Deszczownica to rozwiązanie, które coraz częściej spotkać można w nowoczesnych aranżacjach łazienkowych. Jest to wybór zapewniający przyjemną i komfortową kąpiel o każdej porze dnia i nocy. Deszczownica to doskonała alternatywa dla klasycznej słuchawki prysznicowej – jest o wiele wygodniejsza w użytkowaniu i atrakcyjniejsza wizualnie. jeżeli zastanawiasz się nad zakupem deszczownicy, chcesz wiedzieć, jak ją zamontować oraz jaką wersję produktu kupić, to jesteś w najlepszym możliwym miejscu. Nasz wpis rozwieje wszelkie Twoje wątpliwości i pomoże w podjęciu adekwatnej decyzji. Dowiesz się między innymi, jak dobrać deszczownicę do wielkości kabiny prysznicowej oraz jakie są największe zalety i wady tego produktu.
Jak działa deszczownica?
Deszczownica to urządzenie działające na podobnej zasadzie, co klasyczna słuchawka prysznicowa z tą różnicą, iż rozpraszający się strumień jest o wiele większy. Duża powierzchnia deszczownicy daje maksymalny komfort podczas kąpieli. Spływający z góry strumień pozwala jednocześnie namoczyć włosy oraz całe ciało. Wielu użytkowników deszczownicy uważa, iż taki prysznic jest bardzo relaksujący, odprężający i energetyzujący.
Rodzaje deszczownic
Na rynku wyróżnić można dwa rodzaje deszczownic. Różnica pomiędzy nimi opiera się przede wszystkim na sposobie montażu. Deszczownica może być elementem integralnym całej baterii prysznicowej, np. zestaw podtynkowy z deszczownicą lub kolumna prysznicowa z baterią dwuuchwytową, deszczownicą i słuchawką, bądź stanowić osobne akcesorium. Oba rodzaje deszczownic można zastosować zarówno w kabinie prysznicowej, jak i w wannie z parawanem nawannowym. Rozróżniamy także deszczownice podtynkowe i natynkowe. W przypadku deszczownic podtynkowych konieczne jest odpowiednie przygotowanie ściany, włącznie z kuciem i doprowadzeniem instalacji. Poszczególne modele deszczownic różnią się między sobą kształtem, wielkością oraz kolorem, dzięki czemu bez trudu możesz dopasować deszczownicę do dotychczasowej aranżacji lub założeń projektu.
TOP 3 deszczownice od elazienki.pl
Na co zwrócić uwagę przy zakupie deszczownicy?
Niezależnie od tego, czy w kręgu Twojego zainteresowania pozostaje deszczownica do wanny, czy do kabiny, z pewnością zależy Ci na tym, aby było to rozwiązanie trwałe i estetyczne przez lata. Pierwszym aspektem, na który z pewnością zwrócisz uwagę, będzie aspekt wizualny, czyli zgodność deszczownicy z założeniami aranżacji. Wybierając deszczownicę, weź pod uwagę zarówno jej kształt, jak i kolorystykę. Kolejnymi ważnymi elementami, na które warto zwrócić uwagę, są renoma marki produkującej deszczownice oraz długość oferowanej gwarancji. Jakiej firmy deszczownice wybrać? Świetnym wyborem będą urządzenia marki Roca, Deante, Grohe czy Hansgrohe. Istotny jest także sposób montażu. Na deszczownicę podtynkową z pewnością zdecydują się osoby planujące generalny remont łazienki. W innych przypadkach najczęstszy wybór to klasyczna deszczownica w zestawach natynkowych. Nowoczesne deszczownice wzbogacane są o wiele ciekawych funkcji sprawiających, iż kąpiel pozostało przyjemniejsza. Zdecydowanie warto zwrócić uwagę także na ten aspekt.
Jaka deszczownica do wanny, a jaka do kabiny prysznicowej?
Marzy Ci się komfortowa kąpiel w strugach wody, ale nie wiesz, jakiego typu deszczownicę wybrać, aby zapewnić sobie maksymalną wygodę? Typ deszczownicy warto dopasować do miejsca instalacji. W przypadku kabiny prysznicowej np. typu walk-in, czyli bez brodzika, zamontować możesz niemal każdą deszczownicę bez względu na jej typ, sposób montażu, kształt czy wielkość. Klasyczna kabina prysznicowa wprowadzać będzie już pewne ograniczenia. Przykładowo w przypadku kabiny o wielkości 80×80 cm średnica deszczownicy nie powinna przekraczać 30 cm. Deszczownica do wanny z parawanem powinna być małych rozmiarów, aby zminimalizować ryzyko zachlapania powierzchni łazienki. Trzeba pamiętać o tym, iż parawan nawannowy nigdy nie zapewni takiej szczelności jak kabina prysznicowa.
Jak dobrać deszczownicę do wielkości kabiny prysznicowej?
Wielkość kabiny prysznicowej to pierwsze kryterium, jakie powinno być brane pod uwagę przy wyborze deszczownicy. Przestronne kabiny to dużo możliwości aranżacyjnych. Decydując się na nie, możesz wybrać model choćby o średnicy 40 cm. W mniejszych kabinach warto postawić na modele z maksymalną średnicą 30 cm. Aby móc korzystać z deszczownicy w sposób komfortowy, wysokość jej montażu powinna być dostosowana do wzrostu domowników. Każdy powinien mieć możliwość swobodnego manewrowania rękoma podczas mycia włosów pod deszczownicą. Świetnym wyborem będzie także deszczownica z regulowaną wysokością.
Deszczownica czy zwykła słuchawka prysznicowa?
Zastanawiasz się, czy lepiej wybrać deszczownicę, czy klasyczną słuchawkę prysznicową? A po co wybierać? Naszym zdaniem najlepiej zainstalować i deszczownicę, i słuchawkę. Na oba rozwiązania możesz zdecydować się, instalując zarówno baterię podtynkową, jak i natynkową. W ofercie topowych producentów znaleźć można zestawy prysznicowe z deszczownicą i wylewką wannową. To świetne rozwiązanie dla wszystkich osób, które nie mogą się zdecydować. Dzięki niemu zatrzymujesz uwielbianą wannę na weekendowe długie kąpiele i wygodny prysznic z deszczownicą pozwalający gwałtownie zasięgnąć potrzebnej kąpieli.
Zalety i wady deszczownicy
Deszczownica to wiele zalet, wśród których króluje wygoda. Kąpiel pod strumieniem wody jest bardzo przyjemna, odprężająca i energetyzująca. Jest także o wiele łatwiejsza – nie wymaga manewrowania słuchawką. Woda pada pod odpowiednim kątem przez cały czas bez przerwy. To niezwykle wygodne i komfortowe. Relaks, jakiego możesz doświadczyć podczas kąpieli, to nie jedyna zaleta płynąca z instalacji deszczownicy. Producenci zadbali o różnorodność oferty pod względem designu, kolorystyki i kształtu, dzięki czemu każdy znajdzie deszczownicę perfekcyjnie wpisującą się w dotychczasową aranżację niezależnie od tego, czy łazienka urządzona jest w stylu nowoczesnym, vintage, nowojorskim, skandynawskim czy glamour.
Jeśli chodzi o wady deszczownic, to raczej trudno je dostrzec, chyba iż zdecydujesz się na instalację samej deszczownicy bez słuchawki prysznicowej. W takim przypadku będziesz mieć ograniczoną możliwość zasięgnięcia szybkiej kąpieli bez moczenia włosów, np. bezpośrednio przed wyjściem do pracy.
Jak zamontować deszczownicę?
Sposób montażu deszczownicy ściśle uzależniony jest od jej typu. W inny sposób montowana będzie deszczownica podtynkowa, a w inny natynkowa. jeżeli zdecydujesz się na deszczownicę natynkową, to wówczas sama instalacja nie jest skomplikowana i jest łatwa do przeprowadzenia. jeżeli jednak przypadła Ci do gustu deszczownica podtynkowa, to wówczas dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług wykwalifikowanego montera. Montaż deszczownicy podtynkowej wiąże się bowiem z dwoma etapami montażu. Krok pierwszy polega na wykuciu otworów w ścianie i umieszczeniu w niej puszki. Następnie kładzione są kafle, a na końcu następuje montaż elementów zewnętrznych. Tego typu pracy najczęściej planowane są podczas przeprowadzenia generalnego remontu. W innych przypadkach klienci najczęściej decydują się na wersję natynkową.
Przykład montażu systemu prysznicowego natynkowego GROHE z deszczownicą
Na jakiej wysokości zamontować deszczownicę?
Wysokość, na jakiej powinna być zamontowana deszczownica, nie jest ściśle określona, będzie bowiem zależała od potrzeb domowników. Najważniejsze, żeby każdy miał odpowiednio dużo miejsca na jej użycie, np. myjąc głowę. Wśród specjalistów przyjęło się, aby zainstalować deszczownicę co najmniej 20 cm wyżej, niż wynosi wzrost najwyższego z domowników. jeżeli zatem najwyższy domownik jest wzrostu 180 cm, to deszczownica powinna być zainstalowana na minimalnej wysokości dwóch metrów.
Podsumowanie
Deszczownica to popularne i komfortowe rozwiązanie, które można coraz częściej spotkać w gospodarstwach domowych i przestrzeniach użytkowych, np. w zakładach pracy oraz na siłowniach. Deszczownica to rozwiązanie bardzo praktyczne i funkcjonalne. Dostarczy Ci niekwestionowanej przyjemności i sprawi, iż każda kąpiel będzie przyjemna i odprężająca. Zdecydowanie warto więc postawić na model wysokiej jakości i dopasować go do wystroju łazienki, by zachować spójność aranżacji.