Do leczo zawsze dodaję jedną rzecz. Smakuje dokładnie tak, jak u babci Ali. Wszyscy trzaskają łyżkami

kobieta.gazeta.pl 6 dni temu
Zdjęcie: fot. materiały redakcyjne


Przepis na leczo to pierwsze, co przychodzi do głowy, gdy widzimy bogactwo papryk i cukinii na straganach. To jedna z najlepszych potraw, jakie można przygotować szczególnie na początku jesieni, gdy warzywa są tanie i mają najlepszy smak. Leczo robi się prosto, a z dodatkiem jednej rzeczy, smakuje tak, jak u babci.
Leczo z mięsem mielonym, leczo z kiełbasą, pieczarkami, papryką, leczo z cukinią albo w wersji minimalistycznej. Każdy znajdzie coś dla siebie. To danie uniwersalne, które można przygotować na wiele różnych sposobów. Wystarczy pokroić kilka produktów, wrzucić do garnka i zaparzyć sobie kawkę. Bo reszta zrobi się sama. Leczo jest świetną potrawą, bo smakuje doskonale od razu po przygotowaniu, a następnego dnia - jeszcze lepiej. Szczególnie gdy dodamy do niego jedną rzecz.


REKLAMA


Zobacz wideo Mądra Babcia pokazała, jak zrobić obłędny gulasz z grzybami. Zaniemówisz z zachwytu


Przepis na leczo. Jaka kiełbasa? Jakie warzywa?
Leczo wybaczy chyba wszystko. Więc jeżeli chodzi o to, co wkładamy do środka, możemy się naprawdę wspiąć na wyżyny kreatywności. A przynajmniej na wyżyny preferencji. Jaka kiełbasa do leczo? Sprawdzi się i chuda, i tłusta, i wołowa, i wieprzowa, niektórzy choćby wykorzystują tę z dzika. Choć to właśnie kiełbasa robi połowę roboty, jeżeli chodzi o głębię smaku, możemy też zdecydować się na leczo z mięsem mielonym, a choćby kurczakiem albo indykiem. Wtedy na pewno będzie to lżejsza i lepiej strawna potrawa.


Podstawą lecza jest oczywiście papryka. Tu możemy postawić na jeden rodzaj lub kilka. Najczęściej korzystamy z tej klasycznej, czasem w różnych wersjach kolorystycznych. Nieraz dodajemy też ostrą, która dodaje daniu pazura. Do tego często leci kolejne warzywo sezonowe, czyli cukinia, a także pomidory i cebula. Przepis na leczo w niektórych domach wzbogaca się o pieczarki i dynię. Nie zapominajmy też o przyprawach. Zwykle danie to doprawia się klasycznie solą i pieprzem oraz słodką papryką w proszku. Ja dodaję także zioło, które sprawia, iż niezależnie od tego, co dodam do lecza, to smakuje dokładnie tak, jak u babci Ali.
Przepis na leczo jak u babci - jeden dodatek sprawia, iż słychać tylko trzask łyżek o talerze


Przepis na leczo to pierwsze, co przychodzi do głowy, gdy widzimy bogactwo papryk i cukinii na straganach. fot. materiały redakcyjne


Składniki:


pętko chudej wiejskiej kiełbasy,
3 papryki czerwone,
mała cukinia,
marchewka,
duża cebula,
2 ząbki czosnku,
2 duże pomidory lub puszka krojonych,
łyżka koncentratu pomidorowego,
pełna, ale niezbyt czubata łyżeczka suszonego majeranku,
płaska łyżeczka papryki mielonej słodkiej,
szczypta chilli.


Przepis na leczo krok po kroku:


Kiełbasę kroję, wrzucam od garnka i podsmażam bez oleju na średnim ogniu.
W międzyczasie kroję marchew i resztę warzyw, dorzucając je po kolei do naczynia.
Gdy warzywa zmiękną, dodaję koncentrat i wrzątek tak, by zakrył składniki lecza.
Następnie wsypuję przyprawy, pamiętając o majeranku. To właśnie on dodaje daniu pełnię smaku i sprawia, iż wszyscy przenoszą się myślami do babcinej kuchni.
Wszystko dokładnie mieszam i gotuję pod przykryciem do miękkości marchewki.


Leczo można jeść z chlebem, ziemniakami albo kaszą. Ja, idąc w ślady babci, podaję je z kaszą jęczmienną. A jak ty robisz leczo? Może masz jakieś triki, którymi chcesz się podzielić? Komentarze czekają! A jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Idź do oryginalnego materiału