Donatella Versace: Życie w blasku fleszy i cieniu tragedii

bestyle.pl 4 miesięcy temu

Donatella Versace, ikona mody i symbol luksusu, od ponad dwóch dekad kieruje jednym z najbardziej rozpoznawalnych domów mody na świecie. Jej życie to fascynująca historia pełna wzlotów i upadków, triumfów i tragedii. Poznaj niezwykłą drogę kobiety, która przejęła schedę po swoim bracie Giannim i wyprowadziła markę Versace na nowe szczyty.

Dziciństwo i lata młodości Donatelli Versace

Donatella Versace urodziła się 2 maja 1955 roku w malowniczym mieście Reggio di Calabria, położonym w południowych Włoszech. Dorastała w rodzinie, w której moda odgrywała istotną rolę – jej matka, Francesca, była utalentowaną krawcową, szyjącą na zamówienie dla lokalnej arystokracji. Ojciec Donatelli, Antonio, z powodzeniem prowadził rodzinny biznes związany z wydobyciem węgla.

Donatella była najmłodszym z czworga rodzeństwa – miała starszą siostrę Tinę, która zmarła w wieku 12 lat na skutek niewłaściwie leczonego zakażenia tężcem, oraz dwóch braci – Santo i Gianniego, który założył słynną markę Versace. Od najmłodszych lat Donatella była bardzo blisko związana z Giannim, który był od niej starszy o 10 lat. Już jako jedenastolatka, zainspirowana przez brata, przefarbowała włosy na platynowy blond, co stało się później jej znakiem rozpoznawczym.

Początki w świecie mody u boku Gianniego

W połowie lat 70. Donatella rozpoczęła studia literatury i języków obcych we Florencji. W weekendy dojeżdżała jednak do Mediolanu, by pomagać Gianniemu, który pracował wówczas dla domu mody Callaghan. Choć matka nie pochwalała jej zaangażowania w modę i wolała, by skupiła się na nauce, Donatella coraz więcej czasu spędzała u boku brata.

Gdy w 1978 roku Gianni założył własną markę Versace, Donatella od razu dołączyła do firmy. Początkowo pełniła rolę muzy i krytyka dla swojego brata, doradzając mu w kwestiach projektowania i organizacji pokazów mody. Gianni cenił jej wkład i wyczucie trendów, powierzając jej coraz więcej obowiązków.

Rozwój marki Versace w latach 80. i 90.

Lata 80. i 90. to okres dynamicznego rozwoju domu mody Versace. Marka zyskiwała coraz większą popularność, a jej projekty wyznaczały trendy w świecie mody. Donatella aktywnie uczestniczyła w sukcesie firmy, odpowiadając za kampanie reklamowe i wizerunek marki.

W 1989 roku Gianni zadedykował siostrze perfumy „Blonde” oraz powierzył jej kierownictwo nad linią Versus, która stała się młodzieżową i bardziej przystępną cenowo marką Versace. Donatella z powodzeniem rozwijała Versus, wprowadzając do niej własne pomysły i styl.

Przez cały ten czas rodzeństwo Versace tworzyło zgrany duet – Gianni odpowiadał za kreatywną stronę biznesu, a Donatella dbała o PR i wizerunek marki. Santo, najstarszy z rodzeństwa, zarządzał finansami firmy. Versace stało się synonimem luksusu, a ubrania tej marki nosiły największe gwiazdy, takie jak Madonna, Elton John czy Liz Hurley.

To między innymi dzięki niej Gianni Versace wypuszczał ubrania bardzo zróżnicowane pod kątem kolorystycznym. Kolekcje ubrań projektowanych przez Gianniego były też doskonale dopasowane do ciała. Nic więc dziwnego, iż jego krytycy dość prześmiewczo podkreślali, iż o ile ich konkurencja tworzy odzież dla żon, to on sam przygotowuje ubrania dla… kochanek. Donatella i Gianni współpracowali w swym domu mody przez kilkanaście lat, realizując w ten sposób projekty, które zaskoczyły świat.

W 1993 roku Donatella stała się twarzą linii ubrań stworzonych dla dzieci i młodzieży o sugestywnej nazwie Young Versace. Udało jej się też powołać do życia znaną do dziś markę Versus, która była „dzieckiem” domu mody Versace.

Tragiczna śmierć Gianniego

W dniu 15 lipca 1997 roku świat mody zamarł w szoku – Gianni Versace został zastrzelony przed swoją willą w Miami Beach. Jego zabójcą okazał się Andrew Cunanan, seryjny morderca, który kilka dni później popełnił samobójstwo. Śmierć Gianniego była ogromnym ciosem dla Donatelli, która straciła nie tylko brata, ale też najbliższego współpracownika i przyjaciela.

Donatella otrzymała 20% udziałów w firmie Versace, a także przejęła kierownictwo nad marką. Musiała zmierzyć się nie tylko z ogromną stratą, ale także z presją kierowania domem mody Versace. Jak przyznała w jednym z wywiadów, przez długi czas zmagała się z traumą po stracie brata i ukrywała swoje uczucia, sięgając po narkotyki. Dopiero pobyt na odwyku w 2004 roku pozwolił jej odzyskać równowagę i siłę, by dalej rozwijać modowe imperium.

Versace pod sterami Donatelli

Początkowo Donatella próbowała „wejść w buty” brata. Niestety okazało się, iż krzykliwy i mocno kolorowy styl stworzony przez brata nie pasował do jej temperamentu. Dlatego z biegiem czasu kobieta zaczęła stawiać na bardziej urozmaicone projekty, w których można było poczuć ducha nowoczesnego feminizmu. Co prawda projekty realizowane przez dom mody Versace przez cały czas wyróżniały się daleko idącym seksapilem, ale stały się bardziej uporządkowane i mniej krzykliwe.

Donatella – jako wiceprezes domu mody Versace – postanowiła wdrażać projekty zgodne z jej sposobem rozumienia świata. Jej celem stało się wprowadzenie do kompozycji odrobiny inteligencji, ale też siły, niezależności i dyskrecji. Dzięki temu już w okresie wiosna-lato 2016 roku powstała pierwsza kolekcja, która została zdefiniowana zgodnie z założeniami Donatelli. W stylizacjach nie zabrakło kurtek o dużej objętości, marynarek z wojskowymi elementami, a także elementów wykonanych z materiałów takich jak lekkie metale.

To właśnie Donatella stała za kurtkami i sukienkami uszytymi w wojskowym stylu, które – co ważne – były na światowych wybiegach prezentowane przez najbardziej uznane modelki tamtych czasów. Nic dziwnego, iż realizowany z takim rozmachem projekt, doczekał się tak pozytywnych komentarzy ze strony różnych recenzentów.

Współpraca z gwiazdami

Donatella postawiła też na współpracę ze znanymi gwiazdami, takimi jak Madonna, Jennifer Lopez czy Lady Gaga. Gwiazdy chętnie pokazywały się w kreacjach Versace, co przyciągało uwagę mediów i fanów. Jedną z najbardziej ikonicznych kreacji stała się słynna „jungle dress” Jennifer Lopez z 2000 roku, która przeszła do historii mody.

Sukcesy Donatelli zostały docenione przez branżę – w 2008 roku otrzymała nagrodę Fashion Group International Superstar Award, a w 2010 tytuł Glamour Woman of the Year. Versace pod jej rządami stało się marką lifestylową, oferującą nie tylko ubrania, ale też dodatki, perfumy czy meble.

Sprzedaż firmy Michael Kors Holdings i nowy rozdział

W 2018 roku dom mody Versace został sprzedany amerykańskiej firmie Michael Kors Holdings (obecnie Capri Holdings) za 2,1 miliarda dolarów. Transakcja wywołała spore zaskoczenie w świecie mody, jednak Donatella zapewniła, iż przez cały czas będzie kierować artystyczną stroną marki.

Sprzedaż Versace pozwoliła firmie na dalszy rozwój i ekspansję na nowe rynki. Donatella pozostała wierna swojej estetyce, tworząc odważne i luksusowe projekty. Jednocześnie coraz więcej uwagi poświęca zrównoważonej modzie, rezygnując z używania prawdziwych futer zwierzęcych.

Filozofia życia według Donatelli Versace

Donatella jest osobą bardzo charyzmatyczną, którą zna każdy, kto choć raz oglądał pokazy mody z największych, europejskich miast. W swojej pracy kobieta bardzo często stawia na dialog. Jest to osoba bardzo pogodna, która zachowuje doskonałe relacje choćby z konkurencyjnymi projektantami.

Jak sama mówi często wybiera się na pokazy innych domów mody. Robi to nie tylko dlatego, by zapoznać się z ofertą konkurencji, ale również po to, by na bieżąco być w branży. Co ciekawe, mimo przeżytej traumy (problemy z narkotykami, śmierć brata) projektantka mody jest osobą bardzo sympatyczną i wyróżniającą się specyficznym poczuciem humoru. Sama Donatella uważa, iż trzeba mieć do siebie dystans, aby odnieść sukces w tej branży. Jej z pewnością to się udało.

Nie tylko moda…

Donatella Versace stała się główną bohaterką piosenki Lady Gagi o wdzięcznym tytule „Donatella”. Utwór ten pojawił się na albumie piosenkarki, która – nawiasem mówiąc – jest bliską przyjaciółką projektantki. Co ciekawe, przyjaźń obydwu kobiet sprawiła, iż Lady Gaga stała się twarzą domu mody Versace.

Nie wszyscy wiedzą, iż Donatella skupia się też na działalności dobroczynnej. Kobieta od dawna pracuje jako ambasadorka fundacji Eltona Johna, której celem jest walka z AIDS i HIV.

Rodzina i życie prywatne Donatelli Versace

W 1983 roku Donatella wyszła za mąż za amerykańskiego modela Paula Becka. Para doczekała się dwójki dzieci – córki Allegry, urodzonej w 1986 roku oraz syna Daniela, który przyszedł na świat w 1989 roku. Małżeństwo Donatelli i Paula nie przetrwało jednak próby czasu i zakończyło się rozwodem w 2000 roku.

Allegra Versace, jako nastolatka zmagała się z anoreksją, co było trudnym doświadczeniem zarówno dla niej samej, jak i dla jej matki Donatelli. W 2007 roku, gdy Allegra miała 20 lat, jej rodzice wydali oświadczenie, w którym poinformowali, iż ich córka otrzymuje najlepszą możliwą opiekę medyczną w walce z chorobą i dobrze reaguje na leczenie. Allegra odziedziczyła po wuju Giannim 50% udziałów w firmie Versace. Mimo to, przez wiele lat stroniła od świata mody i show-biznesu, studiując sztukę i teatr w Stanach Zjednoczonych.

Daniel Versace, syn Donatelli i Paula Becka, również unika rozgłosu i stara się trzymać z dala od blasku fleszy. W przeciwieństwie do siostry, nie zdecydował się na karierę w rodzinnym biznesie modowym. Zamiast tego, podążając za swoją pasją, został muzykiem rockowym. Jako dziecko uczył się gry na fortepianie pod okiem przyjaciela rodziny, Eltona Johna, a później doskonalił swoje umiejętności gitarowe z Axlem Rosem.

Idź do oryginalnego materiału