Dzień Dyni 2024. Dzieci miały jechać na wycieczkę. Jest problem

gazeta.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: Fot. pixabay / brankin62


Dzień Dyni 2024 to iście jesienne święto. zwykle tego dnia w żłobkach i przedszkolach organizowane są specjalne zajęcia. Dzieci przychodzą ubrane w kolorach jesieni, są specjalne sesje zdjęciowe, ale także i wyjścia w plener. "W naszej placówce ciocie zaproponowały, aby zabrać dzieci na wycieczkę. Na obrzeżach miasta została stworzona farma dyni, jest też mini zoo. Jednak pojawił się problem" - zaznacza nasza czytelniczka. Okazało się, iż rodzice, którzy zgłosili się do opieki nad dziećmi i pomocy przy wycieczce, nie mają wymaganych zaświadczeń.
Wraz z początkiem szkoły, weszło w życie szereg zmian, które dotyczą wielu istotnych spraw. Jedna z nich uderza bezpośrednio w rodziców, a mowa tu o zaświadczeniu o niekaralności. Od 15 lutego 2024 r. obowiązek weryfikacji przy użyciu Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym (RSPTS) uległ znaczącemu rozszerzeniu. Oznacza to, iż nie tylko pracownicy szkół, ale także inne osoby, które mają kontakt z dziećmi, muszą dostarczyć odpowiednie zaświadczenie. Tyczy się to np. rodziców, którzy pomagali w opiece nad dziećmi, przy okazji klasowych wyjść i wycieczek.


REKLAMA


Zobacz wideo Pyszne ciasta z dynią - wypróbuj nasze przepisy


Dzień Dyni 2024 na farmie stanął pod znakiem zapytania
Dzień Dyni 2024 zgodnie z kalendarzem świąt nietypowych wypada z reguły w okolicy 30 lub 31 października, jako w pewnym sensie alternatywa dla Halloween. Zatem pozostało trochę czasu, ale wiele placówek ze znacznym wyprzedzeniem planuje cały rozkład atrakcji. "W naszym żłobku w czasie spotkania z rodzicami, padł pomysł, by zabrać dzieci z okazji Dnia Dyni na farmę. Nie jest ona daleko. Dzieci miałyby przejechać zaledwie trzy przystanki komunikacją miejską i tu do pomocy zgłosili się rodzice. Wszystko już było ustalone, ale okazało się, iż wycieczka stoi pod znakiem zapytania, bo nikt z nich nie ma zaświadczenia o niekaralności" – zaznacza jedna z naszych czytelniczek, mama trzyletniego chłopca. "Czy muszą je dostarczyć?" – dopytuje.


Tu sprawa jest prosta, bo jak się okazuje, od nowego prawa nie ma odstępstwa i nowy wymóg tyczy się również rodziców, którzy uczestniczyli w wycieczkach szkolnych swoich dzieci (czy np. wyjściach na basen), jako dodatkowa pomoc dla wychowawcy klasy i wsparcie nad opieką licznej grupy.
Rodzice sprawujący opiekę nad dziećmi w czasie takiego wyjścia nie są oczywiście pracownikami szkół, jednak z uwagi na to, iż zostają dopuszczeni do działalności związanej z opieką nad małoletnimi, "szkoła musi zweryfikować ich w RSPTS oraz odebrać od nich zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie przestępstw określonych w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii, lub za odpowiadające tym przestępstwom czyny zabronione określone w przepisach prawa obcego" - czytamy na serwisie Infor.


Zaświadczenie można zdobyć przez internet. Można też osobiście
W Polsce zaświadczenie o niekaralności formalnie znane jako "informacja z Krajowego Rejestru Karnego" (KRK), można uzyskać we właściwym Wydziale Krajowego Rejestru Karnego Sądu Rejonowego. Dokument wydawany jest na pisemny wniosek samej osoby zainteresowanej z reguły na miejscu (po uiszczeniu opłaty skarbowej). Nie trzeba długo czekać, jednak wymaga to oczywiście wybrania się do Sądu w godzinach, które nie wszystkim odpowiadają.


pozostało druga opcja. Można takie zaświadczenie uzyskać przez internet, za pośrednictwem systemu e-KRK. Wymagane jest posiadanie profilu zaufanego ePUAP oraz opłata skarbowa, którą można uiścić elektronicznie. Informacja z KRK jest przesyłana pocztą na wskazany adres (zwykle do dwóch tygodni).
Idź do oryginalnego materiału