Dieta ketogeniczna- czym jest i czy warto ją stosować?

dietetykaga.pl 2 lat temu

Dieta ketogeniczna inaczej zwana dieta keto to ostatnio bardzo popularna dieta. Przyjrzyjmy się jej z bliska. Spróbujmy powiedzieć czym jest, jakie są jej wady i zalety. I czy każdy może ją stosować?

Czym jest dieta ketogeniczna?

Dieta ketogeniczna to sposób odżywiania, w którym tłuszcze odgrywają kluczową rolę. w uproszczeniu mówiąc, to dieta bogatotłuszczowa i niskowęglowodanowa. Dieta ta dostarcza odpowiednią ilość energii. Jednak stosunek węglowodanów do tłuszczy wynosi 1:3, czy choćby 1:4. Niektóre źródła podają, iż w diecie ketogenicznej powinno być od 35g do 50g węglowodanów dziennie. Odżywianie takie zakłada, iż głównym paliwem energetycznym dla mózgu stają się nie węglowodany, ale tłuszcze.

W jaki sposób działa dieta keto?

W normalnych warunkach, kiedy spożywamy węglowodany naszym paliwem jest glukoza. jeżeli nie dostarczymy naszemu organizmowi węglowodanów, na początku glukagon czyli hormon wydzielany przez trzustkę, uruchomi zapasy glikogenu w wątrobie i w ten sposób podniesie się poziom glukozy we krwi. Później jednak zapasy glikogenu się skończą i nie będzie miał z czego uzyskać glukozy. Organizm zacznie szukać nowego źródła energii, dojdzie do rozkładu tłuszczy i powstania ciał ketonowych.Gdy ilość ciał ketonowych przekroczy ilość glukozy, mówimy o ketozie.

Plusy i minusy diety ketogenicznej

Niewątpliwie stosując dietę ketogeniczną, oczekujemy spadku masy ciała. I często tak się dzieje. W czasie ketozy nie ma glikogenu, który wiązał wodę, więc chudniemy. Oprócz tego redukuje się ilość tkanki tłuszczowej w organizmie, co niewątpliwie bardzo motywuje. Niektórzy mówią, iż w późniejszym okresie czują się na tej diecie dużo lepiej i mają więcej energii.

Jednak każda zmiana odżywiania powoduje, iż organizm zaczyna się buntować. Podczas ketozy pojawia się ogólne osłabienie, zmęczenie, mdłości, hipoglikemia. Mogą pojawić się zaparcia. Kolejnym minusem jest specyficzny zapach potu i z ust, ponieważ ciała ketonowe wydalamy również przez układ oddechowy i skórę, a nie tylko z moczem. Dieta ta może doprowadzić do niedoboru witamin i mikroelementów.

Czy każdy może stosować dietę ketogeniczną?

Jako terapia żywieniowa dieta ketogeniczna znalazła zastosowanie w chorobach układu nerwowego między innymi w leczeniu padaczki lekoopornej u dzieci skutkując zmniejszonymi atakami. Również stosowana jest w autyzmie, chorobie Parkinsona czy Alzheimera.

Dieta nie może być stosowana przez osoby chorujące na nerki, wątrobę , trzustkę, tarczycę, drogi żółciowe, miażdżycę, cukrzycę, czy depresję. Również kobiety w ciąży i matki karmiące powinny jej unikać.

Co możemy jeść na diecie keto?

Przede wszystkim produkty bogate w tłuszcze takie jak: mięsa, sery, jaja, majonez, ryby, śmietanę, masło, tłuste mleko, ryby, avocado, pestki dyni, słonecznika, orzechy, migdały, siemię lniane oraz oleje roślinne. Z warzyw wszelkie sałaty, brukselka, brokuł, kalafior, kapusta, kiszone ogórki i kapusta, pomidory, bakłażan, cukinia, szparagi, papryka, cebula, pieczarki i oliwki.

Podsumowując zanim zaczniemy stosować taką dietę skonsultujmy się z lekarzem, gdyż nie może być ona stosowana przez każdego. Decydując się na taki sposób odżywiania kontrolujmy stan zdrowia naszego organizmu. Osobiście nie polecam takiej diety moim pacjentom, gdyż uważam, iż niesie ze sobą zbyt duże ryzyko nieprawidłowego funkcjonowania niektórych organów, jak chociażby nerek, trzustki czy wątroby. Uważam, iż schudnąć można zdrowiej stosując się do ogólnych zasad zdrowego odżywiania, o których pisałam na blogu tutaj.

Idź do oryginalnego materiału