Eklektyczny styl we wnętrzach – Poradnik urządzania

homelook.pl 5 lat temu

Eklektyczny styl we wnętrzach wzbudza zainteresowanie coraz większej ilości osób. Posiada on w sobie niepowtarzalną, w żadnym innym kierunku artystycznym, nutę, którą zwykłemu śmiertelnikowi trudno uchwycić. No bo jak łączyć ze sobą kilka stylów tworząc harmonijną całość? Jest to w ogóle możliwie? Jak można wprowadzić do aranżacji kilka potencjalnie ,,gryzących się” kolorów, dołożyć kilka antagonistycznych kształtów i wyjść na tym bez uszczerbku dla poczucia estetyki? To wszystko postaramy wam się przekazać w tym artykule. Zapraszamy do czytania!

Eklektyzm – co to za nurt?

Eklektyzm w filozofii, literaturze i sztuce oznacza łączenie ze sobą elementów, koncepcji lub treści pochodzących z różnych stylów lub epok. Styl eklektyczny w architekturze trwał od połowy XIX do XX w.. Wówczas koncentrował w sobie przede wszystkim neobarok, neogotyk i neorenesans. Stosowany w całej Europie i Ameryce Północnej, często kojarzony z historycyzmem czy secesją. Początkowo spotykał się z dużym niesmakiem, potem natomiast był już wprowadzany intencjonalnie. Pewnie wielu z Was się zdziwi, ale najpopularniejszymi eklektycznymi budowlami jest min. Wieża Eiffla, Statua Wolności czy spalony wielki Pałac Kryształowy w Londynie (polecamy przybliżyć historię tej niezwykłej budowli). W Polsce natomiast są to: Teatr Polski w Bielsku-Białej, kamienice na gdańskiej starówce czy Pałac Izraela Poznańskiego w Łodzi. Jak widać eklektyczny styl to także architektura.

Pałac Kryształowy w Londynie

Styl eklektyczny – przykazania dobrego urządzania

1) Należy uważać, aby nie stworzyć wrażenia przesycenia i przeładowania

Różne faktury, kolory i style są same w sobie wyzwaniem w odbiorze i interpretacji. Nadmiar mebli, na osi stylu eklektycznego, przesunie suwak z oryginalności w stronę bezładu. Lepiej posiadać mniej mebli, ale ciekawszych i lepszych jakościowo, niż dużo, ale mało efektownych.

źródło: planete-deco.fr

2) Wybierz motyw przewodni

Zgodny z waszymi zainteresowaniami, ulubionymi kolorami czy materiałami. Na przykład wybieraj różnokolorowe, ale drewniane meble z efektem postarzania. Mimo, iż meble będą pochodziły z różnych stylów i będą miały różne kolory, wspólny mianownik w postaci materiału; drewna dębowego i efektu; postarzenia, będą stwarzały wrażenie harmonii. Motyw przewodni to idealne tło, na którym wyeksponujesz pazur i nietuzinkowość Twojego domu. Dzięki niemu utrzymasz całą kompozycję w ryzach, a wnętrze nie będzie wydawać się kiczowate.

źródło: arquitrecos.com

3) Aranżując wnętrze w stylu eklektycznym skupiasz się przede wszystkim na doborze mebli

Aby każda kolejna dostawiona rzecz nie zniszczyła efektu, aby każdy kolejny dodatek nie zakłócił panującemu tu pozornemu, eklektycznemu porządkowi… I w przypadku tego stylu – jest to działanie całkowicie wskazane i uzasadnione. Jednak uczulamy, by poprzez skupienie naszej uwagi głównie na estetyce, nie stracić bardzo ważnej funkcji, który musi posiadać każdy dom, a mianowicie… funkcjonalności. Podstawą jest dobre rozplanowanie rozstawienia mebli, za czym idzie – dokładne zmierzenie pomieszczenia. Gdy poniesie nas podczas zakupów na pchlim targu lub wyprzedażach to kompulsywne kupowanie źle dobranych mebli może powstrzymać jedynie miarka i kartka z wymiarami pomieszczeń. Więc radzimy, by zawsze je mieć przy sobie! Albo chociaż w samochodzie.

źródło: homedesignideas.eu

4) Uważaj, aby nie przedobrzyć

Trudno w przypadku połączenia 10-ciu stylów zachować wrażenie jakiejkolwiek sensowności i synergii. jeżeli chcesz połączyć na przykład styl nowoczesny, boho i wabi-sabi, wybierz jeden, który będzie dominować. Pozostałe dwa style nie powinny przekraczać 30-40% całej aranżacji. Utrzyma to proporcjonalną dominację wybranego stylu i dzięki temu współbrzmienie całej aranżacji.

źródło: clemaroundthecorner.com

Styl eklektyczny – salon

Nie umiesz zdecydować się na jeden, konkretny styl w salonie? Masz wiele nietuzinkowych pomysłów, a także odwagę, by połączyć je w jedną całość? W takim razie oryginalne, eklektyczne aranżacje przypadną Ci do gustu! Eklektyczny styl umożliwi Ci bowiem połączenie ulubionych dodatków, kolorów i stylów w jedną całość. jeżeli podejdziesz do tematu projektowania na chłodno to może choćby – spójną całość. Użyj do tego programów, w których sam będziesz mógł ocenić czy dane meble stworzą satysfakcjonujący dla Ciebie efekt.

źródło: hello.sukio.com

Salon w stylu eklektycznym, który zawsze będzie wyglądał dobrze i będzie stosunkowo prosty w aranżacji, to na pewno ten z minimalistyczną bazą. Do niej można wpleść niemalże wszystkie dodatki. Proste, skandynawskie formy będą świetnym tłem dla ekstrawaganckich akcesoriów. Brak zasad, który panuje w eklektycznym salonie wykorzystaj jako sprzymierzeńca. Testuj różne zestawienia dodatków i stylów, baw się kolorami – bo właśnie dzięki temu posiada on tak unikalny charakter.

Salon w stylu eklektycznym – wartymi uwagi są połączenia takie jak:

  • aranżacja klasycyzm + orientalizm,
  • boho + minimalizm + styl industrialny,
  • aranżacja styl toskański + styl nowoczesny,
  • styl industrialny + boho,
  • styl hampton + art deco + vintage,
  • shabby chic + natural bohemian,
  • urban jungle + styl skandynawski + vintage,
  • styl marokański + wabi sabi.

Salon – styl eklektyczny galeria zdjęć

źródło: bloglovin.com
źródło: blog.bellerose.be
źródło: domino.com
źródło: atelierdore.com


Zobacz także: Dekoracje do salonu w stylu Belldeco – jak je dobierać?

Styl eklektyczny – kuchnia

W przypadku projektu kuchni eklektycznej sprawa będzie nieco ułatwiona. Dlaczego? Ponieważ bazą będą meble kuchenne, a pozostałymi dwoma składowymi będzie design urządzeń oraz dodatki. Pomyśl też nad przestrzenią między szafkami w kuchni. Może być to cegła, ceramiczne kafelki o różnych kształtach i kolorach, szkło czy też mozaika. Potencjalnie osobliwy akcent w tym miejscu, odbiegający od wyglądu zabudowy kuchennej, sprawi, iż kuchnia będzie bardziej awangardowa. Kuchnia eklektyczna to pełna dowolność i mnóstwo możliwości. Mieszaj sprzęt z retro designem, jak lodówka, mikser kielichowy czy ekspres ciśnieniowy, z klasycznymi frontami i orientalnymi dodatkami. Ozdobami tymi mogą być na przykład: indyjska grafika na ścianie, drewniana półka z wyeksponowanymi przyprawami, kolorowa lampa sufitowa z witrażami czy wyszywane dywany na podłodze. Pamiętaj jednak o naszych przykazaniach dobrego urządzania, a konkretnie o ostatnim – aby nie przedobrzyć.

źródło: blog.westelm.com

Eklektyczny styl w jadalni? To również nic prostszego! W każdej jadalni będą znajdować się trzy elementy. Największy element, czyli stół, niech będzie korespondował z bazą , którą wybrałeś. Pozostałymi są natomiast krzesła i oświetlenie.

źródło: sfgirlbybay.com

Dokładnie tym miejscu w jadalni mamy miejsce do popisu. Na przykład do masywnego, klasycznego, drewnianego stołu dodaj krzesła eklektyczne. Czyli jakie? Najlepiej każde inne! Nowoczesne, retro i klasyczne lub drewniane, metalowe i plastikowe, lub kolorowe, przezroczyste czy taborety – wybór należy do was! Taka mieszanka będzie niepowtarzalna i stworzy niesamowity efekt.

źródło: jessicapaster.com

Łazienka a eklektyczny styl

Po pierwsze zastanów się, jakie kafle łazienkowe będą najlepiej łączyć się z bazą kolorystyczną lub stylistyczną pozostałej części domu. Styl eklektyczny we wnętrzach na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie chaosu, ale po dłuższej chwili obcowania z nim, uczysz się jego zasad i odkrywasz, jak niezwykle jest on zdyscyplinowany. Podziwiasz przemyślane ulokowanie każdego fragmentu tego miejsca.

źródło: decoratw.com

Aby jednak tak się stało, baza w każdym pomieszczeniu musi być zachowana. Wnętrze wówczas nie będzie przypominało kompletnej anarchii. W eklektycznym wnętrzu, łącząc ze sobą różne style wnętrz, najbezpieczniejszym wyjściem jest scalać ze sobą te, które już posiadają ze sobą jakiś wspólny mianownik. Przykładowo wcześniej wspomniany minimalizm i boho – królują tu jasne barwy, drewno i naturalne materiały.

źródło: apetycznewnetrze.pl

Eklektyczny styl w łazience wprowadź dzięki dodatków, a bazą niech pozostanie sanitariat. Mała łazienka w bloku nie będzie dobrym miejscem na skomplikowane i przepełnione aranżacje. Przemyć klimat akcesoriami! A w łazience, wbrew pozorom, mamy spore pole do popisu. Nowoczesne grafiki na ścianach, interesująca mozaika, lustro z ozdobną ramą, komplet ręczników, antyczna toaletka, drewniane krzesło z folklorowymi obiciem. Eklektyczne wnętrza kochają (nieprzesadzoną) różnorodność!

źródło: luxxu.net

A co z meblami? Meble eklektyczne w praktyce

Meble eklektyczne to te, które ewidentnie nie pasują do obecnej epoki. To na przykład nowoczesny futuryzm, monumentalny barok czy klasycystyczny styl Sheratona.

źródło: mydomaine.com

Styl eklektyczny w meblach kojarzony jest ze starą, masywną komodą eklektyczną, monstrualną szafą ze zdobieniami, lustrem z antyczną, złotą ramą czy z mahoniowym sekretarzykiem. Jednak eklektyczne mogą być wnętrza – zbudowane z wielu stylów, a sam mebel niekoniecznie… Chyba, iż mamy do czynienia na przykład z ultranowoczesną formą połączoną z dekoracyjnym historycyzmem; plastikowe krzesło z kunsztownym obiciem przeplatanym złotą nicią.

źródło: curiousegg.com

Styl eklektyczny to wnętrza budzące skrajne emocje, pasjonujące i niepowtarzalne. Posiadają swój własny rytm i schemat, który odbiorca musi sam odnaleźć i zinterpretować. Nie lubią przesytu, gdyż wtedy blisko im do nadmiernej dezorganizacji. Lubią natomiast igraszki z barwami, ornamentami i wyjątkowymi meblami. Eklektyczne wnętrza lubią szokować. To zdecydowanie środek wyrazu osób odważnych, które z entuzjazmem czerpią inspiracje z poprzednich epok lub tych… które jeszcze nie nadeszły. Należy jednak pamiętać, iż pomimo szaleństwa, eklektyczny styl wymaga chwili zastanowienia i racjonalnego rozplanowania. Wtedy ukaże się nam w najlepszej jego postaci! A jak każdy może się domyślić… warto ujrzeć go w takiej formie 😉

Idź do oryginalnego materiału