Dlaczego seniorzy lubią pracę w ogrodzie?

glosseniora.pl 4 godzin temu
Zdjęcie: senior


Seniorzy często przedwcześnie wycofują się z życia społecznego, rezygnują z wszelkich aktywności, zamykają się w domach. Wpływa to negatywnie na ich kondycję psychofizyczną. Jednym z proponowanych rozwiązań jest uprawa ogrodu. Stowarzyszenie MANKO – Głos Seniora od lat edukuje, wspiera i promuje aktywność fizyczną wśród osób 60+. W najnowszym artykule Głosu Seniora przedstawiamy uprawianie ogrodu jako sposób na pokonanie poczucia osamotnienia i przezw00yciężenie apatii.

Dlaczego ogród?

Dla seniorów ogród może stać się miejscem do odpoczynku, kontaktu z naturą, a także sposobem na utrzymanie aktywności fizycznej i psychicznej. Praca w ogrodzie to także forma terapii. Aktywność fizyczna w postaci pielenia, sadzenia i podlewania roślin wpływa pozytywnie na kondycję psychofizyczną. Wzmacnia mięśnie, wspomaga układ krążenia, a choćby wpływa na zdrowie kości i zapobiega osteoporozie. Ponadto, kontakt z naturą i przebywanie w otoczeniu zieleni reguluje układ nerwowy i działa jak naturalny antydepresant – poprawia nastrój, sprzyja wydzielaniu endorfin, czyli hormonów szczęścia oraz pomaga zredukować stres. Obserwowanie wzrostu roślin oraz efektów własnej pracy przynosi satysfakcję i daje poczucie spełnienia.

Regularna praca w ogrodzie pozwala poprawić wydolność oddechową, zmniejszyć poziom cholesterolu i obniżyć ciśnienie krwi. Ponadto, pielęgnacja roślin wspiera rozwój zdolności manualnych. Wsparcie dla zdrowia zapewnia także obecnocność słońca, które jest naturalnym źródłem witaminy D.

Przebywanie na świeżym powietrzu niesie więc same korzyści dla zdrowia, a z czasem może stać się pasją i przestrzenią do kreatywnych działań z innymi. Wspólne prace ogrodowe sprzyjają zacieśnieniu się więzi rodzinnych i społecznych. Ogród może stać się miejscem rodzinnych spotkań, co dodatkowo wzmocni relacje międzypokoleniowe, a także przestrzenią do samotnego spędzania wolnego czasu, na przykład przy lekturze ulubionej książki.

Jakie rośliny warto uprawiać?

Wybierając rośliny do ogrodu warto kierować się zasadą, iż ogród ma być miejscem przeznaczonym do spędzania wolnego czasu i relaksu, a więc bezpiecznym i przyjaznym, które ma sprzyjać poprawie samopoczucia. Przykładowymi roślinami, które warto posadzić w ogrodzie seniora są te łatwe w uprawie, takie jak rozchodnik, turzyca, żurawka czy floksy. Warto także posadzić zioła, między innymi: miętę, melisę czy lawendę, których zapach może dodatkowo poprawić samopoczucie dzięki relaksującym adekwatnościom. Rośliny o intensywnych barwach, jak nagietki czy aksamitki poprawiają nastrój i stymulują zmysł wzroku. Można również rozważyć posadzenie drzew i krzewów owocowych, takich jak jabłonie, maliny czy porzeczki, które dostarczą organizmowi cennych witamin

Pochwal się swoimi uprawami

Jesteś zapalonym ogrodnikiem? Masz ogromny ogród? Sadzisz kwiaty na balkonie? Jesteś dumny ze swoich upraw?

Nieważne jak długo zajmujesz się ogrodnictwem, ani jak duży jest Twój ogród. Nasz konkurs jest właśnie dla Ciebie! „Senior Działkowiec” to nasze cykliczne, aktywizujące wyzwanie dla posiadaczy Ogólnopolskiej Karty Seniora!

Jak wziąć w nim udział? Zrób sobie zdjęcie w swoim ogrodzie i wyślij na adres: [email protected]. Możesz też napisać nam swoją historię związaną z ogrodnictwem! Pochwal się co udało ci się wyczarować. Najlepsze zdjęcia opublikujemy w najnowszym numerze magazynu Głos Seniora! Poza tym do wygrania są interesujące nagrody: książki, prozdrowotny miód, zakwas z buraka, a choćby ziemia do kwiatków! Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Idź do oryginalnego materiału