Bliskość z naturą. Jak samodzielnie przygotować kosmetyki oparte o naturalne składniki i jakie są warunki prawne wprowadzenia takich wyrobów na rynek? – odpowiedzi na te pytania dostarczyła konferencja podsumowująca projekt pn. „Bliskość z naturą – szansą rozwoju lokalnego wsi”
Jak samodzielnie przygotować kosmetyki oparte o naturalne składniki i jakie są warunki prawne wprowadzenia takich wyrobów na rynek? – odpowiedzi na te pytania dostarczyła konferencja podsumowująca projekt pn. „Bliskość z naturą – szansą rozwoju lokalnego wsi” dofinansowanego ze środków UE w ramach II Schematu Pomocy Technicznej „Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Projekt stworzył i zrealizował Wydział Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji naszego starostwa. Wysokość zdobytej na ten cel dotacji wyniósł ponad 25 tys. zł, natomiast wkład własny to ponad 7 tys. zł.
Zadaniem operacji było pokazanie odbiorcom potencjału ich pochodzenia, bogactwo lokalnych zasobów naturalnych, wsparcie uczestników w ich działalności. Realizacja operacji stworzyła możliwość integracji międzypokoleniowej mieszkańców obszarów wiejskich, aktywizacji społecznej. Działania przyczyniły się do nabycia umiejętności i zdobycia wiedzy, dzięki czemu lokalna produkcja kosmetyków naturalnych i środków czystości może stać się formą rozwoju działalności zarobkowej, co z kolei przyczyni się do rozwoju gospodarczego na obszarach wiejskich, a w dłuższej perspektywie ograniczeniu ubóstwa.
W konferencji uczestniczyło 50 osób z obszarów wiejskich. O tajnikach przygotowania naturalnych kosmetyków opowiadała Paulina Karczewska. Wcześniej warsztaty odbyły się w 5 miejscowościach, a uczestniczkami były m.in. panie z KGW Olmoncianki, wolontariuszki z Fundacji Wolna Wyspa z Karczmiska, zespół Klepaczanki i niezrzeszone mieszkanki powiatu. – Gratuluję każdej uczestniczce zapału w zdobywaniu wiedzy i w dążeniu do dalszego rozwoju – mówi starosta Jan Bolesław Perkowski.
Finał projektu „Bliskość z naturą – szansą rozwoju lokalnego wsi”
Dodatkowo na potrzeby konferencji w Wasilkowie w Folwarku Nadawki została przygotowana publikacja z przepisami naturalnych kosmetyków i środków czystości, które zostały przygotowane w ramach projektu podczas wcześniej organizowanych warsztatów.
Wydarzenie było również świetną formą wielopokoleniowej integracji mieszkanek regionu. Obok wymiany informacji o ekologicznych kosmetykach nie zabrakło rozmów o działalności kół gospodyń wiejskich i innych organizacji pozarządowych oraz o prawnych warunkach wprowadzania na rynek produktów kosmetycznych.
Dziękujemy paniom z KGW za podzielenie się doświadczeniem społecznikowskim i przedstawienie bogatych palet działań, jakimi koła zajęły się w ostatnich 3-4 latach.
Dziękujemy serdecznie za wsparcie wszystkich zaangażowanych organizacji, instytucji i osób. Entuzjazm, jaki wywołał projekt wspaniale motywuje do kolejnych nietuzinkowych działań na rzecz społeczności powiatu białostockiego.