Dokąd zmierza moda, czyli dlaczego projektanci chcą byśmy nosiły plastik?

anulapl.blogspot.com 1 rok temu
Przeglądając kolekcje modowe na wiosnę i lato obecnego roku, zastanawiam się nad tym, ile jeszcze czasu upłynie, zanim projektanci zrozumieją, iż plastik jest zły. Wiem, iż projektowanie ubrań i moda, sama w sobie, jest pewnego rodzaju sztuką, a więc jest to forma działalności artystycznej. Teoretycznie artysta powinien wyrażać siebie poprzez swoją twórczość. Muzyk stworzy utwór, poeta napisze wiersz, a projektant? Zaprojektuje kolekcję ubrań dedykowaną odpowiedniej porze roku - jak na przykład tę plastikową spódnicę.

1. Dsquared2 Spring summer 2023 (źródło: https://www.vogue.com/)

Boli mnie taki obrazek, ponieważ tyle mówi się na temat zanieczyszczeń środowiska przez branżę odzieżową, a tu kolejny zły przykład idzie z góry. Byłoby piękne, gdyby projektanci brali odpowiedzialność za swoje "trendy modowe". Dlaczego?
Po pierwsze, nie wierzę w to, iż nie mają świadomości tego, iż na ich trendach wybiegowych wzorują się marki, które masowo produkują ubrania, na ich wzór i podobieństwo. Niestety fast fashion ma się całkiem dobrze i nie jest to powód do dumy.
Po drugie, powodem do dumy nie jest również to, iż sama zmienność trendów sezonowych (która na szczęście teraz bardziej zwolniła) napędza niepotrzebną machinę konsumpcjonizmu.


2. Dsquared2 Spring summer 2023 (źródło: https://www.vogue.com/)

Może zakończę dzisiejszy wpis retorycznym pytaniem: czy naprawdę trzeba nam wciskać taką głupotę, iż noszenie plastikowej kurtki, jest największym trendem nadchodzącej wiosny? Zwłaszcza w obecnych czasach, w których doświadczamy już skutków globalnego ocieplenia?

Idź do oryginalnego materiału