Obowiązkową pozycję na świątecznym stole, obok żurku, jajek, czy wielkanocnych ciast, stanowią również wędliny na Wielkanoc. W domowych książkach kucharskich możesz znaleźć wiele unikalnych receptur. Jedną z wyjątkowych propozycji na pewno będzie boczek pieczony na Wielkanoc. Robi się go szybko, łatwo i przyjemnie.
W przypadku, gdy ma być to Wielkanoc na bogato, to warto zadbać o to, by na świątecznym stole znalazły się również te najlepsze wędliny. jeżeli zależy ci na tym, by było zdrowo i smacznie, to dobrze jest przygotować je w swoim domu, zamiast kupować. Dzięki temu wiesz, co jesz, masz pełną kontrolę nad procesem przygotowania, a i możesz też zastosować rozmaite przyprawy. Co powiesz na wielkanocny boczek, który będzie rozpływał się w ustach.
Boczek pieczony na Wielkanoc – jak wybrać najlepsze mięso?
W przypadku, gdy ma to być boczek pieczony na Wielkanoc, to warto zadbać o to, by była to wyróżniająca się smakiem wędlina. W takiej sytuacji należy pamiętać o podstawach. Jedną z nich jest odpowiednio świeże mięso. jeżeli zastanawiasz się nad tym, jak wybrać najlepszy boczek, to pamiętaj, by zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów. Miej na uwadze fakt, iż boczek występuje w różnych rozmiarach, smakach, kształtach i teksturach.
Surowy boczek – Pyszności; Foto Canva.com
Najlepszy będzie ten, który będzie chrupiący, słony i ze słodkim posmakiem. Powinien on mieć odpowiednią ilość tłuszczu, aby uzyskać idealne chrupnięcie w momencie ugryzienia. Najlepiej będzie, jeżeli dokonasz zakupu w swoich ulubionych i sprawdzonych sklepach. Ze świeżością mięsa przed świętami potrafi być różnie, dlatego dokonaj najlepszego i słusznego wyboru. Do pieczenia najlepszy będzie surowy boczek ze skórką i żeberkami. Warstwa tłuszczu nie powinna być grubsza niż 2-3 cm.
Czym przyprawić boczek pieczony na Wielkanoc?
W tej kwestii panuje pełna dowolność, dzięki której będziesz w stanie uzyskać soczyste i aromatyczne mięso. Pamiętaj o podstawowych przyprawach, takich jak sól, majeranek, czy jałowiec, ale również o nieco innych, które podkreślą smak tej wielkanocnej wędliny. jeżeli zamierzasz przygotować boczek pieczony na Wielkanoc, to wiedz, iż świetnie sprawdzi się tu czosnek, który należy drobno posiekać i następnie natrzeć nim mięso.
Czosnek- Pyszności/ źródło: Canva
Są i takie osoby, które dodają do boczku pokruszone listki laurowe, które dodają mięsu odrobiny goryczy. Świetnym rozwiązaniem będzie również papryka słodka mielona. jeżeli zależy ci na nadaniu mięsu odrobiny słodyczy, to możesz pokusić się o zamarynowanie go w marynacie z dodatkiem miodu. Każdy powinien być zachwycony! Pieczony boczek na kanapki w takim wydaniu będzie kulinarnym dziełem sztuki.
Jak zrobić boczek pieczony na Wielkanoc, aby był soczysty?
W tej sytuacji warto wziąć sobie głęboko do serca, kilka praktycznych porad, dzięki którym boczek na Wielkanoc będzie soczysty i rozpływający się w ustach. Przestrzegając tych kilku najważniejszych zasad, zapewnisz sobie sukces, a boczek pieczony na Wielkanoc będzie idealny.
Pamiętaj, by:
- dobrać odpowiednie przyprawy – świetnie sprawdzą się tu te składniki, które zostały wyżej wspomniane;
- boczek najlepiej jest piec w temperaturze 200 stopni, przez nieco ponad godzinę, w naczyniu żaroodpornym lub w blaszce z rozlaną wodą;
- marynowanie boczku powinno się odbywać przynajmniej przez całą noc.
Boczek pieczony na Wielkanoc – najlepszy przepis
Skoro już wiesz, czym kierować się, jeżeli zamierzasz przygotować boczek pieczony na Wielkanoc, to będzie dobrze, jeżeli poznasz tę najlepszą i unikalną recepturę. Boczek pieczony na Wielkanoc w takim wydaniu to kulinarne dzieło sztuki.
Pieczony boczek Boryny na kanapki – Pyszności; Foto Canva.com
Składniki:
- kilogram chudego boczku
- łyżka majeranku
- łyżeczka soli
- pół łyżki jałowca.
Sposób przygotowania:
- Natrzyj boczek przyprawami i włóż do lodówki na noc, a najlepiej na całą dobę.
- Po wyjęciu z lodówki zroluj go jak baleron, przy pomocy sznurka i wykonaj na skórce dekoracyjne nacięcia.
- Włóż boczek do brytfanny, podlej odrobiną wody i wstaw na około 50 minut do piekarnika rozgrzanego do 140 stopni.
Szukasz alternatywy dla tradycyjnego żurku? Na naszym kanale YouTube znajdziesz przepis na staropolski postny barszcz biały z zapiekanym purée: