Gdy ona chce przytulności, a on ascetyzmu: 88-metrowe mieszkanie na Mokotowie

plndesign.pl 6 miesięcy temu

Pani domu marzyła o ciepłej i przytulnej aranżacji, natomiast pan domu pragnął chłodnego ascetyzmu. Z wyzwaniem, jakim było harmonijne połączenie tych dwóch, pozornie sprzecznych jakości, zmierzyła się architektka Paulina Fluderska z pracowni Inna Wizja. Kolejną trudność stanowił projekt funkcjonalny, z którym inwestorzy wiązali bardzo jasno sprecyzowane oczekiwania. Czy udało się rozmieścić wszystkie strefy na 88-metrach kwadratowych? I jak wypracowano estetyczny kompromis? O tym przekonasz się dzięki fotografiom Pawła Biedrzyckiego ze studia Kąty Proste.

Mieszkanie dla trzyosobowej rodziny – balans między pracą i odpoczynkiem

Mieszkanie na warszawskim Mokotowie zostało stworzone z myślą o trzyosobowej rodzinie. Prace nad projektem przebiegały w bardzo bliskiej współpracy z właścicielami, którzy wnieśli wiele własnych pomysłów aranżacyjnych. Od początku również bardzo precyzyjnie komunikowali swoje oczekiwania i potrzeby. Najbardziej zależało im na tym, by w mieszkaniu znalazła się odseparowana przestrzeń pracy. Gabinet – podobnie jak prywatna strefa obejmująca sypialnię, garderobę, pokój dziecka i łazienkę – został oddzielony od otwartej części dziennej dzięki lameli, pełniących funkcję ukrytych drzwi.

Nowoczesna kuchnia z drewnianymi akcentami – minimalistyczny design

Sercem rodzinnego życia stał się salon, w którym króluje wygodny wypoczynek. W zależności od pory dnia i rodzaju podejmowanej wspólnie aktywności domownicy mogą również korzystać z pięknego jadalnianego stołu oraz wysokich krzeseł przy półwyspie, który wydziela schowaną nieco na uboczu kuchnię. Kluczem, którym kierowała się architektka w tej aranżacji, była nie tylko funkcjonalność, ale także wysoka jakość wyposażenia. Na efekt finalny składa się też dbałość o detale, które zapewniają maksimum komfortu – takie jak półka na kawę mocowana na oparciu narożnika.

Magiczny pokój dziecięcy – wnętrze, które pobudza wyobraźnię

Jednym z najciekawszych pomieszczeń w całym mieszkaniu jest pokój najmłodszej domowniczki. Jego ozdobę stanowi motyw leśnej przyrody i dzikich zwierząt, wprowadzony dzięki tapety, która wyróżnia się wyjątkowo subtelnym rysunkiem i stonowaną kolorystyką. Magiczną atmosferę potęgują dodatkowo liczne zakamarki – Paulina Fluderska wykorzystała zastany układ pokoju, aby wydzielić kącik zabaw, łóżko i strefę do prac manualnych. W ten sposób powstała nieco tajemnicza przestrzeń, która pobudza różne obszary rozwoju dziecka.

Uroczy pokój dziecka z drewnianym łóżkiem i bajkową tapetą

Funkcjonalna aranżacja małego gabinetu – miejsce do pracy z domu

W prywatnej części znalazła się również przytulna i w pełni wyposażona sypialnia inwestorów oraz pojemna garderoba. Obowiązki zawodowe zostały natomiast przeniesione do wyraźnie wyodrębnionego od pozostałych stref gabinetu. Mimo niewielkiego metrażu, wnętrze robi spore wrażenie. Wygodne i duże biurko zostało ustawione na wprost drzwi balkonowych, a ściany wypełniły solidne regały, na których wyeksponowano rozległy księgozbiór. Ponadczasowa prostota i minimalizm aranżacji sprzyjają skupieniu i koncentracji.

Funkcjonalne domowe biuro z biblioteczką

Ogień i woda – jak połączyć pozornie sprzeczne wyobrażenia domowników w spójną całość?

Jednym z największych wyzwań, które pojawiły się podczas realizacji tego projektu, było wypracowanie harmonijnej estetyki. Aby połączyć domowe ciepło, na którym zależało inwestorce, z chłodnym i ponadczasowym minimalizmem, w którym gustował inwestor, architektka z pracowni Inna Wizja zaproponowała paletę opartą na bielach, surowych szarościach i drewnie. Różnicując proporcje tych składowych w poszczególnych strefach, mogła uzyskiwać odmienny klimat, nie tracąc przy tym efektu spójnej całości.

Nowoczesna łazienka z drewnianą zabudową i eleganckimi detalami

Pozornie sprzeczne jakości spotykają się bezpośrednio w aranżacji łazienki. Ciemna strefa prysznicowa została wykończona ciemnobrązowymi płytkami, które w dotyku i wyglądzie imitują skórę. Wannę w odcieniu ciepłej bieli otoczyły natomiast beżowe, ryflowane kafle. W centralnej części pomieszczenia stanęła podświetlana szafka umywalkowa wraz z dużym lustrem. Toczący się we wszystkich strefach dialog sprawia, iż mieszkanie na warszawskim Mokotowie zyskało indywidualny charakter ściśle powiązany z osobowością i stylem życia inwestorów.

Projekt: Inna Wizja | innawizja.pl
Zdjęcia: Paweł Biedrzycki – Kąty Proste | katyproste.pl

Idź do oryginalnego materiału