Osoby bezrobotne, ale poszukujące zatrudnienia i nowych możliwości w punkcie oddalonym od ich aktualnego miejsca zamieszkania, mogą liczyć na niemałe wsparcie finansowe. Po spełnieniu konkretnych warunków można otrzymać choćby kilkanaście tysięcy złotych. Wyjaśniamy, komu przysługuje takie świadczenie.
Kto może starać się o bon na zasiedlenie? Tym osobom przysługuje wsparcie finansowe
Bon na zasiedlenie jest formą wsparcia finansowego, która kierowana jest do osób bezrobotnych, chcących podjąć pracę lub rozpocząć działalność gospodarczą, w miejscu innym niż ich adres zamieszkania, w związku z czym muszą się przeprowadzić.
Pierwszym kluczowym elementem do uzyskania tego bonu jest zarejestrowanie się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Warto dodać, iż wsparcie finansowe tego typu, skierowane jest do osób, które jeszcze nie ukończyły 30. roku życia. Muszą one złożyć odpowiedni wniosek, a następnie starosta przyznaje bon na zasiedlenie w sytuacji, w której:
- odległość od miejsca aktualnego zamieszkania do przyszłego miejsca, w którym bezrobotny planuje podjąć pracę, wynosi co najmniej 80 km albo czas dojazdu i powrotu do miejsca zatrudnienia przekraczałby 3 godziny dziennie;
- wnioskodawca będzie zatrudniony przez minimum sześć miesięcy;
- osoba ubiegająca się o świadczenie będzie otrzymywała w ramach wykonywanej pracy pensję, o co najmniej wysokości minimalnego wynagrodzenia oraz z tego tytułu będzie podlegała ubezpieczeniom społecznym.
Czytaj również: Lubisz domowe wypieki? Zdziwisz się, ile kosztuje używanie piekarnika przez godzinę
Co należy zrobić po przyznaniu bonu na zasiedlenie?
Przyznanie bonu skutkuje podpisaniem umowy pomiędzy wnioskodawcą a starostą. W niej określa się wysokość świadczenia. Należy jednak pamiętać, iż przyznana kwota nie może przekraczać 200 procent przeciętnego wynagrodzenia. Według danych GUS na trzeci kwartał 2024 roku przeciętne wynagrodzenie wynosiło 8161,61 złotych.
Warto także wiedzieć, iż po uzyskaniu wsparcia finansowego, na osobie, która otrzymała bon na zasiedlenie, spoczywają konkretne obowiązki, do których należy między innymi dostarczenie do powiatowego urzędu pracy dokumentów, które potwierdzą podjęcie zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej.
Dodatkowo należy dołączyć do tego oświadczenie o spełnienie warunku dotyczącego odległości od miejsca dotychczasowego zamieszkania do miejsca wykonywania pracy. Należy to zrobić do 30 dni od momentu otrzymania bonu.
Następnie musimy również udokumentować pozostawanie w zatrudnieniu przez okres 6 miesięcy. Takie zaświadczenie powinniśmy dostarczyć do 8 miesięcy od dnia otrzymania wsparcia finansowego w postaci bonu.
Co się dzieje z bonem na zasiedlenie, gdy stracimy pracę?
W przypadku, gdy osoba, która otrzyma bon na zasiedlenie, straci pracę lub przestanie wykonywać działalność gospodarczą, to zobowiązana jest w ciągu 7 dni od tego momentu poinformować o tym powiatowy urząd pracy. Chcąc pozostać uprawnionym do bonu, należy wtedy podjąć nową pracę.
Oprócz tego konieczne jest wypełnienie dwóch obowiązków, czyli:
- dostarczenie do urzędu oświadczenia o podjęciu nowej pracy - w ciągu 7 dni od jej rozpoczęcia,
- dostarczenie do urzędu oświadczenia o spełnieniu warunku odległości od miejsca dotychczasowego zamieszkania do miejsca wykonywania pracy - także w ciągu 7 dni od podjęcia nowej pracy.
Brak wywiązania się z tych obowiązków, może skutkować koniecznością zwrotu świadczenia. Podobnie, gdy nie spełnimy wyżej wymienionych warunków umowy o bon na zasiedlenie.
Zobacz też:
Chcesz zmienić termin wyjazdu do sanatorium? Sprawdź, jak to zrobić, by nie stracić pieniędzy
Planujesz narty za granicą? Ta karta ochroni cię przed zbędnymi wydatkami
Zrobić samodzielnie czy kupić? Za które faworki zapłacimy mniej?