Dlaczego wentylacja łazienki jest ważna?

in360.pl 5 lat temu

Poprzez system wentylacyjny znajdujący się w łazience, usuwany jest nadmiar wilgoci oraz zanieczyszczone powietrze. Dotyczy to zarówno samej łazienki, jak i pozostałych pomieszczeń w naszych czterech kątach. W przypadku, gdy wentylacja będzie wykonana nieprawidłowo bądź nie będzie działać adekwatnie, para wodna zacznie się skraplać, a następnie wnikać w ściany. Efektem takiego działania jest zaduch w danym pomieszczeniu oraz tworzenie się pleśni i grzybów na ścianach i na suficie.

Zanieczyszczone, wilgotne powietrze oraz zapleśniałe ściany mogą powodować naprawdę poważne schorzenia układu oddechowego i alergie. To szczególnie niebezpieczne dla najmłodszych domowników. To jeden z głównych powodów, dla których adekwatna wentylacja łazienki ma istotne znaczenie. Musimy również zadbać o jej prawidłowe funkcjonowanie.

Wybór odpowiedniej wentylacji łazienki

Niezbędnym krokiem podczas wykańczania lub remontu łazienki jest położenie warstwy hydroizolacyjnej. Trzeba jednak pamiętać o wyposażeniu jej w odpowiedni system wentylacji. W taki sposób pozbędziemy się z pomieszczenia nadmiaru wilgoci. Wentylacja zapewnia także odpowiednią cyrkulację powietrza, co z kolei zapobiega powstawaniu grzybów oraz pleśni. W małych łazienkach sprawdzi się wentylacja grawitacyjna. To popularna kratka wentylacyjna. Ważne, aby znajdowała się ona jak najdalej od drzwi. Strumień powietrza będzie wtedy docierał do większej części łazienki. Aby wzmocnić efekt działania wywietrznika grawitacyjnego, możemy dodatkowo zastosować wentylatory mechaniczne. Tego rodzaju rozwiązanie sprawdzi się w większych przestrzeniach łazienkowych oraz salonach kąpielowych. Montowane są one w kanałach wywiewnych bądź w kratkach. Mogą pracować bezustannie lub możemy je włączać jedynie podczas korzystania z łazienki bądź wtedy, gdy nagromadzi się w pomieszczeniu nadmiar pary wodnej. Trzeba jednak wiedzieć, iż nie możemy ich zamontować w kratkach bądź przewodach wentylacyjnych, o ile w łazience są wloty do systemu spalinowego pieca gazowego lub junkersa. W takich przypadkach wentylator może zasysać spaliny do łazienki, co stanowi zagrożenie dla zdrowia.

Istnieją przede wszystkim dwa główne rodzaje wentylacji, czyli wentylacja grawitacyjna oraz wentylacja mechaniczna. Wentylacja grawitacyjna to taka, w której zanieczyszczone powietrze jest wysysane na zewnątrz przez kanał wentylacyjny zakończony w ścianie kratką wentylacyjną. W jego miejsce napływa świeże powietrze poprzez okna i ściany. Tego rodzaju wymiana dzieje się za sprawą naturalnego ciągu powietrza. Powstaje on w wyniku różnicy temperatur. Na zewnątrz jest chłodno, z kolei wewnątrz jest ciepło. Tego rodzaju wentylacja najlepiej działa w okresie jesienno-wiosennym. Będzie mało wydajna latem.

Drugi rodzaj to wentylacja mechaniczna. Są to małe wentylatory elektryczne, które montuje się w wylocie kanału wentylacyjnego. Wentylatory te najlepiej zainstalować wtedy, gdy z jakichś powodów wentylacja grawitacyjna okaże się niewystarczająca. Wpływ może mieć np. niekorzystny kierunek wiatru, nieznaczna różnica temperatur. Zadaniem wentylacji mechanicznej jest wspomaganie tej naturalnej.

Idź do oryginalnego materiału