Galeria Katowicka rozdała ławki i donice zrobione z tekstyliów

slaskaopinia.pl 4 godzin temu

Ławki, które inspirują dzieci z Domu Aniołów Stróżów do rozmów o recyklingu i na których można przysiąść, wyprowadzając na spacer psy z miejskiego schroniska. Donice, w których katowiccy społecznicy posadzili lawendę, a dzieci ze szkoły podstawowej założyły ogródek. Nie byłoby w nich nic niezwykłego, gdyby nie to, iż są zrobione z ubrań, przyniesionych do Galerii Katowickiej w ramach akcji Ubrania Pełne Mocy. Z 16,5 tony oddanej odzieży część wróciła na rynek, a część została przerobiona na kompozyt tekstylny, z którego firma VIVE Textile Recycling wyprodukowała donice i ławki, przekazane przez Katowicką miastu i zaprzyjaźnionym organizacjom.

60 kg tekstyliów potrzeba do wyprodukowania jednej, ważącej 100 kg ławki, donica o masie 60 kg to 35 kg przetworzonych ubrań. Kompozyt tekstylny, który z nich powstaje, obrabia się jak drewno. Jest odporny na działanie warunków atmosferycznych i mikroorganizmów. Nie próchnieje, nie wymaga sezonowej konserwacji i w 100 proc. nadaje się do recyklingu. Mogą powstawać z niego choćby duże konstrukcje nośne, jak altany, tarasy czy pomosty. Galeria Katowicka doceniła ekologiczne aspekty tego rozwiązania i do tegorocznej edycji akcji Ubrania Pełne Mocy, zorganizowanej pod hasłem „Puść ciuch w ruch”, zaprosiła firmę VIVE Textile Recycling, która jest liderem w branży recyklingu tekstyliów i realizuje program Game4Planet.

Materiału do stworzenia donic i ławek dostarczyli sami mieszkańcy regionu, którzy włączyli się w akcję Galerii i oddali aż 16,5 tony nieużywanych już ubrań i akcesoriów – część została przetworzona, a część trafiła do ponownego obiegu. Żeby zobrazować, jak duże znaczenie dla ochrony klimatu ma taka ilość zrecyklingowanych ubrań, firma VIVE Textile Recycling stworzyła specjalny kalkulator. Zgodnie z jego wyliczeniami mieszkańcy pomogli zaoszczędzić ponad 11 mln doładowań telefonu, ponad 2 mln pryszniców i ponad 2 tys. drzew dostarczających tlen przez 10 lat.

Powstałe na finał akcji ławki Katowicka podarowała organizacjom, z którymi współpracuje na co dzień – Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom i Młodzieży Dom Aniołów Stróżów oraz Miejskiemu Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Katowicach. Dwie ławki powędrowały również do społecznego Lawendowego Ogrodu przy ul. Ziołowej w ramach miejskiego programu. Z kolei donice trafiły do szkoły podstawowej przy ulicy Lompy, gdzie uczniowie obsadzili je roślinami.

– Początkowo akcja ,,Ubrania do oddania” spotkała się z naszym wielkim zdziwieniem. Jak to możliwe, iż z ubrań powstaną ławki? Rzeczywistość przerosła nasze oczekiwania. Przewiezione do schroniska w pogodny poranek, postawione między tulipanowcem i dębem ławki są estetyczne, wspaniale wpasowane w nasze otoczenie, wygodne, miłe w dotyku i bardzo solidne. Cieszymy się z takiego prezentu podwójnie. Po pierwsze, każda dodatkowa ławeczka w schronisku daje przystań wyprowadzonym psom i ich opiekunom, po drugie serce rośnie, jak się pomyśli, iż dzięki m.in. takim ławeczkom nasza planeta będzie mniej zaśmiecona. Dziękujemy Galerii Katowickiej, z którą współpracujemy od lat, iż szukając beneficjentów do tego projektu wybrała również nasze schronisko – mówi Rachela Matusiak-Markefka z Miejskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Katowicach

– Anioły od lat mogą liczyć na wsparcie Galerii Katowickiej. Za nami kooperacja przy kilku zbiórkach, kampaniach i akcjach, takich jak Ubrania Pełne Mocy. Za sprawą tej ostatniej do Domu Aniołów Stróżów na katowickim Załężu trafiły ławeczki wyprodukowane ze starych i zniszczonych ubrań. Muszę przyznać, iż ich pojawienie się wzbudziło olbrzymie zainteresowanie wśród dzieci i rozpoczęło ciekawą dyskusję o recyklingu. Podopieczni wspólnie z wychowawcami rozmawiali o tym, w jaki sposób dać drugie życie przedmiotom i wpadli na kilka oryginalnych pomysłów – mówi Monika Bajka, prezeska Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży Dom Aniołów Stróżów.

W ubiegłych latach klienci Katowickiej w akcji Ubrania Pełne Mocy przekazali ponad 14 ton ubrań. Na finał drugiej edycji kampanii powstał ekomural wykonany przez artystę Sebastiana Bożka. Został częściowo sfinansowany z pieniędzy zebranych w 2021 roku, gdy po raz pierwszy Katowicka zachęcała mieszkańców regionu do oddawania zalegających u nich niepotrzebnych ubrań. Mural wykonano z użyciem specjalnych farb fotokatalitycznych o adekwatnościach antyalergicznych i bakteriobójczych. Pomalowane nimi ściany podnoszą jakość powietrza, które oczyszcza się w momencie zetknięcia się z ich powierzchnią.

– Poprzez akcję Ubrania Pełne Mocy chcemy promować ideę mody cyrkularnej, szerzyć świadomość o tym, jak ważne są działania każdego z nas i realnie pomagać środowisku. Tym bardziej cieszy nas zaangażowanie mieszkańców, którzy tłumnie włączają się w tę akcję. Mural, donice czy ławki to nasze wspólne działanie, razem wzbogacamy przestrzeń miasta, a przy okazji uświadamiamy i edukujemy. Ławka z t-shirtów? W Katowicach już wiemy, iż to jak najbardziej możliwe, warte uwagi i pobudzające do dyskusji o tym, co możemy i co powinniśmy robić dla środowiska – podsumowuje Anna Szczerkowska, marketing managerka Galerii Katowickiej.

Imago PR

Idź do oryginalnego materiału