Dzień Kebaba – smakowite fakty oraz ciekawostki

tarnow.ikc.pl 2 miesięcy temu

Baranina? Wołowina? Mieszane? Na cienkim, grubym, czy może w bułce? A jak z sosem? Z okazji Dnia Kebaba redakcja IKC przygotowała dla Was artykuł na temat najprawdopodobniej ulubionego dania Polaków typu fast food. Poznajcie historię kebabu, to, jak danie ma się w Polsce oraz przepyszne ciekawostki, na które aż ślinka cieknie.

Kebab był znany ludom Bliskiego Wschodu już w czasach starożytnych. Pierwsze wzmianki o kebabie pochodzą z Persji (dzisiejszy Iran), gdzie mówiono na niego kabab, co w wolnym tłumaczeniu znaczy tyle, co grillowane mięso. Był popularnym daniem średniowiecznych wojowników i koczowników z Persji. O kebabie w XI wieku wspomina w zapiskach Perski lekarz, Avicenna Ibn Sina.

Obecną formę kebab zawdzięcza tureckim kucharzom z XIX wieku, którzy postanowili kroić mięso z rożna ustawionego pionowo. Do Europy przybył w latach 60., a w Polsce rozpowszechnił się w latach 90. Od tamtego czasu tylko zyskuje na popularności. Polacy cenią kebab za to, iż jest sycący oraz za przystępne ceny. Dziś, dziennie kebab zjada choćby 5 milionów Polaków.

Oto kilka interesujących ciekawostek na temat Kebaba:

  • Kebab posiada wiele różnych form. Są nimi chociażby shish kebab (mięso na szpikulcach), doner kebab (mięso z pionowego rożna), adana kebab (pikantny z mielonego mięsa) czy też kofta kebab (kulki z mielonego mięsa).
  • Kebab jest uważany za narodowe danie fast food w Niemczech. Nasz zachodni sąsiad ma więcej kebabów niż restauracji McDonald’s i Burger King razem wziętych.
  • Tradycyjny kebab jest uznawany za zdrowy, jeżeli przygotowany z chudego mięsa, świeżych warzyw i bez ciężkiego sosu. Te z restauracji fast food są niezdrowe głównie przez sposób przygotowania oraz olej.

Alternatywę dla kebaba w Polsce stanowią frytki z posypką. Podane w luźniejszej formie na talerzu bądź tacce danie wygląda równie pysznie, jak jego skład: kawałki mięsa kebab z frytkami, dodatkami, często z serem oraz sosem. Popularnością cieszy się też kebab box, czyli mięso z kebaba podane w pudełku z frytkami lub ryżem i surówkami.

Jeżeli w dany dzień nie możemy z różnych powodów zjeść mięsa, na ratunek przychodzi falafel. Jest to kuleczka z ciecierzycy lub bobu, która może zastąpić w kebabie mięso, nadając mu intensywny, lekko orzechowy smak z nutą przypraw.

Z okazji Dnia Kebaba życzymy wszystkim entuzjastom mięsa w cieście (czy w czym kto woli) samych pozytywnych wrażeń z konsumpcji swojego ulubionego dania fast food. Mamy również nadzieję, iż w coraz to ściślejszych dietach niektórych z Was znajdzie się jeszcze miejsce na coś pysznego. Miłego pałaszowania!

Idź do oryginalnego materiału