Fajna Ryba, to najwyższy, naturalny szczyt województwa łódzkiego, ale także jedno ze wzniesień zaliczanych do Korony Gór Świętokrzyskich. To niewielka góra o ciekawej nazwie i stosunkowo prostym podejściu, którą bez problemu zdobędą turyści w różnym wieku.
Oprócz tego, iż fajne się nazywa, to jest to też interesujące miejsce na krótki spacer na łonie natury, a i okolica zachęca do wizyty!
Fajne Ryba – lokalizacja i dojazd
Fajna Ryba to najwyższe naturalne wzniesienie województwa łódzkiego zlokalizowane w Pasmie Przedborsko-Małogoskim na terenie Przedborskiego Parku Krajobrazowego. Administracyjnie wzgórze to leży w gminie Przedbórz, a najbliższą miejscowością są Góry Mokre.
Jadąc samochodem z Kielc, musicie uważać, bo nawigacja pokieruje Was do miejsca, które jest w polu pomiędzy miejscowościami Majdan, a Kaleń. Jest ono bardzo urokliwe, ale połowa trasy na szczyt wiedzie połamią. druga nie jest wyposażona w szlak turystyczny i trzeba iść na przełaj, co nie jest łatwe. o ile chcecie dostać się na miejsce w sposób cywilizowany to polecam w nawigację wpisać Fajna Ryba parking. Traficie wtedy do Gór Suchych, skąd zielonym szlakiem wejdziecie na szczyt. Cała trasa na piechotę zajmie Wam około 30-40 minut.
Przez szczyt przechodzą dwa szlaki piesze – zielony (Przedbórz – Rączka) oraz żółty (Przedbórz – Krasocin).
Skąd taka nazwa?
Fajna Ryba to, wzniesienie które mogę zaryzykować, iż gdyby nie ta nazwa, to mało kto by o nim słyszał. Jest kilka wersji, które mówią o tym, skąd ta oryginalna nazwa mogła się wziąć. Najprostsza wersja mówi o kształcie wzniesienia, który podobno komuś właśnie rybę przypominał. Inna opcja to wyjątkowy okaz ryby złowiony w pobliskich stawach, ale trzecią i według wielu najbardziej prawdopodobną wersją była ta, mówiąca, iż właścicielem tych terenów był Żyd – Fajne Ryba i od jego imienia i nazwiska góra przejęła nazwę. Ostatnia wersja jest rozszerzeniem poprzedniej bo twierdzi ona, iż wspomniany Żyd nazywał się Wajnryb, a z czasem nazwa w przekazie słownym się zniekształciła i została Fajną Rybą!
Abstrahując od genezy to nazwa jest interesująca i intrygująca, a zdobycie szczytu dla dzieci nie jest trudne, a może być fajną, weekendową przygodą.
Jak wygląda Fajna Ryba?
Nie bez powodu napisałem na początku, ze Fajna Ryba jest najwyższym naturalnym wzniesieniem województwa (347 m n.p.m.). Region posiada miejsce wyższe, ale jest to hasła Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów, sztucznie usypana przez człowieka, a mierząca niecałe 40 metrów więcej.
Zbudowana jest ona ze skał mezozoiku (piaskowce), które odsłaniają się na powierzchni w niektórych miejscach. Wierzchołek góry jest stosunkowo płaski i porośnięty lasem sosnowym z domieszką buka, jodły, modrzewia, dębu i brzozy. Do przejścia na sam szczyt mamy około kilometra, ale warto wiedzieć, iż faktyczny szczyt Fajnej Ryby znajduje się nieco poza szlakiem. Tablica informacyjna mieści się 140 metrów od wierzchołka, ale na samym wierzchołku nie ma za wiele ciekawego. Nie zauważycie różnicy, oprócz delikatnego wzniesienia (szczegóły do Korony Gór Świętokrzyskich). Znajdziecie w internecie informacje, iż z góry rozpościera się widok na okolicę, ale będąc na miejscu, gwałtownie zauważycie, iż nie do końca jest to zgodne z prawdą – szczyt jest całkowicie zalesiony.
Podczas mojej wizyty udało mi się znaleźć jeszcze kwitnące na obrzeżach lasu pierwiosnki.
Fajna Ryba miała odegrać dużą rolę podczas walk II Wojny Światowej. Jej zbocza poprzecinane są śladami po okopach. Nie zostały one jednak użyte w walce. Armia Czerwona po prostu ominęła wzgórze i udała się inną trasą dalej.
Co w okolicy?
Fajna Ryba to miejsce na przyjemną wycieczkę, a o ile połączymy ją ze zdobywaniem Korony Gór Świętokrzyskich to zwłaszcza dla najmłodszych może być fajną przygodą. o ile Wam mało to po drodze na miejsce zajrzyjcie do Łopuszna i zobaczcie znajdujący się tam zespół podworski Dobieckich.
Niedaleko Fajnej Ryby macie Przedbórz ze znajdującym się tam Muzeum Ludowym i Cmentarzem Żydowskim, a fani przyrody mogą odwiedzić Rezerwat Przyrody Bukowa Góra oraz Rezerwat Przyrody Murawy Dobromierskie. Niedaleko płynie także rzeka Pilica, która jest fajnym miejscem na odrobinę relaksu nad brzegiem.