„Dom i ubranie” – wyjątkowa wystawa w Galerii „Okrąglak”

radiokielce.pl 1 rok temu
Zdjęcie: „Dom i ubranie” - wyjątkowa wystawia w Galerii „Okrąglak”


Intrygujące i nieoczywiste, między innymi tymi słowami oceniano prace zaprezentowane na wystawie „Dom i ubranie” w Galerii „Okrąglak”, w siedzibie Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach. W czwartek (15 czerwca) odbył się uroczysty wernisaż prac Agnieszki Rożnowskiej i Marii Kiesner.

Jak informuje kurator wystawy, Lucyna Gozdek w Okrąglaku możemy podziwiać prace prezentujące architekturę modernistyczną PRL, inspirowane starymi fotografiami, jak również grafiki wykonane m.in. farbą drukarską prezentujące wykroje ubrań i części garderoby.

– Obie artystki pochodzą z Warszawy. To przede wszystkim koleżanki, przyjaciółki, ale także profesorki wykładające na uczelniach wyższych. To wspaniałe kobiety, które są rozpoznawalne nie tylko w Polsce, ale również poza granicami kraju. „Dom i ubranie”, to jak sama nazwa wskazuje architektura i garderoba ukazana w czerni i bieli, w tym także gorsety wykonane grafitem – opisuje.

Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz podkreśla, iż wystawa zaprezentowana przez warszawskie artystki robi wrażenie i trudno obok niej przejść obojętne. Jego zdaniem, „Okrąglak” staje się miejscem prezentacji różnego rodzaj sztuk plastycznych.

-To wystawa dwubiegunowa. Z jednej strony ukazująca postmodernistyczne budowle PRL, a z drugiej formy zbliżone do natury częściowo zmodyfikowanej przez człowieka. Według mnie treść je wypełniająca daje duże możliwości kreatywnego interpretowania tego, co się widzi. Bardzo się cieszę, iż stworzyliśmy taką przestrzeń, która staje się dobrym miejscem do prezentacji różnych sztuk. Dziś malarstwo, ale w przeszłości prezentowane były już formy instalacyjne – mówi.

W wernisażu wziął udział m.in. senator Krzysztof Słoń. Parlamentarzysta przyznaje, iż prace obydwu artystek zaspokoiły jego ciekawość, artystyczną. Jak dodaje, obydwa tematy zarówno architektura, jak i ubrania nie są mu obce.

– Przez wiele lat moja mama była krawcowa, stąd też tego typu elementy części garderoby były obecne w naszym domu. Obydwie artystki prezentują interesujące podejście do omawianych tematów. To interesujące ujęcie wydawałoby się banalnych rzeczy i przedmiotów. Także tego, co nas otacza, ponieważ budynki przedstawione na obrazach funkcjonują w rzeczywistości. Dobrze, iż galeria „Okrąglak” otwiera swoje podwoje dla tak interesującego wernisażu – zaznacza.

Maria Kiesner maluje architekturę i pejzaże miejskie. Interesują ją fabryki, dworce, szkoły i zapomniane relikty socmodernizmu. Jak podkreśla, na wystawie w Kielcach prezentuje zestaw prac ukazujących architekturę lat 70. XX wieku.

– Chciałam, aby te kompozycje dotyczyły tej epoki, której dotyczy także architektura „Okrąglaka”. To rodzaj mojego zabiegu artystycznego. Prezentowane obrazy powstały na przełomie ostatnich 15 lat. Jestem wdzięczą panu wojewodzie i Lucynie Gozdek za to, iż wystawa doszła do skutku i te obrazy mogą być prezentowane w Kielcach – dodaje.

Agnieszka Rożnowska jest artystką sztuk wizualnych z połączeniem grafiki. Od 2010 roku prowadzi Pracownię Rysunku w Katedrze Mody Warszawskiej ASP. W rozmowie z Radiem Kielce podkreśla, iż prezentowane przez nią prace powstały w ciągu ostatnich pięciu lat. To cykl grafik i rysunków.

– Prezentowane przeze mnie ubranie nie jest ukazane dosłownie i bezpośrednio. Są to tak zwane dekonstrukcje ubrań, ich rozkroje przedstawione raz w technice wklęsłodruku, raz w technice rysunku. W moich poszukiwaniach obracam się wokół pamięci i ludzkiego życia, a co z tym związane także wśród ubrań, czyli nośnika pamięci, z którym żyjemy na co dzień. Ubrania są dla mnie elementem nieodzownie związanym z pamięcią i historią ludzkiego ciała – wyjaśnia.

Wystawa „Dom i ubranie” w Galerii „Okrąglak” będzie dostępna przez trzy miesiące.


Idź do oryginalnego materiału