Dlaczego na góralskich kapeluszach są muszelki? Mało kto wie. "To nie tylko ozdoba"

gazeta.pl 3 tygodni temu
Co kupić na Podhalu? Turyści nie mogą narzekać, bo w regionie ciekawych pamiątek nie brakuje. Oprócz magnesów i kubków znajdziemy tu także lokalne przysmaki, ciupagi czy elementy tradycyjnego stroju. Przeglądając stragany, w głowach spostrzegawczych osób może pojawić się pytanie. Dlaczego na kapeluszu górala są muszelki?
Góralskie kapelusze są zwykle czarne, a do ich ronda przyczepione są charakterystyczne muszelki. Widok może zaskakiwać, w końcu kojarzą się one bardziej z Bałtykiem niż Podhalem. Jak się okazuje, to wcale nie przypadek. Wytłumaczenie tego zwyczaju pojawiło się jakiś czas temu na facebookowym profilu "Święta w Dunajcu".


REKLAMA


Zobacz wideo Ustroń lepszą wersją Zakopanego? Sprawdziliśmy to!


Dlaczego na kapeluszu górala są muszelki? "To pamiątka"
Autorzy posta zwrócili uwagę, iż muszelki "to nie tylko ozdoba". Kryje się za nimi pewna symbolika.
Symbolizują one długie wędrówki i wyprawy, podczas których górale pokonywali setki kilometrów - od polskich Tatr aż po wybrzeża Europy. Każda muszelka to pamiątka z takiej podróży, świadectwo odwagi, wytrwałości i dumy z własnych korzeni
- czytamy. Zaznaczono jednak, iż to tylko jedna z możliwych interpretacji. Może się ona różnić w zależności od przekazów historycznych oraz regionu.


To piękny przykład, jak tradycja łączy się z historią i przyrodą, tworząc niepowtarzalny charakter góralskiej kultury
- dodano.


Jak wygląda tradycyjny strój góralski? To tradycja i duma regionalna
Tradycyjne stroje góralskie są bez wątpienia ważnym i jednym z najbardziej rozpoznawalnych przykładów polskiego folkloru. Wyróżniają się kolorowymi zdobieniami i wieloma elementami. Dla górali to nie jest zwykła odzież. To tradycja, znak odrębności i prawdziwa duma regionalna. Stroje zakłada się na różne uroczystości - rodzinne czy kościelne. Ubiór góralki składa się z korali, gorsetu, chusty, spódnicy, katanki i kapców (butów), z kolei u górala wyróżniamy takie elementy jak kapelusz, portki, opasek, cucha (okrycie wierzchnie), kierpce (chodaki), serdak (kamizelka) i spinka.


Co ciekawe, w tej chwili ubrania wyglądają nieco inaczej niż dawniej. Jak czytamy na łamach tatry-przewodnik.com.pl, wcześniej nie były tak barwne. Charakteryzowały się szaro-burymi odcieniami.
Nagła popularność Zakopanego i Tatr a co za tym idzie, góralszczyzny zmieniła wygląd górali
- czytamy. Co twoim zdaniem warto przywieźć z Podhala? Zapraszamy do udziału w sondzie i do komentowania.
Idź do oryginalnego materiału