"E", które szkodzą najbardziej. Czytaj etykiety i wystrzegaj się tych dodatków do żywności

pysznosci.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Które E są najbardziej niebezpieczne? - Pyszności; Fot. Adobe Stock


Jogurt, dżem, galaretka, wędlina, mieszanki przypraw – w tych i wielu innych produktach znajdują się mniej lub bardziej szkodliwe dodatki spożywcze. Niestety, dodatków do żywności niemalże nie da się uniknąć, ale warto ograniczać spożywanie produktów o długim składzie, w którym przewijają się mało rozpoznawalne nazwy składników. Które dodatki uważa się za szkodliwe?

Dodatki do żywności poprawiają jej wygląd i smak, przedłużają termin przydatności do spożycia i poprawiają konsystencję. W Unii Europejskiej dodatkiem do żywności jest „substancja, która nie jest normalnie spożywana, natomiast jest celowo dodawana do żywności ze względów technologicznych”.

Dodatki „E” można pogrupować w następujący sposób:

  • Barwniki: E 100 – E 199
  • Konserwanty: E 200 – E 299
  • Regulatory kwasowości i przeciwutleniacze: E 300 – E 399
  • Środki spulchniające, żelujące oraz emulgatory: E 400 – E 499
  • Substancje pomocnicze: E 500 – E 599
  • Wzmacniacze smaku: E 600- E 699
  • Nabłyszczacze i słodziki: E 900 – E 999 n
  • Grupa konserwantów, zagęstników i stabilizatorów: E 1000 – E 1999

Nie każde „E” szkodzi. Czym są dodatki do żywności?

Jak widać, lista dodatków do żywności jest bardzo długa, jednak niektóre mają korzystny wpływ na organizm. Zajmijmy się jednak tymi szkodliwymi.

Które „E” są najbardziej niebezpieczne? – Pyszności; Fot. Adobe Stock

To, co poprawia smak jedzenia, może być jednocześnie szkodliwe dla zdrowia, zwłaszcza gdy spożywamy takie produkty w dużych ilościach. Zobacz listę dodatków do żywności, na które powinno się zwracać większą uwagę:

Szkodliwe dodatki spożywcze: barwniki

  • E123 – Amarant, czerwień spożywcza 9 – nasila objawy nietolerancji salicylanów oraz objawy astmy. Ustalono związek pomiędzy pojawieniem się guzów nowotworowych a spożyciem żywności z amarantem dla szczurów, ale nie został udowodniony wśród ludzi. Jednak nie powinno się podawać go dzieciom.
  • E133 – Błękit brylantowy FCF, Niebieski FD&C 1 powinny unikać go osoby z zespołem jelita nadwrażliwego i innymi schorzeniami przewodu pokarmowego, osoby uczulone na salicyniany oraz dzieci. Może wywoływać reakcje alergiczne, astmę. Jest kancerogenny.
  • E154 – Brąz FK – powoduje reakcje alergiczne, wysypki, obrzęki, bóle głowy i brzucha, może odkładać się w nerkach i naczyniach limfatycznych. Ma szkodliwe działanie na tarczycę i serce. Powinny unikać go osoby uczulone na aspirynę oraz dzieci.
  • E151 – Czerń brylantowa BN (E151), czerń PN – jest to barwnik azowy, może wywoływać nietolerancję u ludzi z nadwrażliwością na salicylany. Powoduje astmę, nadpobudliwość oraz dolegliwości ze strony żołądka i nerek.
  • E128 – Czerwień 2G, czerwień spożywcza 10 – powinny jej unikać osoby uczulone na salicyniany; powoduje nadpobudliwość, dolegliwości żołądkowo – jelitowe, chroniczną pokrzywkę. Ponadto czerwień 2G może wywoływać anemię i może być czynnikiem mutagennym. W związku z tym, zastosowanie barwnika zostało mocno ograniczone, a dopuszczalna dzienna dawka zmniejszona.
  • E127 – Erytrozyna, czerwień FD&C 3, barwnik smołowy – wywołuje reakcje alergiczne szczególnie u osób uczulonych na aspirynę (wysypka, bóle brzucha). Może powodować uczulenie na światło, astmę, nadpobudliwość, powstawanie nowotworów. Udowodniono również niekorzystny wpływ tego barwnika na wątrobę, serce, tarczycę, płodność, żołądek.
  • E102Tartrazyna, żółcień spożywcza 4 – nasila objawy nietolerancji na salicyniany (owoce, aspiryna), w połączeniu z benzoesanami może wywołać nadpobudliwość czyli ADHD u dzieci. Poprzez działanie uwalniające histaminę, wzmaga objawy astmatyków. Może powodować trudności z koncentracją, problemy w nauce, bezsenność. Ma działanie kancerogenne.
  • E110Żółcień pomarańczowa S, żółcień spożywcza 3 – może wywołać różne reakcje alergiczne np. pokrzywkę, zapalenia błony śluzowej nosa (katar), zatory nosa. Ma wpływ na wystąpienie nadpobudliwości, bólów brzucha, nudności i wymiotów, niestrawności, niechęci do żywności. Zwiększa częstość występowania nowotworów u zwierząt. Powinny unikać go osoby uczulone na aspirynę. Ma działanie kancerogenne.

Szkodliwe dodatki spożywcze: konserwanty

  • E217 – Tetraboran sodu, boraks, czteroboran sodu, piroboran sodu – jest toksyczny, dlatego rzadko używa się go do produktów spożywczych. Po długotrwałym działaniu może powodować obieranie się skóry oraz niewydolność nerek.
  • E249 – Azotyn potasu – może wywołać astmę, zapalenie nerek, bóle i zawroty głowy, problemy behawioralne. Uważa się go za związek kancerogenny. Jest niedozwolony dla dzieci poniżej 6 miesięcy.
  • E250 – Azotyn sodu – może wywołać mdłości, wymioty, zawroty i bóle głowy. Jest niedozwolony dla dzieci poniżej 6 miesięcy. Jest potencjalnie rakotwórczy.
  • E284 – Kwas borowy (E284), kwas borny, kwas ortoborowy, borofaks – w ilości zawartej w żywności nie powoduje skutków ubocznych. Zanotowano przypadki zatrucia na skutek kontaktu z obtartą skórą lub po połknięciu. Jest toksyczny dla nerek, wątroby, układu krwionośnego, rozrodczego i nerwowego.
  • E285 – Tetraboran sodu (E285), boraks, czteroboran sodu, piroboran sodu – jest toksyczny, dlatego rzadko używa się go do produktów spożywczych. Po długotrwałym działaniu może powodować obieranie się skóry oraz niewydolność nerek.

Szkodliwe dodatki spożywcze: przeciwutleniacze

  • E320 – Butylohydroksyanizol – w dużych dawkach powoduje zaburzenia pracy wątroby, nerek, żołądka, tarczycy. Podejrzewany jest o możliwość wywoływania alergii. W połączeniu z dużymi ilościami witaminy C może wytwarzać wolne rodniki, które mogą uszkodzić składniki komórek, w tym DNA. Z tego powodu władze UE postanowiły w przyszłości ograniczyć stosowanie BHA. Wprowadzono zakaz stosowania w żywności dla dzieci.
  • E321 – Butylohydroksytoluen – może wywołać pokrzywkę, zapalenie skóry, zmęczenie, agresywne zachowanie oraz astmę. BHT spożywany w dużych ilościach może spowodować raka wątroby, obserwowano również symptomy pseudo-alergiczne. Unia Europejska ograniczyła jego stosowanie z powodu efektów ubocznych. Wprowadzono zakaz stosowania w żywności dla dzieci.
  • E319 – Tert-butylohydrochinon – w kontakcie ze skórą może działać drażniąco. W dużych dawkach może powodować zaburzenia pracy nerek i tarczycy.

Przeczytaj także: Najgorsze tłuszcze do smażenia, jakie można sobie wyobrazić. Niszczą smak potraw i szkodzą zdrowiu

Szkodliwe dodatki spożywcze: emulgatory

  • E432 – Monolaurynian polioksyetylenosorbitolu, Polisorbat 20 – powinny go unikać szczególnie osoby, które mają nietolerancję na glikol propylenowy. Ze względu na to, iż substancja ta może zawierać resztki szkodliwych związków chemicznych, należy jej unikać.
  • E436 – Tristearynian polioksyetylenosorbitolu, Polisorbat 65 – jak wyżej.
  • E434 – Monopalmitynian polioksyetylenosorbitolu, Polisorbat 40 – jak wyżej.
  • E433 – Monooleinian polioksyetylenosorbitolu, Polisorbat 80 – powinny go unikać osoby, które wykazują nietolerancję na glikol propylenowy. Może być zanieczyszczony innymi substancjami chemicznymi – w przypadku zanieczyszczenia 1,4-dioksanem powoduje nowotwory u zwierząt.
  • E435 – Monostearynian polioksyetylenosorbitolu, Polisorbat 60 – jak wyżej.

Szkodliwe dodatki spożywcze: substancje pomocnicze

  • E553b – Talk, uwodniony krzemian magnezu – może powodować nowotwory (żołądka i jajników), guzy, kaszel, problemy z oddychaniem, wymioty, problemy żołądkowe

Źródło: vitalia.pl

Zobacz nasze pomysły na zdrowe, wiosenne soki! Więcej inspiracji znajdziesz na naszym kanale na YouTube:

Idź do oryginalnego materiału