Białe meble są coraz częściej widywane w domach. Nie tylko w kuchniach, ale też w salonach i sypialniach. To powrót do trendów z połowy ubiegłego wieku, który zyskuje coraz większe uznanie. Zobacz, dlaczego warto mieć w domu białe meble.
Białe meble – ponadczasowe rozwiązanie do salonów, kuchni i sypialni
Biel to jedyny kolor, który zawsze, ale to zawsze jest modny. To klasyka i symbol ponadczasowości. Nietrudno wymienić kolory, które jeszcze kilka lub kilkanaście lat temu królowały w naszych domach (choćby słynne zestawienie beżu i brązu, czyli wanilia z czekoladą) a dziś są już pieśnią przeszłości. Tego nie da się powiedzieć o bieli. Białe wnętrza nigdy nie są określane mianem retro tylko dlatego, iż są białe. jeżeli szukamy rozwiązania na lata, nie chcemy co kilka lat zmieniać mebli, lubimy stałość i prostotę – białe meble będą najlepszym rozwiązaniem.
Białe meble w kuchni były używane od wieków. Biel miała symbolizować czystość i zachowanie higieny. Z czasem kuchenna biel zagościła także w salonach i sypialniach. Dobrym przykładem wykorzystania białych mebli w różnych wnętrzach jest styl prowansalski. Także styl angielski, który od kilku stuleci praktycznie nie zmienia formy, bazuje na białych meblach.
Jak długo możemy używać białych mebli? Tak długo, jak długo będziemy chcieli. Klasyczne białe meble można wpasować w każdy styl wnętrza i właśnie dlatego to one uważane są za ponadczasowe i zawsze na topie.
Białe meble – najważniejsze zalety
Nic nie rozjaśnia wnętrz lepiej niż właśnie białe Meble Zych. To dzięki nim wnętrze wydaje się jasne, przestronne i dobrze doświetlone. Właśnie dlatego białe meble są charakterystyczne dla stylu skandynawskiego. Na dalekiej północy, gdzie zimą można liczyć na zaledwie kilkugodzinny dzień, potrzebny był sposób na maksymalne doświetlenie wnętrz, sprawienie, by dzień wydał się choć trochę dłuższy. Duże okna i białe meble miały być antidotum na niemal nieustanną noc polarną.
W naszym klimacie nie musimy tak mocno troszczyć się o wizualne wydłużanie dnia, choćby zimą trwa on zdecydowanie dłużej niż w Skandynawii. Jednak chętnie sięgamy po białe meble, bo wprowadzają nas w dobry nastrój. Białe meble koją zmysłu, uspokajają emocje, rozjaśniają wnętrze i jako takie są skutecznym sposobem na stany depresyjne.
Do białych mebli pasują dodatki we wszystkich kolorach. jeżeli lubimy częste zmiany aranżacji wnętrz, chętnie nadążamy za modą lub porami roku, koniecznie musimy mieć takowe w domu. Przy nich można zmieniać nie tylko kolory dodatków, ale także ścian! Chłodny błękit i granatowe dodatki to sposób na aranżację salonu w stylu marynistycznym. Ciepły pastelowy róż na dodatkach, białe ściany, zasłony w drobne różyczki i oczywiście białe meble to wizytówka stylu angielskiego. Szare ściany, żółte zasłony, dodatki stworzone z prostotą i umiłowaniem geometrii – recepta na styl skandynawski. A wszystko to z tymi samymi, białymi meblami!
Białe meble – czy brudzą się szybciej niż ciemne?
W niektórych kręgach panuje przekonanie, iż białe meble są niepraktyczne, bo brudzą się szybciej, niż ciemne. Tak jednak może powiedzieć tylko ktoś, kto nigdy nie miał białych mebli. W rzeczywistości nieważne, czy białe, czy ciemne – wszystkie brudzą się tak samo szybko. Faktycznie na białych meblach lepiej widoczne są plamy czy odciski palców, ale już kurz szybciej zauważymy na czarnych. Jaki stąd wniosek? Kolor mebli nie ma znaczenia, sprzątania tak czy owak, nie unikniemy.
Białe meble – drewno czy płyta meblowa?
Skoro już zdecydowaliśmy się na zakup białych mebli, pozostaje odpowiedzieć na pytanie: z czego będą zrobione? Do wyboru mamy w zasadzie dwie opcje: płytę meblową i lite drewno. Co wybrać?
Jeśli chcemy kupić meble, które posłużą zaledwie kilka lat, możemy postawić na płytę. Nie zapłacimy dużo, bo meble z płyty są stosunkowo tanie, ale też nie możemy oczekiwać wieloletniej trwałości. Takie rozwiązanie sprawdzi się jedynie w przypadku osób, które np. wynajmują mieszkanie i wiedzą, iż po roku czy dwóch się z niego wyprowadzą.
Natomiast jeżeli stawiamy na trwałość i niezmienny wygląd przez wiele lat, zdecydowanie lepszym wyborem będą meble drewniane. To one są odporne na uszkodzenia mechaniczne, łatwo je odnowić, a choćby całkowicie zmienić ich wygląd, tym samym dając im drugie życie. Są droższe od mebli z płyty, ale lista ich zalet jest nieporównywalnie dłuższa.
Jak dbać o białe meble z drewna?
Regularne wycieranie kurzu to podstawa dbałości o meble. Najlepiej robić to miękką ściereczką z mikrofibry lub miotełką do kurzu z miękkim włosiem. jeżeli chcemy użyć odkurzacza, trzeba zaopatrzyć się w odpowiednią końcówkę.
Do czyszczenia białych mebli nie powinno się używać żadnych mleczek do czyszczenia, twardych gąbek, szczotek i druciaków. Biały kolor najczęściej meble zawdzięczają lakierowaniu. Warto więc zaopatrzyć się w odpowiedni preparat, najlepiej w sprayu i miękką ściereczkę i w ten sposób czyścić meble.
Materiał partnera.