Poznaj prosty przepis na focaccia bez zagniatania. Metoda jest bardzo prosta i wybacza podstawowe błędy. Włoski chlebek jest świetną alternatywą dla domowej pizzy. Smakuje solo lub jako kanapka na śniadanie, kolację oraz zamiast kromki chleba do zupy.
Focaccia – składniki
Kaloryczność: 300 kcal w 100 g. Szklanka to pojemność 250 ml. Składniki są na mniejszą blachę piekarnikową. Możesz także użyć większej tortownicy.
- 600 g mąki pszennej (4 i 1/3 szklanki) uda się z każdej mąki pszennej. Nie uda się natomiast na mące bezglutenowej.
- 450 ml wody (niecałe 2 szklanki)
- 15 g drożdży świeżych (lub 5 g suszonych)
- 4 łyżki oliwy z oliwek (60 ml)
- 2 łyżeczki cukru
- 1,5 łyżeczki soli
Dodatkowo:
- do ozdoby np: pomidorki koktajlowe, szczypiorek, oliwki, ulubione zioła np rozmaryn
- oliwa z oliwek do wysmarowania blachy (około 1 łyżki) oraz do wysmarowania wierzchu ciasta przed pieczeniem (około 1 – 2 łyżki)
- gruboziarnista sól do oprószenia focaccia.
Sposób wykonania focaccia
Do przygotowania focaccia potrzebować będziemy: miski, mniejszej blachy piekarnikowej, piekarnika. Mój sposób na focaccia nie wymaga wygniatania ciasta. Całą procę robią za nas drożdże, które fermentują w niskiej temperaturze w lodówce. Metoda jest bardzo prosta i wybacza podstawowe błędy. Sprawdź także moją pizzą domową.
Czas dojrzewania w lodówce: od 8 do 24 godzin.
Czas wyrastania w ciepłym miejscu: od 1,5 do 2,5 godziny. Im dłużej pozwolimy ciastu wyrastać, tym focaccia będzie pulchniejsza i mniej twarda.
Krok 1. Do miski wsypuję odmierzoną mąkę. W kopczyku z mąki robię wgłębienie. Wkruszam do niego 15 g świeżych drożdży, które posypuję 2 łyżeczkami cukru i 2 łyżeczkami mąki z miski. Połowę wody wlewam do wgłębienia z drożdżami. Wlewam pozostałą część wody i wsypuję 1,5 łyżeczki soli oczywiście poza kopiec mąki w misce. Miskę przykrywam czystą ściereczką i odstawiam na 15 minut, aż uaktywnią się drożdże. Po tym czasie drożdże przede wszystkim spienią się i podwoją swoją objętość. jeżeli masz drożdże suszone, wsyp je do miski z mąką i pomiń ten krok. Czasami zaczyn z drożdży robię w oddzielnym kubku i jak ruszy, to wlewam do miski. Nie ma to wpływu na efekt końcowy.
Wszystkie składniki mieszam ze sobą. Możesz to zrobić manualnie lub przy użyciu robota z końcówkami w kształcie haka. Mieszam do czasu, aż nie mąka połączy się z pozostałymi składnikami w jednolita całość.
Krok 2. Wyrobione ciasto jest kleiste i takie ma być. dzięki zwilżonych dłoni lub dzięki szpatułki podnoszę z miski i wlewam na dno 60 ml oliwy z oliwek (4 łyżki). Kładę ciasto i obracam w misce, aby z każdej strony było namoczone oliwą. Miskę z ciastem przykrywam pokrywką od garnka lub silikonową matą i umieszczam w lodówce na 8 do 24 godzin. Czas zależy od tego, kiedy pasuje mi piec ciasto. Możesz ciasto przygotować wieczorem, wstawić do lodówki i upiec rano lub po południo wracając z pracy.
Przez ten okres drożdże dokonają powolnej fermentacji w obniżonej temperaturze, a ja nie muszę wygniatać ciasta. Dzięki tej metodzie, ciasto bez wygniatania uzyskuje odpowiednią konsystencję.
Krok 3. Po tym czasie na blaszkę wlewam 1 łyżkę oliwy i rozprowadzam po całej powierzchni. Wyjmuję ciasto z lodówki i umieszczam na wysmarowanej oliwą blaszce. dzięki rąk rozprowadzam ciasto po całej blaszce. Na cieście pozostają wgniecenia po palcach i tak ma być, bo oryginalna focaccia jest taka pofałdowana.
Krok 4. Blachę z ciastem przykrywam czysta ściereczką kuchenna i odstawiam w ciepłe miejsce na minimum 90 minut.
Po tym czasie ciasto będzie pulchne i podwoi swoją objętość. Na wierzch polewam od 1 do 2 łyżek oliwy i rozprowadzam. W ciasto wgniatam ulubione dodatki (np: pomidorki koktajlowe, oliwki, szczypiorek, ulubione zioła np rozmaryn). Możesz z nich uformować ozdobny obraz np przedstawiający kwiaty. Całość oprószam szczyptą gruboziarnistej soli.
Jeśli położysz ulubione dodatki na ciasto przed wyrastaniem, to będą bardziej zanurzone w cieście po upieczeniu.
Piekarnik nagrzewam do temperatury 230 stopni C.
Krok 5. Tak przygotowaną blachę z ciastem umieszczam na środkową półkę piekarnika nagrzanego do temperatury 230 stopni C. Piekę, aż się zarumieni przez około 20 – 23 minuty w temperaturze 220 stopni C bez termoobiegu z grzaniem góra i dół.
Po upieczeniu, wyjmuje z piekarnika oraz blaszki i podaję od razu do zjedzenia. Smakuje rewelacyjnie jako samodzielne danie lub z ulubionymi dodatkami jako kanapka. Lubię jeść focaccia maczaną w oliwie lub sosie. Życzę smacznego!