Dieta 2200 kcal. Jadłospis, efekty i przepisy

ntfy.pl 6 dni temu

Codzienna dieta powinna być dobrana pod Twoje potrzeby żywieniowe, preferencje smakowe i plan dnia. Tylko w ten sposób może skutecznie wspierać Twoje zdrowie i samopoczucie. Jak skomponować dietę 2200 kcal?

Dieta 2200 kcal – sprawdź, co i jak!

Jadłospis diety 2200 kcal zakłada (tutaj nietrudno się domyślić) dostarczanie organizmowi 2200 kalorii dziennie. Taka ilość energii może służyć różnym celom.

Dla niektórych będzie to dieta pozwalająca na utrzymanie masy ciała, dla innych – sposób na spokojną redukcję (w przypadku np. standardowej diety 2500 kcal) lub budowanie mięśni (np. przy codziennych zaleceniach diety 2000 kcal).

Wszystko zależy od Twojego zapotrzebowania energetycznego, które wynika z wieku, płci, masy ciała, wzrostu i aktywności fizycznej. Jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne? Sprawdź w kilka minut z wykorzystaniem kalkulatora kalorii.

Jak wygląda takie menu w praktyce? Możesz spodziewać się pięciu dobrze zbilansowanych posiłków, które zawierają adekwatne ilości białka, węglowodanów i tłuszczów.

Najprostsza kuchnia

Smart

Idealne połączenie ceny i jakości, dla tych, którzy preferują prostotę i doskonałe smaki. Po prostu jakość i zdrowie!

Sprawdź Szczegóły
Najprostsza kuchnia

Smart Wege

Idealne połączenie ceny i jakości dla osób, które wybierają dietę bez mięsa. Jedz to, co kochasz, ceniąc prostotę i smak – w wersji wege.

Sprawdź Szczegóły
Kuchnia domowa

Daily

Domowe smaki jak u mamy. Sezonowe produkty od lokalnych dostawców. Jedz wszystko, co kochasz!

Sprawdź Szczegóły
Polskie i światowe klasyki

Classic

Tradycyjne dania z nowoczesnym twistem. Ulubione potrawy całego świata. Zdrowa dieta bez wykluczeń.

Sprawdź Szczegóły
W 100% roślinna dieta

100% Vegan

Pełnowartościowa, innowacyjna dieta wegańska, z naciskiem na różnorodne źródła roślinnego białka.

Sprawdź Szczegóły
Dieta wegetariańska

Veggy

Dania bez mięsa i ryb, źródłem białka są produkty takie jak: nasiona roślin strączkowych, tofu i jego przetwory, roślinne zamienniki mięsa.

Sprawdź Szczegóły
Mniej glutenu, bez nabiału i mięsa

Light LG&DF

Mniej glutenu, bez nabiału i mięsa. Ryby są! Lekka, antyoksydacyjna, wspierająca trawienie i odporność!

Sprawdź Szczegóły
Dla trenujących!

ProActive

Zbilansowane posiłki dla aktywnych, z naciskiem na białko i niską zawartość glutenu. Idealna dla trenujących!

Sprawdź Szczegóły
Ketogeniczna dieta tłuszczowa

Keto

Ketogeniczna dieta tłuszczowa. Minimum węglowodanów, maksimum efektów! Przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej.

Sprawdź Szczegóły
Keto z wyborem menu

Keto+

Zyskaj dostęp do 5 dodatkowych dań keto w menu! Poprawia skuteczność spalania tkanki tłuszczowej. Wspomaga koncentrację w pracy oraz lepszy, bardziej jakościowy sen.

Sprawdź Szczegóły
Dla kobiet

Glow Up

Idealnie zbilansowane dania pełne superfoods, antyoksydantów i nieprzetworzonych produktów. Bo piękno i zdrowie zaczyna się od środka.

Sprawdź Szczegóły
Światowe smaki

Foodie

Restauracyjne smaki premium, kreowane przez szefów kuchni zorientowanych na wykorzystanie sezonowych i unikatowych składników

Sprawdź Szczegóły

Jakie zasady warto stosować?

Zdrowe odżywianie nie polega na jedzeniu przypadkowych produktów, które dostarczą Ci potrzebnej ilości kalorii. Aby robić to dobrze, wystarczy poświęcić odrobinę uwagi i zaangażowania. Jak w praktyce powinien wyglądać jadłospis na tydzień diety 2200 kcal?

Pierwsza zasada – pełnowartościowa i różnorodna dieta.. Sięgaj po pełnoziarniste produkty zbożowe, które będą głównym źródłem węglowodanów. Dodaj do tego zdrowe tłuszcze, np. oliwę z oliwek, orzechy czy awokado. Białko dostarczaj z chudego mięsa, ryb, jajek czy roślin strączkowych. To proste. Każdy Twój posiłek musi zawierać te trzy najważniejsze składowe. Jednak, aby dopełnić całości, powinieneś pamiętać o odpowiedniej porcji świeżych warzyw i owoców każdego dnia. To tyle w kwestii prawidłowego bilansowania posiłków. Prawda, iż proste?

Druga zasada to regularność. Jedz 4-5 posiłków dziennie w regularnych odstępach czasowych (najlepiej co 2-3 godziny), aby uniknąć wahań poziomu glukozy we krwi i napadów głodu. Dzięki temu nie tylko lepiej skontrolujesz swój apetyt, ale również poprawisz swoją wydolność fizyczną i umysłową.

Trzecia zasada dotyczy nawodnienia. Woda to istotny element Twojego metabolizmu (przemiany materii). Staraj się wypijać co najmniej 1,5-2 litry płynów dziennie, aby wspierać organizm w jego codziennej pracy.

Jakie korzyści możesz osiągnąć z dietą 2200 kcal?

Niezależnie czy dla mężczyzny, czy dla kobiety – dieta 2200 kcal może przynieść wiele korzystnych efektów.

Przede wszystkim dostarcza organizmowi energii na cały dzień. Nie musisz obawiać się niedoborów. Dzięki niej unikasz zmęczenia, trudności z koncentracją czy napadów głodu.Taka kaloryczność umożliwi Ci łatwe wkomponowanie do menu porcji produktów, które dostarczą wszystkich niezbędnych witamin i minerałów – pod warunkiem, iż zadbasz o różnorodność! Podkreślamy to ponownie, ponieważ jest to niezwykle istotne.

Dla osób, które chcą budować masę mięśniową, dieta 2200 kcal dostarcza odpowiednich ilości składników odżywczych wspierających regenerację i wzrost mięśni. Z kolei u tych, którzy pragną zredukować masę ciała, może służyć jako „dieta przejściowa”, zanim osiągną swoje cele.

Jeśli chcesz gwałtownie modyfikować i dostosowywać kaloryczność menu do swoich potrzeb, rozważ skorzystanie z diety pudełkowej. Wybierz dietę pudełkową Foodie, odznacz kaloryczność i korzystaj z wygody. Warto!

Dzień na diecie 2200 kcal

Chcesz zobaczyć, jak wygląda takie menu? Oto przykładowa dieta 2200 kcal:

  • Śniadanie: Jaglanka z jogurtem, migdałami, bananem i cynamonem
  • II śniadanie: Grzanki z masłem orzechowym, twarogiem oraz borówkami
  • Obiad: Pieczony filet z kurczaka, kasza jaglana i brokuły z oliwą z oliwek
  • Podwieczorek: Smoothie z mango, szpinakiem i nasionami chia
  • Kolacja: Sałatka z rukolą, wędzonym łososiem, jajkiem i grzanką z pełnoziarnistego chleba

Dzięki takim posiłkom zapewnisz sobie równowagę między smakiem, kalorycznością i mnogością składników.

Bibliografia

  1. Jarosz, M., Rychlik, E., Stoś, K., & Charzewska, J. (2020). Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie (Vol. 83). Warsaw, Poland: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny.
  2. Gawęcki, J., Berger, S., & Brzozowska, A. (2011). Żywienie człowieka. Wydawnictwo Naukowe PWN.
  3. Konopacka, D., Rutkowski, K. P., & Płocharski, W. J. (2014). Owoce i warzywa jako składnik zdrowej diety człowieka. W: Składniki bioaktywne surowców i produktów roślinnych.
Idź do oryginalnego materiału