Miód jest postrzegany jako prozdrowotny produkt, który stanowi dobre zastępstwo dla cukru. Okazuje się, iż to nie do końca prawda. Z pewnością dostarczy więcej składników odżywczych, jednak podczas odchudzania raczej nie jest wskazany. Czym zastąpić cukier?
REKLAMA
Zobacz wideo Majka Jeżowska schudła 7 kg. "Wszystko ze mnie leci. -10 cm w biodrach, pasie, biuście" [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]
Czy można słodzić miodem na diecie? Naturalnych zamienników cukru jest więcej
Jak podaje zdrowie.gazeta.pl, miód jest bogaty w magnez, cynk, żelazo, wapń i potas oraz witaminy z grupy B; biotynę, która poprawia kondycję włosów i kwas foliowy, który korzystnie działa na układ nerwowy. Jest też źródłem wspierającej układ krążenia acetylocholiny. Kalorycznie nie ma natomiast znaczącej różnicy. Miód ma 300 kcal w 100 g, a cukier - 386 kcal.
MiódPawel Kacperek / Getty Images/ istock.com
Chcąc zatem wybrać mniej kaloryczną opcję, polecamy inne słodziki tj.:
Stewia nie zawiera kalorii, a jej indeks glikemiczny (IG) wynosi 0, a więc jest dobra dla cukrzyków. Ma jednak lekko lukrecjowy posmak, który nie każdemu odpowiada.
Cukier brzozowy, czyli ksylitol zawiera 240 kcal w 100 g. Ma niski IG wynoszący 13, jednak w większych ilościach może prowadzić do wzdęć i biegunek, a więc sprawdzi się jako okazyjna alternatywa.
Erytrol to naturalna substancja słodząca, którą można znaleźć w owocach. Jest niskokaloryczny (20 kcal w 100 g) i ma zerowy IG. To produkt bezpieczny dla jelit i nie powoduje skoków cukru.
Zdrowe i mało kaloryczne? Nic bardziej mylnego. To najczęstsze pułapki
Okazuje się, iż istnieje wiele produktów, które z pozoru wydają się dietetyczne, ale wcale nie są.
Płatki śniadaniowe typu "fitness", choć w ich składzie są zboża i orzechy, często są sztucznie dosładzane i zawierają konserwanty. jeżeli szukasz zdrowych płatków, postaw na owsiane lub zrób musli samodzielnie.
Makaron jest częstym zamiennikiem ziemniaków na diecie. Pamiętaj jednak, iż 100 g surowego makaronu zawiera od 350 do 380 kcal, a często jemy go więcej niż ziemniaków, które w 100 g mają 77 kcal.
Pieczywo ciemne wydaje się zdrowe, ale zwróć uwagę na skład. Często dodawane są do niego wypełniacze i robione jest z barwionej mąki pszennej. Lepszym wyborem będzie chleb na zakwasie z mąki żytniej 100 proc.
Warzywne chipsy zamiast zwykłych wydają się zdrowszą opcją. To nie do końca prawda. Pamiętaj, iż są smażone lub pieczone w oleju, co podwyższa ich kaloryczność. Przykładowo 100 g chipsów z soczewicy ma 470 kcal, a więc kilka mniej niż ziemniaczane odpowiedniki.
Jesteś na diecie? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.