Ferie zapowiadają się… hutastycznie!

chorzowianin.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: wydarzenia-ekran-1920×1080-px-5-1242×610


– Nudne ferie w mieście? nic bardziej mylnego! Muzeum Hutnictwa w Chorzowie przygotowało dla was receptę na mróz szczypiący w nosy. Będzie kreatywnie i zaskakująco! Obiecujemy, iż hutę przedstawimy wam w zupełnie innej – bajkowej – odsłonie. Gdzieś tam pod grubą warstwą śniegu tli się przecież ogień… – czytamy w zaproszeniu

Poniżej zamieszczamy pełną ofertę dla grup zorganizowanych oraz rodzin z dziećmi.

WARSZTATY TEMATYCZNE DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH

Dostępne w środę i czwartek od 9.00 do 14.00, w piątek od 9.00 do 14.00, w sobotę i niedzielę w godzinach pracy Muzeum, konieczna rezerwacja min. 5 dni roboczych wcześniej

Liczba osób w grupie: 10-26 osób

Zwiedzanie wystawy stałej połączone z warsztatem tematycznym: 33 zł/os. (oprowadzanie 45 minut (w tym seans w sali kinowej) + warsztat 45 minut + możliwość powrotu na wystawę stałą bezpośrednio po warsztacie)

Udział w warsztatach: 22 zł/os.
(cena biletu nie obejmuje wstępu na wystawę stałą „Królestwo Żelaza”, oprowadzania oraz seansu w sali kinowej; czas trwania warsztatu: 60 minut)

Warsztat I
Feeria zimowych kolorów – warsztat plastyczny z zacięciem urbanistycznym
Zajęcia rekomendowane dla grup przedszkolnych oraz szkolnych.

Zimowy krajobraz miejski może być zachwycający! Zawiera w sobie całą paletę niezwykłych barw. W naszej hutniczej pracowni czekają na Was materiały plastyczne zawierające w sobie kolory stali, srebra, błękitu, śnieżnej bieli, a choćby ognia tlącego się w piecach. Dzięki nim stworzymy wspólnie wielkoformatową zimową panoramę miasta. Zamrozimy parki i ulice, oszronimy hutę, a śnieżną czapą nakryjemy wszystkie dachy budynków.
Do domu zabierzecie stworzone przez siebie niezwykłe płatki śniegu zrobione z metalowych elementów.

Warsztat II
Światełko na hucie – warsztat plastyczny z wykorzystaniem technik mozaikowych
Zajęcia rekomendowane dla grup przedszkolnych oraz szkolnych.

Skąd na hucie bierze się ogień? Czy zieje nim smok schowany w podziemiach huty? A może to sprawka wiecznie bulgoczącego lawą wulkanu, który zaopatruje hutę w płynną stal? Czy to możliwe, iż ogień wytwarzają pracownicy huty z Przetopkiem na czele? Chcemy podzielić się z Wami ciepłem bijącym w hucie. Małą cząstkę światła przekażemy Wam w formie wyjątkowych lampionów, które stworzycie by ogrzać swoje domy.

Warsztat III
Do kabzi czy na lodówkę? – warsztaty tworzenia hutniczych magnesów i breloków
Zajęcia rekomendowane dla grup uczestników od 7 roku życia.

Kostka lodu? Śnieżynka? Kominy górujące nad Chorzowem? Kropla wody? Płomień? Czy może wielki piec? A Wy, jakim magnesem chcielibyście przyozdobić swoją lodówkę? A może marzy Wam się oryginalny brelok do kluczy? Śmiało! Dajcie się ponieść wyobraźni! W trakcie warsztatów stworzymy własne oryginalne projekty hutniczych magnesów oraz zawieszek do kluczy/telefonów/torebek, które zabrać będziecie mogli ze sobą do domu.

Warsztat IV
Pluszowy hutnik – warsztaty tworzenia zimowych przytulanek
Zajęcia rekomendowane dla grup uczestników od 8 roku życia.

Od zawsze marzyliście o oryginalnej przytulance, która będzie wytworem Twojej własnej wyobraźni? Nudzą Cię misie i jednorożce? Może by tak pluszowy młotek? Śruba? Ognik? A może pluszowy Przetopek? Wyzwanie przyjęte! Igły, nici, materiały w dłoń! Od projektu przejdziemy do fazy realizacji marzeń. Do domu wrócicie z własnym pluszakiem.
PS: Może tego jednorożca to da się jakoś jednak urozmaicić ognistym ogonem?

Warsztat V
HUTNICZE LARMO! ORKIESTRA KUCHENNA – warsztat muzyczno-literacki
Zajęcia rekomendowane dla grup od 8 roku życia.

Czas zabrać z domu metalowe pokrywki blaszane garnki i chochlę, czas na nowe instrumenty perkusyjne, które nagramy na nasze dyktafony w telefonach komórkowych. Wspólnie napiszemy własne piosenki z motywami hutniczymi w tle, wykorzystując przy tym metalowe instrumenty. Zrobimy larmo! Z pomocą telefonów nagramy wszystkie dźwięki, które zagracie, a próbki nagrań waszych instrumentów perkusyjnych posłużą nam do stworzenia wspólnego utworu. Czas na nowy dzwonek w telefonie!
PS: Może to będzie początek wielkiej międzynarodowej kariery muzycznej… Kto wie?

Warsztat VI
Jak feniks z popiołów – warsztaty upcyklingu ubrań i butów
Zajęcia rekomendowane dla grup uczestników od 11 roku życia.

Czy huta może być eko? U nas nic się nie marnuje! Przetopek nieustannie złom zmienia w stal. Magiczna przemiana może dotyczyć nie tylko stali, ale także tkanin! Przynieście ubrania, które zalegają w Waszych szafach i zamiast je wyrzucać – odmieńcie je dzięki specjalnych farb oraz odpowiednich narzędzi. Przygotujcie swoje trampki na nadejście wytęsknionej wiosny!
Uczestnicy zobowiązani są do przyniesienia wybranej rzeczy (1 szt. / 1pary), którą chcą poddać upcyklingowi.
Materiały zalecane do użycia podczas warsztatów: bawełna, jeans.

Warsztat VII
ZDROWY GŁOS! REBELIA NA ZAŚ! – warsztat emisji głosu
Zajęcia rekomendowane dla grup uczestników od 12 roku życia.

Wykorzystamy piosenki hutnicze z naszego śpiewnika i na ich przykładzie wyznaczymy sobie hasła, motywy, treści, na których będziemy pracować wokalnie. Ile mamy rezonatorów? Czym one są? Jakie mamy super moce wynikające z oddechu i głosu? Czym rożni się barwa od tembru? Po co nam kadencja i dekadencja? Jak brzmi Twój głos? Te i wszystkie inne pytania dotyczące głosu i sposobów jego ćwiczenia będziemy zgłębiać w czasie zajęć. Wszystko po to, by świadomie posługiwać się głosem, by być słyszalnym. Odkryj swoje super moce!

WARSZTATY DLA RODZIN Z DZIEĆMI

16 lutego 2025 r. (niedziela) | godz. 13.00-18.00 | rezerwacja miejsc pod numerem telefonu: 32 704 96 31

bilety dostępne w kasie | minimalny wiek uczestnika: 5+ | udział w warsztatach dla osób niepełnoletnich tylko pod opieką osoby dorosłej

OPROWADZANIE Z ANIMATOREM:
23 zł/os.
| bilet ulgowy na zwiedzanie wystawy stałej „Królestwo Żelaza” z przewodnikiem
27 zł/os. | bilet normalny na zwiedzanie wystawy stałej „Królestwo Żelaza” z przewodnikiem

14.30-15.30
MISJA PRZETOPEK – oprowadzanie tematyczne dla rodzin z dziećmi

Co dzieje się we wnętrzu wulkanu? Ile kolorów ma stal? Czy żelazo może mieszkać w kosmosie? Jakie supermoce posiadają hutnicy i hutniczki? Czy maszyny hutnicze mówią własnym językiem? Co płynie we krwi prawdziwego stalownika? Ile słoni zmieści się we wnętrzu wielkiego pieca? Do czego potrzebna jest nam dziś stal? Jaka jest jej przyszłość i dlaczego mieni się w zieleni?
Odpowiedzi na te i inne pytania zdradzi Wam Przetopek, który wprowadzi Was w tajniki „Królestwa Żelaza”. Przed Wami cała masa zabaw, gier, zagadek, interakcji, doświadczeń, ale i misji do zrealizowania. Wszystko to abyście zrozumieli jaką rolę huta odgrywa w Waszym życiu codziennym.

WARSZTATY:
20 zł/os.
| bilet za udział w pojedynczym warsztacie dla jednego niepełnoletniego uczestnika
35 zł /os. | bilet za udział w dwóch warsztatach jednego niepełnoletniego uczestnika

Opiekunowie dzieci – wstęp bezpłatny
Czas trwania każdego z warsztatów: około 50 minut
Bilet na warsztaty nie upoważnia do wstępu na wystawę stałą „Królestwo Żelaza”.

13.00-14.00
Pluszowy hutnik – warsztaty tworzenia zimowych przytulanek
Zajęcia rekomendowane dla uczestników od 7 roku życia.

Od zawsze marzyliście o oryginalnej przytulance, która będzie wytworem Waszej własnej wyobraźni? Nudzą Was misie i jednorożce? Może by tak pluszowy młotek? Śruba? Ognik? A może pluszowy Przetopek? Wyzwanie przyjęte! Igły, nici, materiały w dłoń! Od projektu przejdziemy do fazy realizacji marzeń. Do domu wrócicie z własnym pluszakiem.
PS: Może tego jednorożca to da się jakoś jednak urozmaicić ognistym ogonem?

16.00-17.00
Feeria zimowych kolorów – warsztat plastyczny z zacięciem urbanistycznym
Zajęcia rekomendowane dla uczestników od 5 roku życia.

Zimowy krajobraz miejski może być zachwycający! Zawiera w sobie całą paletę niezwykłych barw. W naszej hutniczej pracowni czekają na Was materiały plastyczne zawierające w sobie kolory stali, srebra, błękitu, śnieżnej bieli, a choćby ognia tlącego się w piecach. Dzięki nim stworzymy wspólnie wielkoformatową zimową panoramę miasta. Zamrozimy parki i ulice, oszronimy hutę, a śnieżną czapą nakryjemy wszystkie dachy budynków.
Do domu zabierzecie stworzone przez siebie niezwykłe płatki śniegu zrobione z metalowych elementów.

OPROWADZANIA TEMATYCZNE:

godz. 11.00-12.00 | udział bezpłatny | rezerwacja miejsc pod numerem telefonu: 32 704 96 31

18 lutego 2025 r. (wtorek)
Hutniczy młot i ławeczka przed familokiem – hutnicza codzienność, hutnicza odświętność” | prowadzenie: dr Jacek Kurek
Na rożne sposoby można zwiedzać naszą stałą ekspozycję. Tym razem skupimy się na dźwiękach, jakie towarzyszyły pracującym w hucie, ale także tym, którzy wokół niej mieszkali oraz na związkach hutniczego etosu, hutniczej codzienności i hutniczego świętowania z umiłowaniem muzyki, która wybrzmiewała w domach i wokół nich. Zaprosimy też do lektury najnowszego numeru „Zeszytów Chorzowskich. Feriae in officina ferraria” poświęconego „Dźwiękom industrii” i muzyce na Śląsku.

25 lutego 2025 r. (wtorek)
„Feriae in officina ferraria, czyli wakacje w hucie…
Hutnik między pracą a odpoczynkiem” | prowadzenie: dr Jacek Kurek | oprowadzanie tłumaczone na język migowy
Praca w hucie była bardzo intensywna i wyczerpująca. Żeby do niej powrócić, trzeba było znaleźć czas na przynoszący prawdziwą regenerację wypoczynek. Polegał nie tylko na biernym odzyskiwaniu sił fizycznych, ale na aktywności. Hutnicy uprawiali sport i kibicowali, spotykali się na wspólnym muzykowaniu i grze w szkata, wybierali się na grzybobrania i dłuższe wycieczki, oddawali manualnym pracom i amatorskiej twórczości plastycznej, hodowali gołębie, a przede wszystkim kultywowali życie rodzinne i religijne. Wszystko to sprawiało, iż czas między jedną a drugą szychtą był twórczą afirmacją życia. Temu poświęcimy tematyczne oprowadzanie po „Królestwie Żelaza”. Tłumaczyć je będziemy na język migowy, zapraszamy zatem również osoby Głuche.

Idź do oryginalnego materiału