Spadzisty dach, drewniana elewacja, prostota kształtów – klasyczna bryła stodoły coraz częściej stanowi inspirację dla współczesnych projektów. Świetny przykład nowoczesnej reinterpretacji tej dobrze znanej formy stanowi dom jednorodzinny w okolicach Torunia. 340-metrowy parterowy budynek powstał w odpowiedzi na potrzeby czteroosobowej rodziny. Za jego projekt odpowiada architekt Sebastian Marach z pracowni YONO Architecture. Realizację sfotografowało studio Nate Cook Photography.
Parterowy dom dla czteroosobowej rodziny – główne założenia funkcjonalne
Dom jednorodzinny w okolicach Torunia to parterowy budynek o powierzchni zabudowy wynoszącej 340 m2. Projekt został stworzony z myślą o czteroosobowej rodzinie. Do jego niewątpliwych atutów należy lokalizacja, która zdeterminowała wiele decyzji, począwszy od układu i funkcjonalności, aż po estetykę. Wybrana przez inwestorów działka usytuowana jest tuż obok liściastego lasu, dlatego jednym z głównych założeń, było rozplanowanie bryły w taki sposób, by domownicy mogli jak najpełniej cieszyć się bliskością natury.
Bryła domu została usytuowana równolegle do dłuższej granicy lasu. Dzięki temu spora część działki oraz wnętrz została osłonięta od drogi dojazdowej, a tym samym od spojrzeń przechodniów. Oprócz upragnionej intymności inwestorzy zyskali także wnętrza otwarte na ogród i sąsiadującą z nim dziką przyrodę. Usytuowanie strefy rekreacyjnej w części domu, która jest najbardziej wysunięta w stronę lasu, oraz zastosowanie dużych przeszkleń, pozwoliło zagwarantować domownikom bliski kontakt z przyrodą niezależnie od pory roku, czy pogody.
Dom w typie nowoczesnej stodoły – reinterpretacja ponadczasowej formy
Tym, co wyróżnia dom jednorodzinny pod Toruniem, jest bryła nawiązująca do klasycznej stodoły. Forma ta, jeszcze do niedawna będąca stałym elementem polskiego krajobrazu, została zinterpretowana w nowoczesny sposób. Architekt zdecydował się zachować podłużny, wysoki budynek zwieńczony symetrycznym, dwuspadowym dachem. Standardowy układ przełamał zadaszony taras oraz bryła wysunięta z tylnej elewacji. Za jej pomocą zaakcentowano podział funkcjonalny na część techniczną oraz mieszkalną.
Charakterystyczna forma stodoły w projekcie pracowni YONO Architecture zyskała współczesny i minimalistyczny charakter. Proste, geometryczne formy zostały podkreślone nowoczesnym podświetleniem w formie linii. Ponadto nawiązującą do tradycji bryłę uzupełniono o imponujące przeszklenia. Dzięki nim całość zyskała lekkość i dynamikę. Szczególnie efektownie prezentuje się przeszklona w kilku miejscach ściana szczytowa przy części dziennej, w której wyeksponowano tradycyjną więźbę dachową.
Dom jednorodzinny w okolicach Torunia – naturalne materiały i kolory
Elewację 340-metrowego domu wykonano z cegły oraz drewna. Decyzja ta była podyktowana bliskim sąsiedztwem lasu. Dzięki zastosowaniu naturalnych materiałów nowo powstały budynek w spójny sposób wpisał się w otoczenie. Drewno to również ukłon w stronę tradycyjnego budownictwa, będącego jedną z inspiracji. Wybrane materiały zdeterminowały kolorystyczną paletę projektu. Jasny i stonowany odcień ścian został skontrastowany z ciemnym pokryciem dachu. Ciepły i ożywczy akcent barwny stanowią naturalne odcienie drewna.
Przy strefie wejściowej oraz tarasowej zastosowano również odrobinę bieli w postaci ram, domykających kompozycję bryły budynku. Takie rozwiązanie wyraźnie podkreśliło współczesny charakter projektu. Połączenie nowoczesności, naturalności i tradycji sprawia, iż parterowy dom jednorodzinny w okolicach Torunia zyskał oryginalny i niejednoznaczny charakter. Projekt Sebastiana Maracha to przykład architektury będącej wyrazem troski o nie tylko o efektowny design, ale także o potrzeby mieszkańców i wpływ na lokalny pejzaż.
Projekt: YONO Architecture | yonoarchitecture.com
Zdjęcia: Nate Cook Photography | natecookphotography.com
Zobacz również:
H11 Boutique Office w Gliwicach – przebudowa kamienicy kolejowej
Odrestaurowana kamienica przy ul. Mierniczej 9 we Wrocławiu
Xylopolis – wyjątkowe Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie
Scorpio House – reinterpretacja schronu według BXB studio
Ikona Warszawy powraca? Co powstanie w pawilonie Cepelii?