Diabelskie Kamienie (cz. Čertovy kameny) – wyjątkowy punkt widokowy w Górach Opawskich

manawpodrozy.pl 6 miesięcy temu
Zdjęcie: Diabelskie Kamienie (cz. Čertovy kameny) - wyjątkowy punkt widokowy w Górach Opawskich


Diabelskie Kamienie (cz. Čertovy kameny) tworzą jeden z najciekawszych punktów widokowych w Górach Opawskich. Znajdują się w czeskiej części jego pasma. Aby wejść na ich wierzchołek, należy pokonać kilkanaście schodów i kilkumetrową drabinkę. Wszystko po to, by zachwycać się wyjątkową panoramą na dolinę Białej Głuchołaskiej oraz otaczające ją górskie szczyty.

Diabelskie Kamienie (cz. Čertovy kameny) to niezwykły punkt widokowy

Diabelskie Kamienie (cz. Čertovy kameny) to 40-metrowa formacja skalna położona w czeskiej części Gór Opawskich. Ich wierzchołek znajduje się na wysokości 693 m n.p.m. Można się na niego dostać wyznaczonym szlakiem turystycznym lub jedną z wielu poprowadzonych tutaj dróg wspinaczkowych.

Przy Diabelskich Kamieniach znajduje się schronisko turystyczne. Można pod samo jego wejście podjechać samochodem. Jest tu płatny parking na kilkadziesiąt samochodów. My oczywiście polecamy Wam pieszą wędrówkę. Najpopularniejsze szlaki na Diabelskie Kamienie rozpoczynają się w Jeseniku, Czeskiej Wsi, czy Rejviz. Przy okazji warto zdobyć pobliski Zlaty Chlum i odwiedzić pięknie położoną restaurację na Krzyżowym Wierchu.

Aby dostać się na Diabelskie Kamienie (cz. Čertovy kameny) należy pokonać kilkumetrową drabinkę
Diabelskie Kamienie

Diabelskie Kamienie (cz. Čertovy kameny), czyli wyjątkowy punkt widokowy

Punkt widokowy umiejscowiony na Diabelskich Kamieniach gwarantuje niesamowite widoki. Aby na niego wejść, należy pokonać kamienne i stalowe schody, podesty, a także dość mocno eksponowaną drabinkę. W przejściu tego odcinka szlaku pomagają łańcuchy i klamry. Przez to jest on dostępny prawie dla wszystkich! Nie polecamy go tylko osobom z lękiem wysokości. Problemem dla nich może okazać się nie tylko pokonanie drabinki, ale i samo przebywanie na szczycie.

Punkt widokowy Diabelskie Kamienie (cz. Čertovy kameny) robi ogromne wrażenie

Musimy, jednak zaznaczyć, iż wszelkie ułatwienia na Diabelskich Kamieniach są nowe i dobrej jakości, a co za tym idzie bezpieczne. Cały punkt widokowy został przebudowany w 2023 roku. Wejście teraz na najwyższych wierzchołek jest dużo łatwiejsze niż wcześniej. Również naszym zdaniem jest bezpieczniej. Czesi umieścili także tablice informacyjne, na których określają, jak adekwatnie należy się poruszać po punkcie widokowym. Jest również jasno określone, iż na szczycie nie może być jednocześnie więcej niż 6 osób.
Diabelskie Kamienie to także raj dla wspinaczy. Na tutejszych skałach wytyczono aż 88 dróg wspinaczkowych. Mają one zróżnicowany stopień trudności — od III do IX.

Wejście na Diabelskie Kamienie (cz. Čertovy kameny) jest bardzo dobrze zabezpieczone

Co widać z punktu widokowego na Diabelskich Kamieniach (cz. Čertovy kameny)?

Diabelskie Skały to formacja skalna położona nad doliną Białej Głuchołaskiej. To właśnie dolina tej rzeki oraz miejscowości nad nią leżące widoczne są z punktu widokowego. Mowa o Jeseniku, Czeskiej Wsi, czy Pisecznej. Z Diabelskich Kamieni dostrzeżemy także sąsiedni Zlaty Chlum z XIX-wieczną wieżą widokową, szczyty Wysokiego Jesionika z Keprnikiem i Serakiem. Również zobaczymy Góry Rychlebskie ze Smrekiem, Studniczną Górą i znajdującymi się na jej zboczach uzdrowiskiem — Łaźnie Jesenik.

Jeśli natomiast spojrzymy bardziej na północ, to ujrzymy zabudowania województwa opolskiego. Dobrze widoczna jest Jezioro Nyskie oraz położona nad nim Nysa. Dostrzec możemy także zabudowania Opola, z łatwo rozpoznawalnymi kominami Elektrowni Opole.

Widok na Wysoki Jesionik
Widok w kierunku Polski
Widok na Jesenik i Góry Rychlebskie
Widok na Dolinę Białej Głuchołaskiej

Diabelskie Kamienie (cz. Čertovy kameny) to miejsce owiane legendą

Diabelskie Kamienie zostały po raz pierwszy udostępnione dla turystów w 1898 roku. Właściciel pobliskiego schroniska oraz lasu — Harich, wybudował tu pierwsze drewniane poręcze oraz schody. Ułatwiały one wejście na ten niezwykły punkt widokowy. Przez wiele lat Diabelskie Kamienie były nazywane Kamieniami Haricha (niem. Harichstein), właśnie od niemieckiego właściciela ziem, na których się znajdują. Po II wojnie światowej prozaiczne drewniane ułatwienia zostały zastąpione trwalszymi metalowymi.

Diabelskie Kamieni

Zmieniła się także nazwa miejsca. Diabelskie Kamienie to nawiązanie do pewnej legendy. Tłumaczy ona, w jaki sposób powstała ta formacja skalna:

Pobożna kobieta po śmierci swojego męża chciała zbudować klasztor dla zakonników. Miał on stanąć w pobliżu zamku, na skraju gór porośniętych lasem. Niedaleko jednak w szczelinach skał znajdowała się kryjówka diabła. Jemu też spodobała się ta dzika okolica. Nie chciał słuchać pobożnych pieśni, ani żeby dzwony klasztorne przeszkadzały mu w dziele niszczenia. Zaczął knuć czarcie intrygi. Co noc niszczył to co ludzie zbudowali w dzień. Chciał zatopić całą dolinę i ostatecznie zniszczyć ludzkie dzieło. Diabeł dostał pozwolenie na dokończenie swojego dzieła, ale tylko do porannego piania koguta. Nie udało mu się. Zapiał kogut! Diabelscy pomocnicy upuścili ostatnie kamienie. Pozostały one w dolinie. Największa z tych skał stoi tu od stuleci. To Diabelskie Kamienie!

Diabelskie Kamieni

Jak się dostać na Diabelskie Kamienie (cz. Čertovy kameny)?

Praktycznie pod same Diabelskie Kamienie można podjechać samochodem. W odległości ok. 100 metrów od formacji skalnej, przy tutejszym schronisku znajduje się parking. Pomieści on ok. 50 samochodów. Jest on płatny. Koszt postoju za cały dzień to 100 koron czeskich (2024 rok). Aby tutaj dojechać, należy podążać leśną drogą z centrum Jesenika. Droga ma ok. 2,5 kilometra długości.

My oczywiście polecamy Wam, aby się tutaj dostać którymś ze szlaków pieszych. A jest w czym wybierać! Okolica jest piękna, a trasy prowadzące na Diabelskie Kamienie godne polecenia!

I. Niebieski szlak z Czeskiej Wsi (2,5 km 1h): to zdecydowanie najpiękniejszy szlak prowadzący na Diabelskie Kamienie. Szczególnie w drugiej jego części, kiedy to prowadzi wśród przeróżnych formacji skalnych. Jest mało uczęszczany przez turystów. Możemy się nim zachwycać do woli! Wybierając ten szlak, samochód możemy zaparkować na bezpłatnym parkingu przy kościele w Czeskiej Wsi.

Trasa: Česká Ves – Vyhlídka Čertovy kameny | mapa-turystyczna.pl
Na niebieskim szlaku na Diabelskie Kamienie

II. Niebieski z Krzyżowego Wierchu (4 km, 1h 45 min): ta opcja pozwala na zdobycie także Zlatego Chlumu. Na Krzyżowy Wierch możemy dojechać autem. Jest tu bezpłatny parking, a także restauracja, sprzed której rozpościera się piękna panorama. Na Zlaty Chlum dotrzemy po ok. 1 godzinie. Tu znajduje się wieża widokowa, a pod nią punkt gastronomiczny. Ze Zlatego Chlumu na Diabelskie Kamienie dojdziemy w ok. 30 minut. Zejście jest na tym odcinku jednak dość strome.

Trasa: Křížový vrch – Vyhlídka Čertovy kameny | mapa-turystyczna.pl

III. Żółty szlak z Jesenika (3 km, 1h): w dużej mierze pokrywa się on z drogą leśną, którą pod Diabelskie Kamienie można dojechać samochodem.

Trasa: Jeseník, Josefa Hory – Vyhlídka Čertovy kameny | mapa-turystyczna.pl

IV. Pętla z Jesenika (10 km, 4 h): ciekawą opcją jest także pętla z Jesenika. Możemy zacząć w centrum tej miejscowości. Z niego przez park miejski udać się na Krzyżowy Wierch. Stamtąd niebieskim szlakiem na Zlaty Chlum, a następnie na Diabelskie Kamienie. Z nich do Jesenika dotrzemy żółtym szlakiem.

Trasa: Jeseník, nádraží bus – Jeseník, Tyršova | mapa-turystyczna.pl

V. Z Rejviz przez Bleskowiec i Białe Skały: czerwonym szlakiem z Rejviz na Zlaty Chlum, a następnie niebieskim na Diabelskie Skały (6,5 km; 2h). Wrócić do Rejviz możemy żółtym szlakiem. Jest dłuższy (ok. 7,5 km), ale nie musimy ponownie podchodzić pod Zlaty Chlum.

Trasa: Rejvíz – Rejvíz | mapa-turystyczna.pl

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

Idź do oryginalnego materiału