Francuska bagietka do skrócenia? Zalecenia w walce z marnowaniem pieczywa

ifrancja.fr 3 godzin temu

Najnowsze badanie zlecone przez aplikację, która pomaga walczyć z marnowaniem żywności Too Good To Go zaleca m.in. skrócenie długości bagietek, aby zmniejszyć ilość wyrzucanego chleba we Francji.

Z najnowszego badania przeprowadzonego przez aplikację Too Good To Go wynika, iż aż sześciu na dziesięciu Francuzów wyrzuca pieczywo, a 41% z nich pozbywa się miesięcznie więcej niż połowy bagietki – co daje średnio sześć zmarnowanych bagietek rocznie na osobę.

Aby ograniczyć to marnotrawstwo, badanie sugeruje, aby klienci częściej zamawiali pół bagietki w piekarni, zamiast całej, a także sugeruje, by piekarze rozważyli zmniejszenie standardowej długości bagietki.
Celem jest lepsze dopasowanie rozmiaru pieczywa do realnych potrzeb konsumentów – zwłaszcza osób zamieszkałych samotnie lub w niewielkich gospodarstwach domowych.

Obecnie we Francji nie istnieją żadne przepisy, które narzucałyby określony rozmiar lub wagę bagietki. Średnio ma ona od 55 do 65 cm długości i waży od 200 do 300 gramów.

Propozycja wzbudza jednak mieszane reakcje. Część osób uważa, iż obecna długość bagietki jest idealna i nie wolno jej zmieniać. Wypiek ten jest wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO.

Eksperci podkreślają, iż skrócenie bagietki to tylko jedna z wielu możliwych metod walki z marnowaniem żywności. Równie ważne są edukacja konsumencka, świadome zakupy i wykorzystanie suchego chleba – np. do przygotowania grzanek, bułki tartej czy zapiekanek. Niektórzy sugerują, iż podniesienie ceny chleba mogłoby również zmniejszyć marnotrawstwo.

Warto podkreślić, iż produkcja jednej bagietki wymaga zużycia około 155 litrów wody – czyli tyle, ile mieści się w pełnej wannie. Ograniczenie marnotrawstwa ma więc znaczenie nie tylko ekonomiczne, ale i środowiskowe.

(KzK)

Idź do oryginalnego materiału