Dwa polskie miasta wśród najlepszych na 2025 rok. Pokonaliśmy Ateny i Rio de Janeiro

g.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: MikeMareen/Istock.com


Powstał najnowszy ranking 100 najlepszych miast na świecie, które warto odwiedzić w 2025 roku. W czołówce znalazły się takie giganty, jak Londyn, Paryż i Tokio. W zestawieniu nie zabrakło również polskich akcentów. Nasz kraj znów ma się czym pochwalić.
Za stworzenie rankingu najlepszych miast do odwiedzenia w nadchodzącym roku - World's Best Cities- odpowiada firma konsultingowa Resonance Consultancy. Tym razem w zestawieniu znalazły się aż dwie polskie miejscowości, co można uznać za spory sukces naszego kraju. Byliśmy w stanie pokonać między innymi słynne greckie Ateny, Rio de Janeiro oraz niemiecki Hamburg.


REKLAMA


Zobacz wideo Jak miasto może przygotować się do skutków zmiany klimatu?


100 najlepszych miast świata. Prym znów wiedzie Wielka Brytania
Numerem jeden w zestawieniu już po raz 10. rok z rzędu został Londyn znajdujący się w Wielkiej Brytanii. Pod uwagę wzięto zarówno turystyczne atrakcje, życie nocne, restauracje, kulturę i międzynarodową reputację.


Jest to jedyne miasto w tegorocznym rankingu, które zajęło pierwsze miejsce w siedmiu z 28 podkategorii, od życia nocnego i muzeów po hashtagi na Instagramie


- czytamy w opisie. Jest to jedno z najbardziej pożądanych miejsc dla studentów i potrafi przyciągać turystów z różnych środowisk. Większość z nich docenia pokaźną liczbę atrakcji, lokalną gastronomię oraz wygodną komunikację miejską.
Na drugim miejscu zestawienia uplasował się Nowy Jork, który określono mianem "wiecznie bijącego serca Ameryki". To miejsce wykazało się szczególnie po pandemii, gdy z niezwykłą łatwością "odbiło się od dna", przyciągając nową rzeszę turystów. To wszystko dzięki swojej wyjątkowej ofercie kulturalnej oraz kulinarnej. Podium zamkną francuski Paryż, ze słynną wieżą Eiffla będącą królową mediów społecznościowych. To miasto ma również specjalne miejsce w sercach zakochanych.


Najlepsze miasta turystyczne 2025. Naszą chwałą są Kraków i Warszawa
Tuż za podium znalazły się ogromne metropolie, takie jak Tokio oraz Singapur. W pierwszej dziesiątce znalazły się także:


Rzym, Włochy;
Madryt, Hiszpania;
Barcelona, Hiszpania;
Berlin, Niemcy;
Sydney, Australia.


Choć Polskę umieszczono dopiero w drugiej połowie rankingu, wciąż można mówić o istotnym wyróżnieniu. Na miejscu 60. zestawienia znalazła się historyczna stolica naszego kraju, czyli Kraków, natomiast na 74. obecna stolica Polski - Warszawa.


kilka miast w Europie Wschodniej może pochwalić się większym znaczeniem historycznym niż Kraków. Miasto, które w dużej mierze uniknęło bombardowań z czasów II wojny światowej, może poszczycić się zabytkowymi perełkami miejskimi, od Zamku Królewskiego na Wawelu, wznoszącego się na wzgórzu w całej swojej gotycko-renesansowej chwale, po Sukiennice, które ze swoimi początkami w XIII wieku mogą rywalizować o tytuł najstarszego centrum handlowego w Europie


- czytamy w opisie Krakowa. To właśnie dlatego Kraków coraz częściej wzbudza zainteresowanie Europejczyków, którzy poszukują nowych doznań. Ma również 23. miejsce w rankingu atrakcji turystycznych oraz 32. w rankingu muzeów. Warszawa natomiast "podbiła wyobraźnię inwestorów" i jest wschodzącym ośrodkiem gospodarczym. Przyciąga studentów oraz przedsiębiorców, którym daje ogromne możliwości w kontekście rozwoju. "Tętni życiem" zarówno w dzień, jak i w nocy oraz oferuje liczne zabytki, które były fundamentem historycznych wydarzeń w naszym kraju.


Niedawno odbudowano XVII-wieczny Pałac Saski zniszczony przez nazistów, otwarto nowy kompleks kulturalny dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej i teatru TR Warszawa oraz ochrzczono niegdyś zaniedbany Browar Haberbusch & Schiele z XIX wieku jako świątynię rzemieślniczego piwa Browary Warszawskie


- podkreślają autorzy rankingu. Tym samym obydwa polskie miasta pokonały między innymi: Sao Paulo, Porto, Ateny, Hamburg, Phoenix, Hong Kong i Rio de Janeiro.


Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału