Obiekt ma pojawić się na skwerze przy zbiegu ulic Ściegiennego i Rodziewiczówny, w bliskim sąsiedztwie zabudowań popularnych sanatoriów MEWA 1 A i 1 B. Wraz z budową przeprowadzona zostanie kompleksowa rewitalizacja tego terenu. Budynek pijalni wód ma mieć lekką, przeszkloną konstrukcję przypominającą pergolę. Wokół pojawi się nowa zieleń i mała architektura.
REKLAMA
Zobacz wideo Majorka poza sezonem? Ależ oczywiście! [VLOG]
Pijalnia wód w Kołobrzegu. Są kolejne decyzje
Jeszcze w marcu 2022 roku Rada Miasta Kołobrzeg przyjęła uchwałę zmieniającą miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, właśnie z myślą o budowie pijalni wód mineralnych w sercu tamtejszej strefy uzdrowiskowej. Inwestycję ma poprowadzić spółka Jantar, która dzierżawi od miasta i eksploatuje złoże wody o tej samej nazwie. Zajmuje się jej wydobyciem, butelkowaniem i dystrybucją.
- To woda średniozmineralizowana z przewagą chlorku sodowego, jak większość wód występujących w sąsiedztwie morza. Ale przede wszystkim to woda bardzo czysta i nie musi być w żaden sposób uzdatniana - powiedziała w wypowiedzi dla portalu gk24.pl Teresa Latour, kierowniczka Zakładu Tworzyw Uzdrowiskowych w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego.
Pijalnia wód w Kołobrzegu. Kiedy będzie gotowa?
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, planowana pijalnia ma być ogólnodostępna, bezpłatna nie tylko dla mieszkańców, ale i turystów odwiedzających Kołobrzeg. Nie wiadomo jeszcze, kiedy dokładnie pojawi się na mapie miasta. Przed spółką Jantar, poza opracowaniem projektu, pozostało uzyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych. Wtedy ogłoszony zostanie przetarg na wykonanie prac budowlanych.