Filtry chemiczne – filtry UV w kosmetykach

estetico.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Filtry chemiczne


Filtry chemiczne to jeden z rodzajów filtrów UV zapewniających ochronę przed promieniowaniem UVB i UVA. Szkodliwe promieniowanie słoneczne nie tylko może powodować oparzenia słoneczne. Uszkadza komórki i przyspiesza proces starzenia się skóry, sprzyja też powstawaniu nowotworów. Świadomość dotycząca wpływu promieniowania na naszą skórę stale rośnie, dlatego warto wiedzieć, jak działają filtry przeciwsłoneczne i czym charakteryzują się ich rodzaje.

Czym są filtry UV?

Filtr UV to odpowiedź na potrzeby skóry o ograniczonych możliwościach naturalnej fotoochrony. Zgrubienie naskórka i opalenizna w pewnym stopniu chronią przed promieniami słonecznymi, jednak takie adekwatności ochronne nie są wystarczającym zabezpieczeniem.

Produkty przeciwsłoneczne zapobiegają oparzeniom i podrażnieniom skóry. Zmniejszają też ryzyko wystąpienia nowotworów. W zależności od produktu mogą to być filtry chemiczne, fizyczne lub mieszane. Każdy z nich ma taki sam cel, ale różne adekwatności i mechanizm działania.

Chemiczne filtry przeciwsłoneczne pochłaniają promieniowanie, zamiast je odbijać. Ich działanie polega na absorbowaniu promieniowania słonecznego, które następnie zostaje przekształcone w energię cieplną. W taki sposób nie działa szkodliwie na komórki skóry.

Filtry chemiczne są związkami organicznymi o różnym wskaźniku ochrony określanym jako SPF. Im wyższy wskaźnik, tym większy poziom ochrony przed promieniowaniem UVB. Są to m.in.:

  • pochodne benzoilometanu;
  • pochodne kamfory;
  • pochodne kwasu cynamonowego;
  • pochodne kwasu PABA;
  • pochodne kwasy salicylowego.

Filtry fizyczne (mineralne), chemiczne i filtry mieszane – czym różnią się filtry UV?

Filtry przeciwsłoneczne to filtry fizyczne, czyli mineralne, filtry chemiczne oraz filtry mieszane. Podstawowa różnica między chemicznymi i mineralnymi polega na sposobie działania. Filtry mineralne odbijają promieniowanie UVA i UVB, natomiast filtry chemiczne mają absorbować promienie słoneczne. Na rynku dostępne są również filtry mieszane. Jest to połączenie filtrów chemicznych i fizycznych, które częściowo pochłaniają, a częściowo odbijają promienie słoneczne.

Różnią się one także składnikami oraz konsystencją produktów, w których są stosowane. Filtry fizyczne są substancjami pochodzenia mineralnego (tlenek cynku, dwutlenek tytanu). Kremy z filtrem mineralnym są zwykle białe, a konsystencja emulsji utrudnia rozprowadzanie. Z kolei chemiczne filtry to pochodne np. salicylanów czy cynamonianów, które łatwiej się rozprowadzają i nie pozostawiają tłustego filmu, a dodatkowo są odporne na wodę i ścieranie.

Różnice widać też na poziomie fotostabilności. Trwałość filtrów chemicznych zmniejsza się pod wpływem czynników zewnętrznych (światło słoneczne, wysokie temperatury). Filtry chemiczne działają krócej i z tego powodu konieczna jest regularna aplikacja.

Jakie filtry UVA i UVB najlepiej wybierać? Takie, które pasują do naszego typu skóry. Chociaż filtry chemiczne są uznawane za bezpieczne, nie zawsze są tolerowane przez skórę bardzo wrażliwą. Oznacza to, iż będą odpowiednie do skóry normalnej, tłustej i mieszanej. Alergicy powinni sięgać po filtry mineralne, które nie spowodują mrowienia lub uczucia ciepła i nie podrażnią delikatnej skóry.

Filtry chemiczne, czyli jak krem z filtrem UV chroni naszą skórę

Dla wielu osób krem przeciwsłoneczny to element codziennej pielęgnacji. Dzięki niemu można uniknąć oparzeń, podrażnień i przesuszenia ciesząc się zdrową skórą bez przebarwień słonecznych. Jest to też element odbudowy bariery hydrolipidowej, która chroni skórę przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Na czym polega ochrona przeciwsłoneczna? Zadaniem filtrów UV jest pochłanianie, odbijanie bądź rozpraszanie promieniowania słonecznego.

Związki chemiczne wnikające w skórę, aby absorbować promieniowanie UV. To właśnie filtry chemiczne charakteryzujące się lekkością i wysokim współczynnikiem fotoochrony. Nie pozostawiają tłustego filmu i są niewidoczne na skórze. Wbrew krążącym w sieci mitom są one całkowicie bezpieczne. Potwierdził to Komitet Naukowy ds. Bezpieczeństwa Konsumentów – zespół niezależnych toksykologów przeprowadził wiarygodną ocenę bezpieczeństwa. Niestety filtry chemiczne cechuje niska fotostabilność, dlatego krem należy aplikować mniej więcej co 2-3 godziny.

Najlepszy filtr UV to ochrona przeciwsłoneczna dopasowana do potrzeb naszej skóry. Cera z niedoskonałościami, trądzikiem i skłonnością do przetłuszczania wymaga, aby krem z filtrem był lekki i nieobciążający. Optymalny wybór to filtr chemiczny. jeżeli skóra jest sucha, wrażliwa lub delikatna, dobrze sprawdzą się produkty z filtrami mineralnymi. A dla skóry dojrzałej i skóry z przebarwieniami można wybierać filtry mieszane.

Idź do oryginalnego materiału