Domowy izotonik nawodni w czasie upałów i nie tylko. Zdrowsze i tańsze wersje zrobisz w 5 minut. Wypróbuj przepisy na naturalne elektrolity

stronakuchni.pl 1 rok temu
Zdjęcie: vell/123rf.com


Domowy izotonik skutecznie nawodni organizm i uzupełni poziom elektrolitów. Jak go zrobić? Wystarczy 5 składników, które najpewniej masz w swojej kuchni. Sięgnij po domowy izotonik w czasie upałów, ale też podczas wykonywania ćwiczeń, wycieczki rowerowej czy w czasie choroby. Ten napój pełen zdrowia mogą pić nie tylko dorośli, ale również dzieci. Sprawdź proste i tanie przepisy na domowe izotoniki.

Co to jest izotonik i czym się różni od elektrolitów?

W czasie upałów organizm reguluje temperaturę ciała, m.in. zwiększając produkcję potu, co ma na celu jego ochłodzenie. Taka sytuacja może jednak doprowadzić do odwodnienia, dlatego w tym czasie powinniśmy dużo pić. Jednak sama woda czy sok nie zawsze wystarczą. Przy bardzo wysokich temperaturach warto sięgnąć po napoje izotoniczne.

Zdrowsze i tańsze wersje nawadniających izotoników zrobisz w 5 minut. Wypróbuj przepisy na naturalne elektrolity!

Napój izotoniczny zawiera cukry proste i elektrolity, czyli sole mineralne: sód, magnez, potas i wapń. Wspomagają one pracę serca, odpowiadają za przewodzenie impulsów nerwowych, usprawniają przepływ krwi. Izotonik ma także osmolalność (stężenie rozpuszczonych w wodzie cukrów i składników mineralnych) zbliżoną do płynów ustrojowych takich, jak krew czy łzy. Dlatego organizm taki płyn wchłania dużo szybciej i łatwiej niż czystą wodę czy sok. Oprócz izotoników istnieją jeszcze hipotoniki o niższej i hipertoniki o wyższej osmolalności niż płyny ustrojowe. Spośród nich to właśnie izotoniki najlepiej nawadniają i uzupełniają poziom elektrolitów w organizmie.

Czytaj także: Ten egzotyczny izotonik nawadnia, odchudza i odmładza. Woda kokosowa pomoże Ci też zadbać o nerki i jelita. Sięgnij naturalną wodę kokosową

Jednak napoje izotoniczne dostępne w sklepach, a choćby elektrolity kupowane w drogeriach czy aptekach często oprócz wody, cukru i składników mineralnych zawierają także słodziki, konserwanty, aromaty i barwniki, które mają im nadać lepszy smak i kolor. Tymczasem naturalny izotonik jest w smaku słodko-słony, ponieważ tak właśnie smakuje połączenie cukru i soli mineralnych. Jego smak można jednak złagodzić, dodając odpowiednie składniki.

Idź do oryginalnego materiału