Whittier to niewielka miejscowość położona na południowym wybrzeżu Alaski, otoczona górami i zlokalizowana nad Zatoką Księcia Williama. Miejsce to jest trudno dostępne, a dojazd stanowi prawdziwe wyzwanie. Mimo to przyciąga rocznie rzesze turystów zafascynowanych jego niezwykłą specyfiką. Co sprawia, iż miasto jest tak wyjątkowe? Odpowiedź tkwi w nietypowym układzie urbanistycznym - niemal wszyscy mieszkańcy żyją w jednym budynku.
REKLAMA
Zobacz wideo Oto, jak zmieniały się lodowce na Alasce w ciągu ostatnich 50 lat
Dlaczego założono miasto Whittier na Alasce? Położenie miało najważniejsze znaczenie
Miasto założono podczas II wojny światowej, kiedy to na tamtejszych obszarach postanowiono wybudować port wojenny i bazę logistyczną dla United States Army. Wybór tego miejsca nie był przypadkowy. Otoczenie gór oraz trudno dostępne położenie na południowym wybrzeżu kraju zapewniało naturalną izolację i bezpieczeństwo.
Whittier miało stać się strategicznym punktem dla wojskowych operacji. W latach 50. miasteczko zaczęto rozbudowywać, wznosząc dwa ogromne budynki koszarowe, z których największym był Begich Towers. Do wczesnych lat 60. obiekty służyły armii, później zaczęto je przekształcać na potrzeby cywilne.
Dlaczego Whittier mieszka w jednym budynku? Begich Towers zapewnia wszystko, czego potrzebują
Begich Towers to 14-piętrowy budynek, w którym mieszka niemal cała populacja Whittier, licząca około 270 osób. Decyzja o zamieszkaniu w jednym bloku może wynikać z niezwykle surowej pogody, która charakteryzuje to miejsce. Silne i zimne wiatry, osiągające w porywach choćby 100 km/h, obfite opady śniegu i niska temperatura sprawiają, iż wychodzenie na zewnątrz może być bardzo utrudnione.
Jednak Begich Towers zapewnia mieszkańcom wszystko, czego potrzebują do codziennego funkcjonowania - od sklepów, przez szpital, policję i urząd pocztowy, aż po biuro burmistrza i kościół. Mogą korzystać również z sali konferencyjnej i basenu. Co więcej, w osobnym budynku znajduje się szkoła, do której dzieci dochodzą przez wewnętrzne przejście. Do miasta można dotrzeć jedynie przez wąski jednopasmowy tunel, który zmienia kierunek co 30 minut i jest zamykany na noc.
Whittier, Alaska Fot. Enrico Blasutto/Wikimedia CC 3.0
Czym zajmują się mieszkańcy Whittier na Alasce? Praca w rybołówstwie, turystyce i usługach
Mieszkańcy Whittier znajdują zatrudnienie głównie w rybołówstwie komercyjnym, rekreacji i turystyce. Działa tam także państwowy prom i koleje, które zatrudniają miejscowych. Ludzie pracują również w sklepach, przychodni, urzędzie pocztowym, biurze burmistrza oraz innych instytucjach znajdujących się w budynku mieszkalnym. Czy chciałbyś/chciałabyś odwiedzić Whittier? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.