Domowy sernik nowojorski. Przepis na ciasto z pełnoziarnistymi herbatnikami. Poznaj tajniki udanego wypieku

stronakuchni.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Getty Images/Arx0nt/zdjęcie ilustracyjne


Sernik nowojorski to wypiek, który łączy kremową i zwartą masę twarogową z maślanym spodem. Do masy dodaje się kwaśną śmietanę, która nadaje ciastu wyrazistego smaku. Ważne jest użycie pełnoziarnistych ciastek, które zwykle są mniej słodkie niż tradycyjne herbatniki. Zobacz przepis na tradycyjny sernik nowojorski.

Sernik nowojorski – przepis na ciasto

Liczba porcji: dla 12 osób.
Czas przygotowania: 1,5 godziny.
Stopień trudności: łatwy.

Składniki:

Spód:

  • 250 g herbatników pełnoziarnistych,
  • 75 g masła.

Masa twarogowa:

  • 900 g serka twarogowego np.: śmietankowego na kanapki,
  • 100 g cukru kryształu,
  • 200 ml kwaśnej śmietany,
  • 30 g skrobi kukurydzianej lub mąki ziemniaczanej,
  • 3 jajka,
  • 1 białko,
  • 20 ml ekstraktu z wanilii.

Do posmarowania formy:

  • 5 g masła.

Jak zrobić sernik nowojorski?

Przygotowanie:

  1. Piekarnik należy rozgrzać do 180° Celsjusza. Formę trzeba natłuścić masłem i spód wyłożyć papierem do pieczenia.
  2. W międzyczasie trzeba rozkruszyć herbatniki w blenderze kuchennym z ostrzami wygiętymi w kształcie litery S. Następnie należy dolać roztopione masło. Ciastka mają nabrać konsystencji mokrego piasku.
  3. Następnie należy rozłożyć rozkruszone herbatniki w natłuszczonej tortownicy. Przy pomocy łyżki należy całość wygładzić.
  4. Spód należy piec przez 10 minut. Podpieczone ciasto należy wyjąć i odstawić do ostudzenia.
  5. Następnie należy zmniejszyć temperaturę piekarnika do 160° Celsjusza.
  6. W wysokiej misce należy połączyć serek śmietankowy, cukier, śmietanę do momentu uzyskania gładkiej masy.
  7. Cały czas mieszając, należy dosypać mąkę ziemniaczaną lub skrobię kukurydzianą.
  8. Następnie należy dodać stopniowo jajka, cały czas mieszając. Do masy jajeczno-twarogowej można dolać ekstrakt waniliowy.
  9. Białko jajka należy delikatnie napowietrzyć. W przypadku sernika nowojorskiego nie jest konieczne ubicie białka na sztywną pianę.
  10. Gotową masę serową trzeba wylać na wystudzony spód.
  11. Sernik nowojorski trzeba piec przez 45 minut. Aby ciasto nie popękało na wierzchu, można zostawić je do wystudzenia w piekarniku przy lekko uchylonych drzwiczkach.
quiz Quiz dla amatorów słodkości. Czy znasz desery z różnych stron świata?

Sposób podania

Gotowy sernik nowojorski można polać rozpuszczoną białą czekoladą, tradycyjną polewą czekoladową i posiekanymi orzechami. w okresie owocowym można ozdobić sernik malinami, truskawkami i jagodami. Świetnie też sprawdzają się egzotyczne owoce np.: pestki granatu. Można także udekorować sernik nowojorski jadalnymi płatkami kwiatów np.: róży lub chabrów. Sernik nowojorski świetnie prezentuje się polany sosem owocowym. Można skorzystać z domowej frużeliny wiśniowej lub żurawinowej.

Sprawdź także: Aksamitny sernik z białą czekoladą na święta. Wypróbuj przepis na wilgotne ciasto. Dzięki temu przepisowi pominiesz masło

Czym różni się sernik nowojorski od innych?

Klasyczny sernik nowojorski ma zbitą konsystencję. To idealny wypiek dla osób, które lubią dużą ilość twarogu w serniku. Składniki na ten sernik są bardzo gwałtownie łączone, białka nie są ubijane na sztywną pianę, a część przepisów korzysta z mąki pszennej, aby nadać im ciężkości. Ten sernik jest pieczony w piekarniku bez kąpieli wodnej. Dzięki temu zyskuje brązową skórkę po bokach. Sernik nowojorski można też zrobić na pełnoziarnistych krakersach. Wtedy słony spód będzie przyjemnie kontrastować z kremowym, słodkim serem.

Czytaj także: Sernik wiśniowy siostry Anastazji. Przepis na przysmak z ananasami. Zobacz idealne ciasto dla smakoszy wypieków z galaretką

Rodzaj sera

Domowy sernik nowojorski będzie tak smaczny, jak w cukierni, gdy użyje się tłustego sera. Tłuszcz poza tym, iż jest nośnikiem słodkiego smaku, to będzie też wpływał na ciężką konsystencję wypieku. Takie ciasto można też zrobić z twarogu sprzedawanego w wiaderku. Ważne, aby był tłusty i nie miał dodatku cukru, ani dodatków smakowych.

Czytaj także: Sernik wiedeński, który zawsze się udaje. Najlepszy przepis na klasyczny sernik bez spodu. Smakuje wyśmienicie do kawy

Zobacz inne tematy kulinarne ze Strony Kuchni:

Idź do oryginalnego materiału