Dom jednorodzinny w Zamku Bierzgłowskim – przeszklona bryła z płaskim dachem

plndesign.pl 7 miesięcy temu

W nowoczesnej architekturze coraz częściej możemy dostrzec próby nawiązywania dialogu z otaczającą naturą. Świetnym przykładem tego, jak tworzyć przestrzeń mieszkalną otwartą na lokalny krajobraz, jest projekt domu jednorodzinnego w Zamku Bierzgłowskim. Jego autorem jest architekt Sebastian Marach z pracowni YONO Architecture. Wizualizacje blisko 500-metrowego domu z przeszkleniami i płaskim dachem przygotowało GID Studio.

Blisko 500-metrowy dom z przeszkleniami – bryła otwarta na naturę

Nowoczesny projekt domu jednorodzinnego w Zamku Bierzgłowskim został stworzony z myślą o inwestorach, którzy są prawdziwymi wielbicielami minimalizmu. Od początku mieli oni jasno sprecyzowane wyobrażenia i wymagania. W związku z tym, iż działka, na której ma stanąć budynek, jest z trzech stron otoczona lasem i posiada regularny spadek w jego kierunku, właściciele marzyli o otwartych, przeszklonych przestrzeniach, w których mogliby cieszyć się pięknem okolicy niezależnie od pory roku, dnia, czy pogody.

Aby zagwarantować mieszkańcom pełną prywatność i komfort, architekt Sebastian Marach zaproponował bryłę, która od strony drogi zamyka się elewacją bez okien, natomiast od południa otwiera na zieloną przestrzeń działki. Rozległe i liczne przeszklenia w połączeniu z horyzontalnym układem domu pozwalają rozkoszować się panoramicznym widokiem na las, a także zapewniają naturalne doświetlenie wszystkich pomieszczeń. Wszystko po to, by przebywanie we wnętrzach domu było czystą przyjemnością.

Projekt domu jednorodzinnego w Zamku Bierzgłowskim – prostota, nowoczesność i funkcjonalność

Marzeniem inwestorów była nowoczesna bryła z płaskim dachem. Trzymając się wytycznych, pracownia YONO Architecture zaprojektowała prosty, parterowy budynek o powierzchni 494,8 m2. Tym, co go wyróżnia, jest rzut zbliżony do kształtu litery „T”. Zastosowanie takiego układu pozwoliło na klarowny podział stref funkcjonalnych wewnątrz domu i komfortowe odseparowanie reprezentacyjnej części dziennej od pomieszczeń prywatnych i gospodarczych.

Wśród rozwiązań zastosowanych we wnętrzach na szczególną uwagę zasługuje strefa rekreacyjna, zaprojektowana na jednej z krawędzi bryły. Obejmuje ona saunę oraz przeszklony basen. Kolejną przestrzenią stworzoną z myślą o relaksie i odpoczynku jest taras z zadaszeniem podpartym na dwóch żelbetowych trzonach, które dodatkowo kryją w sobie zewnętrzny kominek. Taras jest jednym z tych elementów, które dodają prostej bryle dynamiki – podobnie jak dach nad miejscem postojowym.

Minimalistyczna bryła domu – kolory, faktury i kształty

Tym, co sprawia, iż projekt już na pierwszy rzut oka wyróżnia się oryginalnym charakterem, jest wyrazista forma okalającego cały budynek zadaszenia. To dzięki niej elewacja zyskuje wyraźny horyzontalny układ. Efekt ten podkreślają dodatkowo zastosowane kolory i materiały. Jasna góra silnie kontrastuje z pokrywającą większość domu ciemno paloną deską. Zastosowanie drewna zbliża budynek do pobliskiej natury i wprowadza ciekawą alternatywę dla klasycznego duetu bieli i czerni.

Projekt domu jednorodzinnego w Zamku Bierzgłowskim to doskonały przykład architektury tworzonej z myślą zarówno o komforcie, jak i o estetyce życia. Połączenie nowoczesnego budownictwa z otaczającą naturą oraz troska o maksymalną funkcjonalność, pozwoliły sprostać oczekiwaniom wymagających inwestorów – wielbicieli minimalizmu. Realizacja projektu Sebastiana Maracha planowana jest na kwiecień przyszłego roku.

Projekt: YONO Architecture | yonoarchitecture.com
Wizualizacje: GID Studio | gidstudio.net

Idź do oryginalnego materiału