Z każdej strony słyszymy, iż pieczywo tuczy, szkodzi trawieniu albo utrudnia odchudzanie. To właśnie dlatego wiele kobiet całkowicie wyklucza je z codziennej diety. Tymczasem kierowniczka Katedry Żywienia i Metabolomiki, prof. dr hab. n. med. Ewa Stachowska próbuje odczarować demonizowany produkt. Jej zdaniem pewna grupa kobiet absolutnie nie powinna rezygnować z jedzenia chleba. Dlaczego? Odpowiedź zaskakuje, bo chodzi m.in. o zdrowie psychiczne.
REKLAMA
Zobacz wideo Gdzie kupować pieczywo, by było najbardziej wartościowe. Ekspert rozwiewa wątpliwości, co z tym z marketów
Czy odstawienie chleba jest zdrowe? jeżeli jesteś w tym okresie, lepiej tego nie rób
Ekspertka w opublikowanym przez siebie filmie na Instagramie wyjaśnia, iż wykluczanie pieczywa z diety może przynieść więcej szkody niż pożytku - szczególnie w okresie okołomenopauzalnym. Choć wiele kobiet w tym czasie szuka skutecznego sposobu na utrzymanie adekwatnej masy ciała, rezygnacja z chleba nie jest najlepszym rozwiązaniem. Jak się okazuje, taki krok uderza w mikrobiotę jelitową, co może przyczyniać się do pogorszenia samopoczucia, zwłaszcza u kobiet, które menopauzę mają już za sobą.
Z wiekiem poziom estrogenów naturalnie spada, co często objawia się rozdrażnieniem, obniżonym nastrojem i tzw. mgłą mózgową. W takiej sytuacji warto zadbać o dostarczanie organizmowi czegoś, co przypomina estrogeny. - Tym czymś są fitoestrogeny, czyli np. lignany czy izoflawony, których fantastycznym źródłem jest właśnie pieczywo - wyjaśniła Stachowska. Dlatego rozwiązaniem nie są kolejne eliminacje, ale świadome włączanie produktów, które dostarczają pożądanych związków. Musimy jednak pamiętać o tym, iż nie każde pieczywo będzie równie wartościowe.
Jaki rodzaj chleba jest najzdrowszy? Zapomnij o białych, pszennych kromeczkach
Jak zauważa Anna Paruch-Pyzik, dietetyczka związana z centrumrespo.pl, jednym z najlepszych wyborów na co dzień są chleby żytnie i orkiszowe. Mają głębszy kolor, bardziej zwartą strukturę i wyróżniają się zdecydowanie większą wartością odżywczą niż tradycyjne, jasne bochenki. Zawierają więcej błonnika i minerałów, dzięki czemu dłużej utrzymują uczucie sytości i wspierają równowagę cukru we krwi. Przy wyborze pieczywa warto kierować się nie tylko smakiem, ale przede wszystkim składem. Im wyższy typ mąki i im prostsza lista składników, tym lepiej dla naszego organizmu. Szczególną uwagę warto zwrócić na chleby na zakwasie, które mają nie tylko wyjątkowy smak, ale także wspomagają mikrobiotę, trawienie i przyswajanie wartości odżywczych.
A co z glutenem, który tak często bywa demonizowany? U osób zdrowych nie ma potrzeby eliminowania go z diety. Chyba iż występuje celiakia, alergia lub nadwrażliwość. W takich przypadkach rzeczywiście trzeba sięgnąć po alternatywy bezglutenowe, takie jak pieczywo z mąki gryczanej, jaglanej czy kukurydzianej. To jednak wyjątek, a nie reguła, a dla większości osób pieczywo zawierające gluten jest zupełnie bezpieczne i może być wartościowym elementem codziennego jadłospisu.
Jakie pieczywo najczęściej gości na Twoim talerzu? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.