Funkcjonalna łazienka – 6 sprawdzonych rad!

in360.pl 3 lat temu

Urządzenie funkcjonalnej łazienki jest nie lada wyzwaniem. Często mamy do dyspozycji mało przestrzeni, na której musimy zmieścić wszelkie niezbędne elementy. jeżeli chcemy, by pomieszczenie było zarazem wygodne i stylowe, zadanie może wydawać się niezwykle trudne. Oto kilka praktycznych rad, które rozwieją wszelkie wątpliwości i pomogą urządzić wymarzone wnętrze.

    1. Zaplanuj dobrze przestrzeń.

Często łazienki (zwłaszcza w mieszkaniach) nie są zbyt wielkie. Ważne jest, aby dobrze wykorzystać dostępne miejsce i przemyśleć umiejscowienie każdego elementu. Jednym z trudniejszych wyborów będzie zdecydowanie, czy kupimy prysznic, czy też wannę. Niektórzy z nas co prawda nie wyobrażają sobie życia bez wanny, jednak w przypadku braku przestrzeni, kabina prysznicowa może ją skutecznie zastąpić. Nowoczesne kabiny wyglądają gustownie, a do tego pozwalają nam zaoszczędzić cenne centymetry. Jednym z takim produktów jest kabina Huppe Ena 2.0., mała półokrągła kabina prysznicowa o wymiarach 80cmx80cm. Miłośnicy kąpieli w wannie, którzy nie dysponują dużą przestrzenią w łazience, mogą pomyśleć o zakupie wanny narożnej wolnostojącej. Takie rozwiązanie pozwoli im cieszyć się relaksującymi wieczorami, ale nie zajmuje zbyt wiele miejsca. Ciekawym przykładem narożnej wanny jest model Villeroy & Boch Loop & Friends, który dzięki swojej budowie łatwo dopasuje się do większości wnętrz.

      1. Postaw na materiały wysokiej jakości oraz praktyczne i trwałe produkty.

Do wykończenia ścian i podłogi łazienki najczęściej stosujemy płytki ceramiczne. Są one praktyczne, trwałe, odporne na wilgoć, grzyby, pleśń, łatwe do utrzymania w czystości i nietoksyczne (z naturalnych materiałów). Wszystkie te cechy posiadają płytki Villeroy & Boch Pro Architectura, gresowa płytka podłogowa. Co więcej, są one wyjątkowo trwałe ze względu na podwyższoną klasę ścieralności w porównaniu do większość dostępnych na rynku płytek (R10, podczas gdy inne zwykle mają klasę R9). Produkt ten jest również antypoślizgowy. Aby płytka mogła być uznana za antypoślizgową, krytyczny punkt poślizgu musi mieć co najmniej 6°, natomiast kąt poślizgu cechujący klasę R10 zawiera się między 10° a 19°.

      1. Wybierz jeden, dominujący styl.

Aranżacja łazienki powinna być odpowiednio przemyślana. Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której wszystkie elementy łazienki byłyby w innej stylistyce. Zanim więc przystąpimy do zakupów, powinniśmy zapoznać się z produktami dostępnymi aktualnie na rynku i wybrać jeden dominujący styl, który najbardziej nam odpowiada. w tej chwili bardzo popularnym trendem jest minimalizm. Nic w tym dziwnego – nadmiar rzeczy potrafi przytłoczyć, co wpływa na nasze samopoczucie. Warto więc o to zadbać i wyposażyć naszą łazienkę tylko w niezbędne elementy. Miłośnicy bardziej ekstrawaganckich rozwiązań mogą wziąć pod uwagę zakup czarnej armatury, np. HushLab Calm Wc wiszący. Zwolennicy klasyki mogą wybrać bialy zestawu o ładnych kształtach, jak Geberit Acanto. Dzięki temu minimalistycznie zaprojektowania łazienka nabierze wyjątkowego charakteru.

      1. Wybierz armaturę, która posłuży Ci na lata.

Istotnym czynnikiem, który bierzemy pod uwagę podczas urządzania łazienki jest trwałość wybranych produktów. W związku z tym, kupując armaturę, warto postawić na sprawdzonego i solidnego producenta, dającego gwarancję na swoje wyroby. Jednym z nich jest Duravit, który proponuje aż 5 lat gwarancji na wszystkie artykuły ceramiczne oraz wykonane z akrylu sanitarnego. Jednym z ciekawych produktów tej marki jest stylowa umywalka podblatowa. Kolejnym producentem, którego produkty zostały zaprojektowane tak, by ich innowacyjny charakter współgrał z najwyższą jakością wykonania jest Grohe, który proponuje w zależności od produktu 2,5 a choćby 10 lat gwarancji. W jego asortymencie znajdziemy przede wszystkim baterie, armaturę łazienkową, stelaże oraz łazienkowe akcesoria.

      1. Nie zapomnij o ekologii.

Wiodące na rynku firmy wykorzystują w swoich wyrobach technologie pozwalające oszczędzać wodę i energię elektryczną. Takim rozwiązaniem jest EcoSmart. Dzięki innowacyjnemu ogranicznikowi przepływu, specjalnym dyszom strumieniowym oraz zmieszaniu wody z powietrzem, dzienne zużycie wody może zmniejszyć się choćby o 60 procent. Rozwiązanie takie proponuje firma Hansgrohe, np. w produkcie deszczownica prysznicowa AIR. Natomiast firma Grohe proponuje swoim klientom system EcoJoy, który łączy w sobie niezwykły design oraz technologię, która pozwala na ograniczenie kosztów, kontrolę zużycia wody i ochronę środowiska naturalnego jednocześnie. Przykładem takiego produktu będzie bateria zlewozmywakowa Eurosmart Cosmopolitan.

      1. Skorzystaj z rad eksperta.

Pamiętajmy, iż funkcjonalne zaprojektowanie przestrzeni łazienkowe może sprawiać problemy. Niełatwo jest urządzić wnętrze tak, by było jednocześnie wygodne, praktyczne i stylowe. Warto skorzystać z pomocy eksperta. Może to być architekt wnętrz, projektant lub inny doradca. Taki fachowiec może podsunąć nowe pomysły aranżacyjne, pomóc w doborze materiałów i produktów. Pozwoli nam to uzyskać optymalny efekt i stworzyć łazienkę naszych marzeń.

Idź do oryginalnego materiału