Dodają do herbaty zamiast cukru. Samo zdrowie? To dlatego waga stoi w miejscu

kobieta.gazeta.pl 2 dni temu
To częsty zamiennik cukru do herbaty. Chociaż jest zdrowy, zawiera też sporo kalorii, a przez to może utrudniać gubienie zbędnych kilogramów. Jakie słodzidła na diecie są najlepsze?
Miód jest postrzegany jako prozdrowotny produkt, który stanowi dobre zastępstwo dla cukru. Okazuje się, iż to nie do końca prawda. Z pewnością dostarczy więcej składników odżywczych, jednak podczas odchudzania raczej nie jest wskazany. Czym zastąpić cukier?


REKLAMA


Zobacz wideo Majka Jeżowska schudła 7 kg. "Wszystko ze mnie leci. -10 cm w biodrach, pasie, biuście" [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]


Czy można słodzić miodem na diecie? Naturalnych zamienników cukru jest więcej
Jak podaje zdrowie.gazeta.pl, miód jest bogaty w magnez, cynk, żelazo, wapń i potas oraz witaminy z grupy B; biotynę, która poprawia kondycję włosów i kwas foliowy, który korzystnie działa na układ nerwowy. Jest też źródłem wspierającej układ krążenia acetylocholiny. Kalorycznie nie ma natomiast znaczącej różnicy. Miód ma 300 kcal w 100 g, a cukier - 386 kcal.


MiódPawel Kacperek / Getty Images/ istock.com


Chcąc zatem wybrać mniej kaloryczną opcję, polecamy inne słodziki tj.:


Stewia nie zawiera kalorii, a jej indeks glikemiczny (IG) wynosi 0, a więc jest dobra dla cukrzyków. Ma jednak lekko lukrecjowy posmak, który nie każdemu odpowiada.
Cukier brzozowy, czyli ksylitol zawiera 240 kcal w 100 g. Ma niski IG wynoszący 13, jednak w większych ilościach może prowadzić do wzdęć i biegunek, a więc sprawdzi się jako okazyjna alternatywa.
Erytrol to naturalna substancja słodząca, którą można znaleźć w owocach. Jest niskokaloryczny (20 kcal w 100 g) i ma zerowy IG. To produkt bezpieczny dla jelit i nie powoduje skoków cukru.


Zdrowe i mało kaloryczne? Nic bardziej mylnego. To najczęstsze pułapki
Okazuje się, iż istnieje wiele produktów, które z pozoru wydają się dietetyczne, ale wcale nie są.


Płatki śniadaniowe typu "fitness", choć w ich składzie są zboża i orzechy, często są sztucznie dosładzane i zawierają konserwanty. jeżeli szukasz zdrowych płatków, postaw na owsiane lub zrób musli samodzielnie.
Makaron jest częstym zamiennikiem ziemniaków na diecie. Pamiętaj jednak, iż 100 g surowego makaronu zawiera od 350 do 380 kcal, a często jemy go więcej niż ziemniaków, które w 100 g mają 77 kcal.
Pieczywo ciemne wydaje się zdrowe, ale zwróć uwagę na skład. Często dodawane są do niego wypełniacze i robione jest z barwionej mąki pszennej. Lepszym wyborem będzie chleb na zakwasie z mąki żytniej 100 proc.
Warzywne chipsy zamiast zwykłych wydają się zdrowszą opcją. To nie do końca prawda. Pamiętaj, iż są smażone lub pieczone w oleju, co podwyższa ich kaloryczność. Przykładowo 100 g chipsów z soczewicy ma 470 kcal, a więc kilka mniej niż ziemniaczane odpowiedniki.


Jesteś na diecie? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.


Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału