Dieta dla zdrowych zębów

kachblazejewska.pl 2 miesięcy temu

O zęby powinien dbać każdy, niezależnie od wieku, dlatego jedną z podstawowych czynności, jakiej uczymy małe dzieci, jest właśnie mycie zębów. Ale czy wiesz, iż na stan naszego uzębienia ma wpływ również dieta? Zęby zbudowane są głównie z fostoru i wapnia. o ile twoja dieta jest bogata w te pierwiastki, zęby stają się silniejsze i odporniejsze na uszkodzenia czy choroby. Dieta może więc wpływać dobroczynnie, ale również negatywnie jeżeli wejdą nam w nawyk szkodliwe dla zębów praktyki. Jakie są więc zasady diety dla zdrowych zębów?

Dieta dla zdrowych zębów

Dieta dla zdrowych zębów powinna obfitować w dwa składniki: fosfor i wapń. Dużą ilość wapnia znajdziemy w migdałach, orzechach laskowych, ziarnach słonecznika, sezamu (i robionej z nich pasty tahini) oraz maku. A także w suszonych figach i morelach oraz żółtych serach, mleku, jogurcie i maślance. Dostarczą nam go również ryby, jak szprotki czy śledzie. Ważne jest, aby produkty zawierające wapń spożywać w towarzystwie produktów bogatych w witaminę D, która poprawia jego wchłanianie (są to m.in. jajka, ryby, oleje i masło). Witaminę D możemy wyprodukować również w naszej skórze, przebywając na słońcu, do czego zachęcam przez cały rok!

Fosforu natomiast szukajmy w orzechach i pestkach (np. słonecznika), w razowej mące, płatkach owsianych i kaszach (np. gryczanej). Dużo fosforu jest również w żółtym serze, rybach (np. sardynki, łosoś, śledź) i w jajkach. Jak widzicie, produkty bogate w fosfor i wpań częściowo się pokrywają. Warto więc do jednego posiłku dziennie dosypywać garść słonecznika, a razowe pieczywo zestawiać z żółtym serem i rybami. Proste, pyszne jedzenie które pozwala zadbać o uzębienie!

Jak najmniej cukru

Głównym zagrożeniem dla zdrowia zębów jest próchnica, której przyczyną jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Niedokładne usuwanie płytki nazębnej sprzyja rozwojowi bakterii, które uszkadzają szkliwo. Nic tak nie zmienia warunków panujących w jamie ustnej jak cukier – dzięki niemu bakteriom wiedzie się świetnie, cukier jest ich ulubionym pokarmem. Dlatego powinniśmy cukru jeść jak najmniej. o ile jednak nie możemy się oprzeć, dobrze byłoby, gdybyśmy po słodycze sięgali jako deser po posiłku. I zaraz po nim, dokładnie umyli zęby.

Przerwy między posiłkami

Po posiłku zmienia się pH w jamie ustnej na niecałą godzinę i wtedy bakterie łatwiej mogą atakować zęby. o ile stan wróci do prawidłowego, a my znowu coś zjemy, nie dajemy zębom chwili odpoczynku. Podobnie jest z całym przewodem pokarmowym – żołądek już prawie coś strawi, a my dokładamy przekąskę. Dlatego powinniśmy zadbać o solidne przerwy między posiłkami, najlepiej takie, które wynoszą 2,5-3 godziny. Dajmy żołądkowi i jamie ustnej odpocząć, bo w tym przypadku choćby jeden cukierek, kilka orzeszków czy chipsów zakłócają naturalny rytm organizmu i przyczyniają się nie tylko do rozwoju bakterii w jamie ustnej, ale również nieustannego trawienia i zaburzenia odczuwania głodu i sytości.

Idź do oryginalnego materiału