Dlaczego nie warto gonić za „dzieckiem doskonałym”?

ohme.pl 2 miesięcy temu

W dzisiejszych czasach rodzice coraz częściej znajdują się w pułapce „pogoni za dzieckiem doskonałym”. Wychowanie dzieci staje się niekiedy wyzwaniem, które nieodmiennie prowadzi do prób perfekcji i kontrolowania każdego aspektu życia małych istnień. Często towarzyszy temu paraliżujący strach przed porażką, który sprawia, iż rodzice próbują nad wszystkim panować, nie dając dzieciom przestrzeni na samodzielność czy własne doświadczenia. Ostatecznie, droga do dorosłości każdego dziecka jest unikalna, a prawdziwym wyzwaniem jest umiejętność zaakceptowania i wspierania ich w ich własnej podróży życiowej.

Dziecko to nie produkt, który trzeba ograć PR-owo

Współczesne rodzicielstwo często przyjmuje formę wyścigu zbrojeń w zakresie wychowania „idealnego dziecka”. Rodzice, zafascynowani nowinkami edukacyjnymi i metodami wychowawczymi, często zapominają, iż dziecko to nie produkt, który można w prosty sposób „opakować” i „sprzedać” światu. Takie podejście, choć może wynikać z najlepszych intencji, niesie ze sobą poważne konsekwencje dla rozwoju emocjonalnego i psychicznego dziecka.

Niektórzy rodzice starają się znaleźć idealną metodę wychowawczą, która zagwarantuje, iż ich dzieci będą grzeczne, ułożone i będą odnosiły sukcesy we wszystkich dziedzinach życia. To podejście przypomina bardziej strategię marketingową niż prawdziwe, pełne miłości wychowanie. Rodzice wpadli w pułapkę myślenia, iż istnieje jeden, uniwersalny przepis na wychowanie dziecka, który zapewni im spełnienie wszelkich oczekiwań społecznych.

Popracujemy odpowiednio nad jej edukacją i będzie bardzo mądra. Pomożemy dziecku znaleźć pasję, by uczyło się wytrwałości i cierpliwości oraz by doskonaliło w jakiejś dziedzinie. Znajdziemy mu odpowiednie towarzystwo, które będzie ciągnęło je w górę. Za kilkanaście lat nasza latorośl osiągnie, cokolwiek będzie chciała, jeżeli odpowiednio nią pokierujemy. Tylko gdzie w tym wszystkim jest adresat rodzicielskich planów? – pisze w swojej książce „Nie spieprz tego. Jak zachować więź z dzieckiem” M. Janiszewska.

Każde dziecko jest unikalne

W rzeczywistości, każde dziecko jest unikalne, z własnymi potrzebami, talentami i wyzwaniami. Traktowanie wychowania jak kampanii PR-owej, gdzie głównym celem jest uzyskanie jak najlepszego „wizerunku” dziecka, nie tylko ogranicza jego rozwój, ale również wywiera na nie ogromną presję. Dzieci nie są tablicami, na których można zapisać dowolny komunikat – są istotami ludzkimi, które potrzebują przestrzeni do eksploracji, popełniania błędów i rozwijania swojej tożsamości.

Wygląda na to, iż w pogoni za doskonałym dzieckiem, które sobie wymarzyliśmy, kompletnie nie dostrzegamy dziecka z krwi i kości, które jest tuż obok. Dziecka, które potrzebuje naszej miłości, bliskości i akceptacji – takim, jakie jest – mówi Janiszewska.

Każde dziecko ma swoje tempo

Każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie i ma swoje unikalne predyspozycje. Rodzice powinni zrozumieć, iż kluczem do wychowania szczęśliwego i zdrowego dziecka jest przede wszystkim miłość, zrozumienie i wsparcie, a nie próba kontrolowania i formowania go na siłę według z góry ustalonego wzorca.

A jeżeli nasz nastolatek zabiera się do nauki o dwudziestej? Do pewnego stopnia to jego sprawa. jeżeli dopełnia swoich obowiązków, to może nie ma o co kruszyć kopii? Prawdopodobnie jest typową sową, której wieczorne pory nie przeszkadzają w koncentracji. Swoją drogą, zastanówmy się, czy my sami nie zasilamy szeregów nocnych marków i nie kończymy firmowej prezentacji przed północą? – pisze Janiszewska.

Wychowanie dziecka to długotrwały proces, który wymaga cierpliwości, zaangażowania i empatii. Rodzice powinni skupić się na budowaniu z dzieckiem relacji opartej na zaufaniu i szacunku, a nie na realizowaniu wyidealizowanych wizji. Dziecko, które czuje się akceptowane i kochane za to, kim jest, ma większe szanse na rozwój w pełni swoich możliwości niż dziecko, które jest ciągle oceniane i porównywane do pewnego wzorca doskonałości.

Pamiętajmy, iż dziecko to nie produkt, który można w prosty sposób „zaprojektować” i „wypromować”. To istota ludzka, która potrzebuje naszej miłości, wsparcia i akceptacji. Rodzice powinni więc zrezygnować z podejścia marketingowego do wychowania na rzecz autentycznej relacji, która pozwoli dziecku rozwijać się w swoim własnym rytmie i kierunku.

Idź do oryginalnego materiału