Fort Sarbinowo – XIX wieczne fortyfikacje, które stały się przestarzałe już w momencie ukończenia budowy

grafywpodrozy.pl 3 miesięcy temu
Zdjęcie: Fort Sarbinowo


Fort Sarbinowo to potężna podziemna militarna budowla z XIX wieku. Unikalny zabytek, który stoi w lesie zapomniany i opuszczony. Pamiętają o nim tylko fani urbexu. Dla oficjalnej turystyki jest na razie niedostępny. Czy to się zmieni? Z powodu olbrzymich pieniędzy potrzebnych na przystosowanie fortu do zwiedzania, prawdopodobnie w najbliższych latach nie doczekamy się tego. Pozostaje zwiedzanie na dziko, pomimo wywieszonych tablic z informacją o zakazie wchodzenia.

Spis treści

  • Informacje praktyczne (maj 2024)
  • Gdzie znajduje się Fort Sarbinowo
  • Wędrówka podziemnymi korytarzami
  • Początki Twierdzy Kostrzyn
  • Krótka historia Fortu Sarbinowo
  • Fort Sarbinowo podczas II wojny
  • Jeszcze jedna nasza polecajka z województwa lubuskiego
Fort Sarbinowo nie jest ogrodzony, można wejść

Informacje praktyczne (maj 2024)

  • Fort Sarbinowo znajduje się koło Kostrzyna w pobliżu drogi na Szczecin
  • teren jest nieogrodzony
  • wchodzicie na własną odpowiedzialność
  • zachowajcie wielką ostrożność, tutaj łatwo o wypadek,
  • najlepiej umówić się na zwiedzanie w większej grupie, w której będą osoby mające doświadczenie w zwiedzaniu opuszczonych obiektów,
  • nie wyrzucajcie śmieci, nie dewastujcie obiektu, nie malujecie po ścianach.
Można wejść do środka, ale trzeba zachować dużą ostrożność
Rysunków na ścianach jest tu mnóstwo

Gdzie znajduje się Fort Sarbinowo

Fort Sarbinowo leży w odległości kilku kilometrów od Kostrzyna nad Odrą blisko drogi prowadzącej na Szczecin. Do celu prowadzi polna droga. Auto można zaparkować na łące na skraju lasem. Potem czeka nas krótki spacer przez las. jeżeli przyjedziecie tu w weekend, to na pewno spotkacie wielu fanów fortyfikacji. Fort Sarbinowo cieszy się dużą popularnością.

Zdaje się, ze korytarze nie mają końca

Wędrówka podziemnymi korytarzami

Ostrożnie stawiamy każdy krok. Światło latarki wydobywa z mroku kolejne metry podziemnego tunelu. Oświetlamy schody prowadzące na piętro, którego już nie ma. Kto z nas w młodości nie marzył o dalekich podróżach i odkrywaniu nieznanych lądów, ale świat się skurczył, zmniejszył, został opisany i sfotografowany. Jednak czy na pewno? Ta wyprawa pokazuje, iż tajemnic nie musimy szukać na egzotycznych wyprawach. Świat kryje zagadki o wiele bliżej naszych domów. Fort Sarbinowo był częścią Twierdzy Kostrzyn. To trochę męska wyprawa, ale Kinga dzielnie daje radę. Stara się nie myśleć, iż wchodzimy do obiektu nieudostępnionego do zwiedzania. W takich miejscach zalecamy szczególną ostrożność. Nie ryzykujcie. Wybierajcie tylko bezpieczne trasy.

Pamiętajcie o latarkach
Fort Sarbinowo w świetle latarki

Początki Twierdzy Kostrzyn

Kostrzyn był ważnym węzłem komunikacyjnym. Położony u ujścia Warty do Odry miał ważne znaczenie strategiczne. Po zjednoczeniu Niemiec w roku 1871 zapadła decyzja o budowie potężnej Twierdzy Kostrzyn. Zaprojektowano budowę 8 fortów. Zdążono jednak wybudować tylko 4 obiekty. Fort Sarbinowo (niem. Fort Zorndorf) to najbardziej imponujące dzieło tego okresu.

Materiały Muzeum Twierdzy Kostrzyn nad Odrą

Krótka historia Fortu Sarbinowo

Fort Sarbinowo budowano w latach 1883-1889. Głównym materiałem budowlany była cegła, dlatego obiekt gwałtownie stał się przestarzały. Rozwój techniki militarnej postępował szybko. Próbowano jeszcze wzmocnić konstrukcję, wylewając warstwę betonu. Jednak w roku 1914 wojskowi specjaliści jego wartość bojową określili na bliską zeru. Fort nie doczekał się sprawdzenia w boju w czasie I wojny. Wówczas urządzono w nim obóz jeniecki. Przetrzymywany był w nim Roland Garros, sławny wojskowy pilot, którego znamy także jako patrona zawodów tenisowych. Drugim sławnym jeńcem był Michaił Tuchaczewski, późniejszy radziecki marszałek.

Podziemne korytarze Fortu Sarbinowo

Fort Sarbinowo podczas II wojny

W czasie II wojny światowej fort nie miał żadnego znaczenia obronnego, Za to wykorzystywano go jako podziemną fabrykę amunicji. W tej roli sprawdzał się znakomicie. Po zakończeniu wojny w podziemnych pomieszczeniach i w okolicy fortu zdetonowano niewypały i znalezioną w okolicy amunicję. To doprowadziło do dużych zniszczeń. W wielu miejscach konstrukcja została naruszona.

Zniszczenia są duże

Jeszcze jedna nasza polecajka z województwa lubuskiego

Dla fanów opuszczonych obiektów militarnych mamy jeszcze jedną propozycję. Też z województwa lubuskiego. Zapraszamy do lektury naszego artykułu DAG Krzystkowice – bezpieczeństwo podczas zwiedzania na pierwszym miejscu. Zwiedzamy niemiecką fabrykę amunicji i materiałów wybuchowych z czasów II wojny światowej. W lesie na olbrzymim terenie porozrzucane są opuszczone budynki dawnego kompleksu chemicznego.

Zapraszamy do naszego Interaktywnego przewodnika po Polsce. Mapa ułatwi nawigację po naszych artykułach. Każde zaznaczone na mapie miejsce posiada aktywny link, który przeniesie was do obszernego artykułu. Fotki, historia, zabytki, legendy, godziny otwarcia muzeów, ceny biletów i wiele przydatnych wskazówek. Z mapą planowanie podróży po Polsce staje się proste. To prawie 200 opisanych dokładnie miejsc. W przypadku niektórych miast znajdziecie obszerny przewodnik. I oczywiście mnóstwo fotek, które uwielbiamy robić. Zapraszamy do podróży z nami. Mapa pozostanie zawsze jako pierwsza publikacja na naszej stronie. Będzie zawsze pod ręką. Zaglądajcie tu, ponieważ będziemy cały czas nasz przewodnik rozwijać i uaktualniać.

Idź do oryginalnego materiału