Fasolka szparagowa w słoikach na zimę

ania-gotuje.pl 3 lat temu

Najlepszy przepis na tradycyjną fasolkę szparagową w słoikach na zimę, który zawsze się udaje. Fasolka idealnie sprawdzi się do mięsnego obiadu, sałatki lub jako przekąski. Bardzo lubię fasolkę szparagową, dlatego każdego roku zamykam ją do słoika na zimę.

Fasolki szparagowej nie może zabraknąć w mojej piwnicy. Zimą wystarczy otworzyć słoik i poczuć smak lata. Mrożona fasolka nie dorównuje tej ze słoika, dlatego przygotowuję ja w ten sposób. Najbardziej lubię fasolkę polaną bułką tartą podsmażoną na maśle. Przepis na fasolkę w słoikach na zimę jest prosty i uda się choćby początkującym kucharzom. Do zalewy nie dodaję octu, dzięki temu zachowuję naturalny smak warzyw.

Fasolka szparagowa w słoikach na zimę – składniki.

Proporcje podane są na 1kg fasolki, z których przygotujesz 3 słoiki 0,9 litra. jeżeli posiadasz więcej, to w prosty sposób policzysz proporcje.

  • 1 kg fasolki szparagowej (najlepsza jest żółta, ale zielona też będzie dobra)
  • 1 płaska łyżka soli kamiennej niejodowanej
  • 2 – 2,5 litra wody

Zalewa:

  • 1,5 litra wody
  • 2 płaskie łyżki soli kamiennej niejodowanej
  • 3/4 płaskiej łyżki cukru

Dodatkowo dodaję koperek oraz liść chrzanu, ale to nie jest obowiązkowe.

Sposób wykonania fasolki szparagowej w słoikach na zimę.

Fasolkę szparagową najpilniej umieścić do słoików od 0,5 do 0,9 litra. Średnio z 1 kg fasolki szparagowej uzyskasz 3 słoiki 0,9 litra.

Krok 1. Przygotowuję słoiki, nakrętki oraz obgotowuję fasolkę.

Słoiki i nakrętki wyparzam we wrzącej wodzie. Można także umyć w zmywarce do naczyń.

Fasolkę myję pod bieżącą i zimną wodą. Obcinam końcówki.

Do większego garnka wlewam około 2-2,5 litra wody. Wsypuję 1 płaską łyżkę soli kamiennej niejodowanej i zagotowuję. Gdy wodą się zagotuje wrzucam 1 kg fasolki szparagowej (musi być cała zakryta) i obgotowuję przez około 5 minut.

Po obgotowaniu, odcedzam na durszlaku i układam ciasno, pionowo do wyparzonych słoików, tak aby pozostawało ok 2 – 3 cm wolnej przestrzeni na górze. Dodatkowo do każdego słoika wkładam koperek oraz kawałek liścia chrzanu.

Krok 2. Przygotowuję zalewę i wlewam do słoików z fasolką.

Do garnka wlewam 1,5 litra wody. Wsypuję 2 płaskie łyżki soli kamiennej niejodowanej oraz 3/4 łyżki cukru i zagotowuję.

Gdy zalewa lekko ostygnie (nie ma większego znaczenia czy będzie zimna czy gorąca), wlewam ją do fasolki w słoikach i mocno zakręcam nakrętki. Fasolka musi być cała zakryta w zalewie.

Sprawdź koniecznie moje przetwory z ogórków:

  • ogórki w miodzie (nadają się też duże i przerośnięte ogórki)
  • ogórki konserwowe
  • ogórki kiszone
  • ogórki kiszone pokrojone w kostkę (nadają się też duże i przerośnięte ogórki)

Hit od dekady w moim domu: kolorowa sałatka z ogórków i innych warzyw na zimę

Sałatka z ogórków do słoików na zimę

Krok 3. Pasteryzuję fasolkę szparagową na zimę.

Na dno dużego i szerokiego garnka kładę czystą ściereczkę kuchenną, układam słoiki i wlewam wodę tak do 3/4 wysokości słojów. Gdy woda zacznie się gotować, zmniejszam ogień na bardzo mały i licząc od czasu zagotowania pasteryzuję:

  • około 30 minut dla słoików 0,5 litra
  • lub 40 minut dla słoików 0,9 litra.

Zapasteryzowane słoiki ostrożnie wyciągam i układam na blat kuchenny wyścielony ręcznikiem i przykrywam (też ręcznikiem lub ściereczką kuchenną). Nie odwracam słoików do góry dnem.

Na drugi dzień (koniecznie po upływie 24 godzin *) powtarzam w identyczny sposób pasteryzację, z tym iż odwracam je do góry dnem. Gdy słoiki z fasolką ostygną, odstawiam je do chłodnej piwnicy.

  • Proces ponownej pasteryzacji przeprowadzamy dopiero po upływie 24 godzin, czyli czasu, po którym namnażają się formy przetrwalne bakterii. Dwukrotna pasteryzacja, czyli tyndalizacja zapewnia pozbycie się zarówno form wegetatywnych oraz przetrwalnych drobnoustroi. Proces podwójnej pasteryzacji jest niezbędny, gdy nie stosujemy octu do konserwacji.

Tak przygotowaną fasolkę przechowuję w chłodnym miejscu do następnego sezonu.

Idź do oryginalnego materiału