowa kuchenna w kolorze ciemnego drewna

Wybrane marki wykorzystane w projekcie:

Farby: Sigma Ceramic Clean
Podłoga: Panel podłogowy Egger classic
Armatura: Franke
Meble: Kler – stół, Audo Dancing Lampa Wisząca Złamana Biel – lampa nad stołem Nowodvorski – szyna w salonie, lamele w salonie – Golddoor, witryna i konsola – Górna Półka, dywan w kuchni i salonie – Carpets and More, krzesła przy stole – Woodica, dodatki – Belldeco, płytki w kuchni – Rondine S.p.A.

Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Projekt: DORCZAK designer | dorczakdesigner.pl
Zdjęcia: PIETRUSZKA fotografia | pietruszkafotografia.pl

Idź do oryginalnego materiału