Dolinki Krakowskie, interesujące atrakcje turystyczne Jury południowej
Dolinki Krakowskie lub inaczej dolinki podkrakowskie na Jurze to malownicze doliny i wąwozy często niewielkich potoków, znajdujące się w południowej części Jury. Leżą nieco na zachód od Krakowa, stąd ich nazwa. To wyborne miejsca dla turystów, ale i fotografów, bo oferują cudne plenery!
Wiele tutejszych dolin to bardzo łakomy kąsek dla turystów, gdyż oferują piękne krajobrazy, cudne ostańce, nierzadko zabytki i inne atrakcje, a wśród nich unikatowe na Jurze wodospady! To również jeden z lepszych rejonów wspinaczkowych na Jurze, a więc i w Polsce. Przez obszar ten prowadzi żółty Szlak Dolinek Jurajskich.
1. Dolina Prądnika
Wg mnie najpiękniejsza dolina tego obszaru, ale też najbardziej oblegana. Znajduje się w Ojcowie, oferuje zamki, skałki, jaskinie i piękne szlaki.
2. Dolina Sąspowska
Położona obok Prądnika, należy też do Ojcowskiego Parku. Ale jest dużo bardziej dzika i całkowicie spokojna. Piękna na spacer z dala od zgiełku.
3. Dolina Będkowska
Kiedyś moja ulubiona, teraz pod Brandysówkę podjeżdżają samochody i zrobiło się tu głośniej, szczególnie w weekendy. Niezwykle efektowna jest tu skała Sokolica - najwyższa na Jurze. Wspinają się na nią śmiałkowie, ale z boku można wejść na nią ścieżką, choć to strome podejście. W pobliżu spływa też wodospad Szum - największy na Jurze.
4. Dolina Bolechowicka
Ze słynną Bramą Bolechowicką, bardzo okazałą. Tutaj trenują wspinacze, wielu polskich himalaistów tu zaczynało. Sama dolinka ma około 3 km długości, mieści się w Bolechowicach.
5. Dolina Eliaszówki
Miejsce cudowne na jesienne spacery, spokojne, położone w bliskości opactwa w Czernej, przy ruinach kamiennego mostu, wśród źródełek.
6. Dolina Szklarki
Dolinka potoku Szklarka ma około 9 km długości i ciągnie się od Jerzmanowic poprzez Szklary aż do Dubia. My przeszliśmy ją czerwonym szlakiem okrężnym.
7. Dolina Kobylańska
Ładna i coraz bardziej popularna Kobylańska pozwala w okresie podziwiać kozy. Skałki dostępne są cały rok ;)
8. Dolina Kluczwody
Leży pomiędzy wsią Wierzchowie a Bolechowicami. Dolina ma długość około 6 km. Na szczycie najwyższej skały zachowały się resztki zamku, trudno je jednak wypatrzeć, za to widoki stąd są ładne. Znajdziesz tu również dawne słupy graniczne.
9. Dolina Rudawy
Leży pomiędzy Zabierzowem a Szczyglicami, na południowych krańcach Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Z pięknej i wysokiej Skały Kmity ładnie widać przełom rzeki Rudawy.
10. Dolina Brzoskwinki
Znajduje się pomiędzy miejscowościami Brzoskwinia i Chrosna. Od strony tej pierwszej miejscowości, w części północnej jest szeroka i łagodna. Kryje zabudowania. Ku południu natomiast zmienia się w skalisty wąwóz ze sterczącymi skałkami. Wiedzie tu znakowana na czerwono ścieżka piesza widokowo-dydaktyczna "Chrośnianeczka" - pętla o długości około 4 km.
11. Dolina Aleksandrowicka
Rozciąga się koło Aleksandrowic. Przez najciekawsze fragmenty doliny wiedzie czerwono znakowany szlak spacerowy. To pętla o długości 2,5 km. Spacer po Dolince najlepiej rozpocząć koło boiska w Aleksandrowicach, gdzie czekają miejsca piknikowe
12. Dolina Racławki
13. Dolina Mnikowska
Położona w gminie Liszki, nieco na północ od Mnikowa. Na trasie znajdziesz pięknie wkomponowany w skały obraz Matki Boskiej Skalskiej. To skała z Jaskinią Nad Matką Boską.
14. Dolina Sanki
15. Dolina Dłubni
Zaciszne miejsce z ładnymi źródłami, klasztorem i starym kościołem farnym.
Atrakcje i zabytki w Dolinach Krakowskich
- Zamek w Ojcowie
- Zamek Pieskowa Skała
- Jaskinia Ciemna
- Grota Łokietka
- Brama Krakowska
- Klasztor Ojców Karmelitów w Czernej, z Sanktuarium, domkami pustelniczymi, źródłem Eliasza czy ruinami Mostu Diabelskiego
- Wodospad Szum w Dolinie Będkowskiej - najwyższy w tym regionie
- Sokolica w Dolinie Będkowskiej - najwyższa skała na Jurze, licząca ponad 90 metrów wysokości
- Dupa Słonia w Dolinie Będkowskiej - wielki, rozległy ostaniec, ulubiony przez wspinaczy
- Brandysówka w Dolinie Będkowskiej - kultowe schronisko, miejsce dla wspinaczy i nie tylko
- Brama Bolechowicka w Dolinie Bolechowickiej - najokazalsza brama skalna w regionie
- Kaskada w Dolinie Bolechowickiej
- Jaskinia Wierzchowska Górna w Wierzchowiu - dostępna odpłatnie dla turystów w sezonie
- Jaskinia Mamutowa w Wierzchowiu - otwarta cały rok
- Jaskinia Nietoperzowa w Jerzmanowicach - dostępna odpłatnie dla turystów w sezonie
- Skała Zamkowa w Dolinie Kluczwody
- Rekonstrukcja słupów granicznych w Dolinie Kluczwody (pomiędzy zaborem austriackim i rosyjskim)
- Drewniany kościół Św. Nawiedzenia NMP w Paczółtowicach
- Zespół dworski w Garlicy Murowanej
- Dwór w Modlnicy
- Drewniany kościół Św. Narodzenia NMP w Racławicach
- Zespół dworski w Kobylanach
- Klasztor w Imbramowicach
- Źródło Hydrografów w Imbramowicach
Doliny w okolicach Krakowa dla wózków
Generalnie tereny te są raczej niedostępne dla wózków, zarówno dziecięcych, jak i dla osób niepełnosprawnych. Szlaki prowadzą wąwozami po terenach lesistych. Ale kilka stanowi piękną scenerię i tereny spacerowe również dla osób niepełnosprawnych i rodzin z malutkimi dziećmi. Taka jest np. cudna Dolina Prądnika w Ojcowskim Parku Narodowym, którą prowadzi droga asfaltowa. Podobnie jest w pięknej Będkowskiej z asfaltową ścieżką.
Park Krajobrazowy Dolinki Krakowskie
Na tym niezwykle malowniczym, a przy tym cennym przyrodniczo obszarze powstał Park Krajobrazowy. Jego powierzchnia to ponad 20 tys. ha. Rozciąga się on od Michałowic po Bukowno, obejmując teren 9 gmin: Bukowno, Jerzmanowice - Przeginia, Krzeszowice, Michałowice, Olkusz, Trzebinia, Wielka Wieś, Zabierzów i Zielonki.
Rezerwaty w okolicach Krakowa
Na obszarze Parku powstało też kilka rezerwatów przyrody. Co ciekawe, chronią one nie tylko przyrodę żywą, ale przede wszystkim przyrodę nieożywioną. A składają się na nią ostańce, jaskinie i wywierzyska czyli źródła krasowe. Najciekawsze rezerwaty na tym terenie to m.in. Wąwóz Bolechowicki, gdzie chroni się m.in. słynną Bramę Bolechowicką czy Dolina Eliaszówki. Warto też odwiedzić Rezerwat Przyrody Zimny Dół w Czułowie. To niedaleko Dolinki Mnikowskiej. Swoista jest też Dolina Racławki.
Gdzie zjeść w Dolinach Krakowskich?
Niektóre doliny pozbawione są całkowicie punktów gastronomicznych, jak np. Sąspowska, Dłubni czy Bolechowicka. Za to Prądnika oferuje sporo restauracji i kawiarnie, a ponadto pysznego Pstrąga Ojcowskiego pod Jonaszówką. W Będkowskiej zjesz w kultowej Brandysówce, zarówno obiad, jak i deser. A przy starej drodze do Krakowa, w Jerzmanowicach, znajdziesz przepyszny Chochołowy Dwór. To hotel z restauracją, oferującą dania kuchni polskiej czy włoskiej, z sezonowymi produktami.
Noclegi w Dolinach
Proponujemy na tym terenie hotel Chochołowy Dwór w Jerzmanowicach, z pięknym obejściem. To kilka minut jazdy od Będkowskiej i 10 minut od Prądnika i Sąspowskiej. Koło Ojcowskiego Parku jest też fantastyczny Jura Glamp. To komfortowy kamping, bardzo fajne miejsce. Mega nam się tam podobało, całkowicie na uboczu. W Krakowie natomiast czeka sprawdzony przez nas Qubus Hotel.