​Działanie z podstawówki, ale internauci nie dają mu rady. Podasz dobry wynik?

top.pl 4 godzin temu
Zdjęcie: /materiały własne /INTERIA.PL


Z pozoru proste działanie matematyczne z podstawówki wzbudziło niemałe zamieszanie w sieci. Wszystko przez... złą interpretację kolejności wykonywania działań. Czy poradzisz sobie z wyzwaniem, które zmyliło tysiące internautów?

Kolejność działań ma znaczenie. Nie daj się zwieść

Zasady kolejności wykonywania działań są jasne, ale łatwo też o pomyłkę. Zwłaszcza gdy działanie wygląda na banalne. Ta obowiązująca w matematyce reguła mówi wprost, iż w pierwsze kolejności wykonujemy działania w nawiasach, a następnie obliczamy potęgi i pierwiastki. Dopiero na trzecim miejscu w kolejności wykonywania działań jest mnożenie i dzielenie (wykonywane od lewej do prawej strony), a na samym końcu — dodawanie i odejmowanie (również obliczane od lewej do prawej strony). Niewłaściwe zastosowanie tych zasad prowadzi do błędnych wyników. Oto działanie, które wywołało burzę w internecie: 6 / 2 (1 + 2). Czy wiesz, jak je rozwiązać?

Sprawdź również: Ta zagadka dla większości jest wyzwaniem. Szczególnie bez podstawowej wiedzy

Działanie matematyczne z podstawówki, które podzieliło internautów — rozwiązanie krok po kroku

Prawidłowy sposób rozwiązania tego działania to rozpoczęcie od obliczenia nawiasów. W tym przypadku jest to dodawanie 1 + 2 = 3. Po tej operacji wyrażenie wygląda następująco: 6 / 2 (3). Kluczową kwestią w tym przypadku jest brak symbolu matematycznego między cyfrą 2 a nawiasem. jeżeli nie ma nic wpisanego, oznacza to, iż znajduje się tam mnożenie, czyli możemy zapisać to jako 6 / 2 × 3. Oba działania są równorzędne, więc wykonujemy je od lewej do prawej:

  1. 6 / 2 = 3
  2. 3 × 3 = 9

Prawidłowy wynik działania matematycznego z podstawówki, które podzieliło internautów to 9.

Zobacz też:

Ułożysz prawidłowe słowo? Masz tylko 15 sekund

Uczniowie rozwiązują bezbłędnie w minutę, wielu dorosłych ma problem. A ty?

​Z pozoru prosta zagadka matematyczna. Jak gwałtownie podasz poprawny wynik?

Idź do oryginalnego materiału