Do Wielkiej Brytanii nie wjedziesz już za darmo. W życie wchodzą nowe przepisy

natemat.pl 1 dzień temu
Od środy, 7 stycznia, obywatele 48 państw muszą uzyskać Elektroniczną Autoryzację Podróży (ETA) przed wjazdem do Wielkiej Brytanii. Koszt tej autoryzacji to 10 funtów (około 51 zł). To oznacza, iż osoby podróżujące z tych krajów, które nie wymagają wizy, będą musiały ubiegać się o ETA, aby wjechać na terytorium Zjednoczonego Królestwa. niedługo ten obowiązek obejmie także Polaków.


ETA (Electronic Travel Authorization) to system, który ma na celu ułatwienie podróży do Wielkiej Brytanii.

Do Wielkiej Brytanii nie wjedziesz już za darmo. Nowe przepisy


Został zapowiedziany przez rząd Wielkiej Brytanii jako część szeroko zakrojonej reformy imigracyjnej. Zgodnie z planami, osoby podróżujące do UK z państw spoza EOG (które nie wymagają wizy do odwiedzin, np. turyści) będą musiały uzyskać tę elektroniczną autoryzację przed podróżą.

Data wprowadzenia ETA w Wielkiej Brytanii przypadła na 2025 rok. Oznacza to, iż w przyszłości osoby chcące odwiedzić Zjednoczone Królestwo będą musiały ubiegać się o tę autoryzację przed wjazdem.

Warto zaznaczyć, iż system ten będzie podobny do znanych już ETA w innych krajach, takich jak Kanada czy Australia. Autoryzacja ta ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa oraz ułatwienie zarządzania ruchem granicznym.

ETA to koszt ponad 50 zł


I tak od środy, 7 stycznia, obywatele 48 państw muszą uzyskać Elektroniczną Autoryzację Podróży (ETA) przed wjazdem do Wielkiej Brytanii. Koszt tej autoryzacji to 10 funtów (około 51 zł). Chodzi tutaj o m.in. obywateli USA czy Kanady.

Wkrótce obowiązek obejmie też Polaków. Zgodnie z opublikowanym harmonogramem, obywatele państw europejskich, w tym Polski, będą mogli ubiegać się o wydanie Elektronicznej Autoryzacji Podróży od 5 marca. Natomiast obowiązek posiadania ETA przed wjazdem do Wielkiej Brytanii będzie wprowadzony od 2 kwietnia 2025 roku.

Warto pamiętać, iż ETA jest wymagana tylko w przypadku podróży na krótkoterminowy pobyt, np. turystyczny lub biznesowy – nie zastępuje zatem wizy, jeżeli taka jest konieczna.

Nie potrzebujesz ETA, jeżeli dotyczy Cię którykolwiek z poniższych przypadków:


masz wizę


masz pozwolenie na pobyt, pracę lub naukę w Wielkiej Brytanii (w tym status osoby osiedlonej lub tymczasowego osiedlenia lub prawo pobytu)


jesteś obywatelem brytyjskim lub irlandzkim


podróżujesz z paszportem obywatela brytyjskich terytoriów zamorskich


mieszkasz w Irlandii i podróżujesz z Irlandii, Guernsey, Jersey lub Wyspy Man.


Czego nie możesz zrobić z ETA? Takie są zasady:


przebywać w Wielkiej Brytanii dłużej niż 6 miesięcy


wykonywać pracę płatną lub niepłatną dla brytyjskiej firmy lub jako osoba samozatrudniona, chyba iż wykonujesz dozwolone płatne zlecenie lub wydarzenie lub pracujesz na podstawie koncesji wizowej dla pracowników kreatywnych

ubiegać się o fundusze publiczne (świadczenia)


mieszkać w Wielkiej Brytanii poprzez częste lub kolejne wizyty


zawrzeć związek małżeński lub zarejestrować związek partnerski lub powiadomić o zawarciu związku małżeńskiego lub związku partnerskiego – należy złożyć wniosek o wizę małżeńską. Tutaj są szczegóły uzyskania ETA.

Idź do oryginalnego materiału