W dniu dzisiejszym mieszkańcy całej Polski będą mieli okazję zobaczyć częściowe zaćmienie Słońca. Rozpocznie się ono tuż przed południem dlatego warto w tym czasie wyjść na świeże powietrze i podziwiać to niezwykłe zjawisko. Sprzyja nam również ku temu pogodna aura

Fot. Pixabay
Częściowe zaćmienie Słońca rozpocznie się już około godziny 11.50 czasu środkowoeuropejskiego, a w naszym kraju maksimum zjawiska nastąpi około godziny 12.28, a całość zakończy się po godzinie 13:00. Jak wyjaśnia Karol Wójcicki, autor profilu „Z głową w gwiazdach”, pomimo iż nie będzie to tak spektakularne zjawisko jak całkowite zaćmienie, które będziemy mogli oglądać w roku 2026 między innymi w Hiszpanii, to i tak „emocje są gwarantowane”.
„Bo choć tym razem Księżyc przesłoni tylko fragment tarczy słonecznej, to choćby częściowy uścisk Słońca z Księżycem zasługuje na naszą uwagę” – dodaje.
Informuje również, iż orbita Księżyca jest nachylona względem orbity Ziemi aż o 5 stopni, a w związku z tym nasz naturalny satelita co miesiąc okrąża Ziemię, jednak jego cień zwykle „mija” naszą planetę nad biegunem północnym lub pod biegunem południowym. Dziś jednak cień ten przebiegnie bliżej północnego bieguna, a to oznacza, iż północno-wschodnia Kanada i niemal cała Europa będzie w zasięgu padania jego półcienia, co spowoduje częściowe zaćmienie.
Dodał również, iż najlepsze warunki do obserwowania tego zjawiska w Polsce będą mieli mieszkańcy regionów północno-zachodnich. W Świnoujściu bowiem Księżyc zakryje aż 16,5 procent tarczy Słońca, w Warszawie zakrycie wyniesie jedynie 7,3 procent, jednak mimo to warto spojrzeć dziś w niebo!
Pamiętajmy jednak o zachowanie środków bezpieczeństwa i dbajmy przy tym o nasze oczy. Najlepiej skorzystać ze specjalnych okularów lub filtrów słonecznych dla instrumentów optycznych. jeżeli chcemy oglądać zaćmienie przez obiektyw aparatu, teleskop lub lornetkę, należy użyć specjalnego filtra ND5 na obiektyw. W takim przypadku okulary z folią nie wystarczą – skupione przez soczewki światło słoneczne przedostanie się przez folię i uszkodzi wzrok.
Jeżeli nie posiadamy odpowiednich okularów dedykowanych obserwacji zaćmienia, można skorzystać ze szkła spawalniczego o stopniu przyciemnienia co najmniej 14 lub obejrzeć je w sposób pośredni. Zamiast patrzeć bezpośrednio na tarczę słoneczną, możemy rzutować jego obraz na inną powierzchnię, na przykład dzięki dziurkowanej kartki czy durszlaka. Należy jednak pamiętać aby nie oglądać zaćmienia przez okulary przeciwsłoneczne, płytę CD, przydymione szkło czy kliszę rentgenowską, gdyż nie chronią one naszych oczu przed promieniowaniem słonecznym.